Orbán Viktortól retteg Kamala Harris alelnökjelöltje

Hivatalosan is eldőlt mindkét alelnökjelölt személye, Donald Trump már korábban kiválasztotta J. D. Vance amerikai szenátort, Kamala Harris pedig tegnap Tim Walz mellett döntött. J. D. Vance előzőlég számos alkalommal dicsérte Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. A demokrata jelölt viszont diktátorozik.

Forrás: Politico2024. 08. 07. 7:54
NÉMETH Zsolt; TÕKÉS László; ORBÁN Viktor
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k) előadást tart a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az erdélyi Tusnádfürdőn 2024. július 27-én. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (takarásban). (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán) Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindkét amerikai alelnökjelölt, a demokrata Tim Walz és a republikánus J. D. Vance is nyilatkozott Orbán Viktor miniszterelnökről. Kamala Harris frissen megválasztott alelnökjelöltje azt állította a Fox Newsnak adott interjúban, hogy Magyarország miniszterelnöke nem demokratikus vezető, sőt diktátornak nevezte – írta a Politico brüsszeli hírportál. Ezzel szemben J. D. Vance, aki július 15-én lett Donald Trump alelnökjelöltje, számos kérdésben – a felsőoktatástól a szociálpolitikán át a „woketalanításig” – egyetért Orbán Viktorral. 

Walz, Minnesota kormányzója ezzel tovább ment, mint a bukott Joe Biden elnök, aki márciusban azt mondta, hogy Orbán „nem hiszi, hogy a demokrácia működik, hanem diktatúrát keres”. 

Ezzel szemben többször méltatta a magyar kormány politikáját J. D. Vance amerikai szenátor, akit Donald Trump a Republikánus Nemzeti Konvención nevezett meg alelnökjelöltjeként. A 39 éves, és ezzel az amerikai politikai elitben kifejezetten fiatalnak számító szenátor az elmúlt években a magyar családpolitikát és oktatáspolitikát is példaként állította az amerikaiak elé, írta meg a lapunk korábban. Egy másik alkalommal az amerikai egyetemek baloldali elfogultságáról beszélt a CBS amerikai hírtelevízió műsorában. A szenátor szerint az amerikai felsőoktatási intézményeket már most is „baloldali alapítványok irányítják”, és az adófizetőknek vajmi kevés beleszólásuk van abba, hogy mire költik a pénzüket. – Az egyetemek Amerikában a társadalmi szerződés részét képezik, és ha nem oktatják jól a gyerekeinket, de a következő generációt a diákhitel-adósság hegyei alá temetik, akkor nem teljesítik az alku rájuk eső részét – hangsúlyozta Vance.

Az az elképzelés, hogy az adófizetőknek legyen némi befolyásuk arra, hogy a pénzüket hogyan költik el ezeken az egyetemeken, ez egy teljesen észszerű dolog, és valóban úgy gondolom, hogy [Orbán Viktor] hozott néhány okos döntést, amelyekből tanulhatnánk az Egyesült Államokban

− fogalmazott a szenátor, aki felszólalt a genderelmélet oktatása ellen is.

A magyar–kínai kapcsolatokról is említést tett:

Miért közeledik Orbán Viktor Kína fele? Részben azért, mert az amerikai vezetés nem hoz jó döntéseket.

J. D. Vance több alkalommal is Magyarországot említette követendő példaként.

2021-ben, még szenátorjelöltként egy konferencián a „gyermektelen baloldalt” okolta az Egyesült Államok problémáiért, mert „nem fizikailag elkötelezettek az ország jövője iránt”. Példaként hozta fel a demokraták több magas rangú politikusát, kezdve Kamala Harris elnökjelölttel. 

Ezzel szemben Magyarországon hiteleket adnak a friss házasoknak, amelyeket később elengednek, ha a pár együtt marad és gyermekeket vállalnak – példálózott Vance.

Miért ne lehetne ezt itt is megtenni? Miért nem tudjuk ténylegesen elősegíteni a családalapítást?

– idézte az akkor még szenátorjelölt szavait a The Guardian brit napilap 2021-ben.

J. D. Vance emellett elítélte az Európai Unió Magyarországgal kapcsolatos politikáját is.

Ha szabályokon alapuló nemzetközi rendet akarunk, akkor nem kellene büntetni Lengyelországot vagy Magyarországot azért, mert más politikát folytatnak, mint Brüsszel – de pontosan ezt teszik. Úgyhogy szerintem ez teljesen abszurd

− mondta egy interjúban az idei Müncheni Biztonsági Konferencián.

  

Orbán Viktor és Donald Trump között a tisztelet kölcsönös, Kim Dzsong Un mellett ő volt az egyetlen külföldi vezető, akit Trump megemlített a Republikánus Párt jelölőgyűlésén elhangzott beszédében.

Magyarország erős ország. Egy nagyon erős, kemény vezető irányítja. Kemény fickó. A sajtó nem szereti őt, mert kemény. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, nagyon kemény ember

– mondta Donald Trump beszédében.

Orbán Viktor utoljára a július végi tusványosi nyári táborban méltatta az amerikai elnökjelöltet:

 Trump a kapuk előtt áll.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (k) előadást tart a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az erdélyi Tusnádfürdőn 2024. július 27-én. Mellette Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b) és Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (takarásban) (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.