Kijev az oroszországi behatolás gyors sikere után dilemma elé kerül

Kijev új hadművelete gyors területfoglalással járt a Kurszki térségben. Ukrajna meglepetésszerű inváziója zavarba hozta Vlagyimir Putyin orosz elnököt és feldobta az ukrán harci morált is. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint ezzel Ukrajna már a Trump győzelme utáni pozícióit szeretné erősíteni.

Forrás: The Wall Street Journal2024. 08. 12. 13:35
Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke egy F16-os repülőgépet néz az ukrán légierő napjának ünnepségén egy ismeretlen helyen. Fotó: UKRÁN ELNÖKI SAJTÓSZOLGÁLAT Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán vezetés számára dilemma, hogy a további térnyerésre való törekvés megéri-e, hogy több csapatot és katonai felszerelést fordítson erre, melyre nagy szükség van Ukrajna keleti frontján, ahol a kijevi erők az orosz előrenyomulás megfékezésével küzdenek, írta a The Wall Street Journal.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pózol, miután 2024. július 30-án Rivnében adott interjút a francia médiának (Fotó: AFP/Genya Savilov)

Néhány nap alatt Ukrajna legalább harminc kilométert haladt előre a határtól, ezzel is demonstrálva, hogy képes ártalmas meglepetéseket okozni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az invázióval kapcsolatos első kommentárjában szombaton késő este úgy jellemezte a hadműveletet, mint „a mi akcióinkat, hogy a háborút az agresszor területére toljuk”.

A hadműveletnek ugyanakkor nagy tétje van, mivel Ukrajnának kevés az embere és a katonai felszerelés a keleti fronton, ahol Oroszország folyamatosan nyomul előre.

Talán ugyanabban a helyzetben vagyok most, mint az a közlegény, aki nem érti, miért kell tartania egy lövészárkot

– mondta egy ukrán zászlóaljparancsnok, aki a keleti logisztikai központ, Pokrovszk közelében harcol, ahol Oroszország az elmúlt hetekben felgyorsította előre nyomulását.

De ezer emberre nagyon nagy szükségünk van itt.

A kurszki hadművelet végső célja nem világos

„Ez egy csapás Putyinra” – mondta egy ukrán tiszt, aki a keleti Csasziv Jar térségében harcol.

A jelenlegi amerikai értékelés szerint Ukrajna egyik oka a behatolás megindításának az volt, hogy megszakítsa az orosz utánpótlási vonalakat az északi frontra. Ukrajna emellett több tucat foglyot ejtett, akiket elcserélhet saját, Oroszországban fogva tartott foglyaira. A taktikai katonai győzelmeken túl Ukrajna azt is bebizonyította, hogy van bátorsága és képessége egy komplex támadó művelet titkos megtervezéséhez és elindításához.

Nógrádi György (Fotó: MTI/Czimbal Gyula)

– Nyilvánvaló, hogy az ukrán vezetés meg akarja mutatni részint a saját lakosságának, részint a Nyugatnak azt, hogy képes támadni, ami azt jelenti, hogy újra még több pénzt, fegyvert és lőszert követelhet – mondta el lapunknak Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.

„Ezzel a támadással teljesen megváltoztatták a stratégiai narratívát” – mondta John Nagl, az amerikai hadsereg nyugalmazott alezredese, a hadviselés professzora.

Nagl ugyanakkor megkérdőjelezi a művelet katonai logikáját, tekintettel arra, hogy máshol óriási nyomás nehezedik Ukrajna saját védelmi vonalaira. Szerinte Ukrajna valószínűleg arra összpontosít, hogy üzenetet küldjön az Egyesült Államoknak, legfontosabb támogatójának a novemberi elnökválasztás előtt.

Nógrádi György szerint világosan látszik, hogy az ukránok arra készülnek, hogy „ha Trump győz akkor abban a pillanatban az amerikai politikai változni fog és nekik fel kell arra készülni, hogy az ukrán pozíciók jobbak legyenek”.

Az orosz hadsereg értesült az ukrán támadás terveiről, de annyira hihetetlennek tűnt, hogy az orosz vezérkari főnök nem tette meg a szükséges intézkedéseket. Az várható, hogy az oroszok mindent megtesznek, hogy ezt a viszonylag szűk területet amit az ukránok elfoglaltak, visszafoglalják. Orosz válaszcsapások tömege fog jönni, látjuk, hogy Kijevet már rendszeresen támadják, nagyon sok minden történhet most, amivel előre nem számolnak

– tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.

Tény az, hogy az ukrán siker taktikai siker, tény az, hogy az oroszok erre nem készültek fel és tény az, hogy mind az Európai Unió mind az Egyesült Államok az ukrán betörést támogatta és közölték, hogy az ott lévő nyugati fegyvereket felhasználhatják

– összegezte Nógrádi György.

Néhány amerikai tisztviselő azonban aggodalmának adott hangot, hogy orosz katonák elvesztése az ország határán belül arra késztetheti Putyint, hogy heves megtorlással válaszoljon, mely ukrán városokra és infrastruktúrára fog irányulni.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke egy F–16-os repülőgépet néz az ukrán légierő napjának ünnepségén egy ismeretlen helyen (Fotó: AFP/Ukrán elnöki sajtószolgálat)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.