Ukrajna offenzívája Oroszországban a kurszki térségen túlra is kiterjed

Az ukrán hírszerző szolgálat szerint több mint száz orosz katonát vettek őrizetbe, egyes vélemények szerint ez az ellenséges katonák „legnagyobb tömeges elfogását” is jelenti.

Forrás: The Washington Post2024. 08. 16. 15:20
Az orosz védelmi minisztérium 2024. augusztus 16-án közreadott videójáról készített képen orosz katona Rapira páncéltörő ágyúval tüzel az Ukrajnával határos oroszországi Kurszki területen
Az orosz védelmi minisztérium 2024. augusztus 16-án közreadott videójáról készített képen orosz katona Rapira páncéltörő ágyúval tüzel az Ukrajnával határos oroszországi Kurszki területen Fotó: - Forrás: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna oroszországi offenzívája már Belgorod régióra is kiterjedt, ahol szintén heves harcok folynak, Kijev csütörtökön pedig katonai parancsnokot nevezett ki Kurszk elfoglalt részeinek irányítására – írja a The Washington Post amerikai lap. 

Három sebesült ukrán katona, köztük egy parancsnok arról számolt be a lapnak, hogy miután hónapokig a határ mentén állomásoztak, egyszer csak Oroszországba küldték őket. Egyikük elmondta, hogy amikor Kolotilovkánál készültek átkelni a határon, azt gondolta magában, ez egy „őrült” lépés.

A katonák szerint a belgorodi orosz csapatok számítottak az érkezésükre, ellentétben a Kurszkban tapasztaltakkal. Az ukránok szerint közel tíz kilométert nyomultak előre, és elfoglalták az orosz csapatok elhagyott helyeit. 

A harcok azonban továbbra is hevesek maradtak. 

Az egész csapatunk megsebesült aznap, amikor megérkeztünk. Sok ukrán katona agyrázkódást szenvedett vagy súlyosan megsebesült, míg mások meghaltak, és hátra kellett hagyni őket

– mondták. 

A tűzharc olyan erőteljes volt, hogy a túlélőknek napokra orosz lövészárkokba kellett fedezékbe vonulniuk, amíg ki nem mentették őket. Az egyik katona azt mondta, attól félt, hogy megölik Oroszországban, „mert nem ismerték a területüket”.

Vakon dolgoztunk

– tette hozzá. 

Bár Oroszország nem ismerte el a belgorodi harcokat, de az ottani kormányzó a hét elején rendkívüli állapotot hirdetett. 

A belgorodi orosz erőket a szomszédos Kurszkban végrehajtott művelet után magas készültségbe helyezhették, és ez hozzájárulhatott a keményebb ellenálláshoz 

– vélekedett Brady Africk, az American Enterprise Institute elemzője.

Van egy séma, amelyet Oroszország követ, ha olyan támadások érik, amelyekre nem számított, és amelyek következtében ideiglenesen vagy véglegesen területet veszít. Erre a védelmi vonalak kiépítésének drámai fokozásával válaszol

– állítja Africk. „Az még kérdés, hogy a Belgorodban harcoló ukrán erőket ugyanolyan szintű tervezés és támogatás segítette-e, mint kurszki társaikat” – tette hozzá.

Oleksandr Szirszkij ukrán vezérkari főnök csütörtökön bejelentette, hogy katonai parancsnokot neveztek ki a kurszki régióba „a közrend fenntartására és a lakosság alapvető szükségleteinek biztosítására”. 

Az ukrán hírszerzés egyik tisztje elmondta, hogy az ukrán állambiztonsági szolgálat, az SBU különleges alakulatai „elfoglaltak és kiürítettek egy kiterjedt […] és jól megerősített erődítményt”, százkét orosz katonát ejtve foglyul. A több mint száz fogvatartott orosz katona kapcsán tárgyalások folynak, hogy ukrán foglyokra cseréljék őket.

Az elfogott katonák az orosz 488. Gárdista Motorizált Lövészezred és az Akhmat egység katonái voltak

– nyilatkozta egy tisztviselő.

Egy másik ukrán tisztviselő szerint Oroszország kapcsolatban áll az országgal fogolycsere céljából.  

Volt egy kezdeményezés az oroszok részéről ezzel kapcsolatban. Nagyon remélem, hogy az orosz média nyilvános nyilatkozatai ellenére, amelyek szerint az oroszok állítólag úgy döntöttek, hogy leállítják a cserét, folytatjuk az egyezkedéseket

– mondta Dmytro Lubinets, az ukrán parlament emberi jogi biztosa a helyi médiának szerdán késő este.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd este egy videóban azt mondta, hogy „több száz orosz katona már megadta magát”. Ukrán tisztviselők pedig arról számoltak be, hogy az oroszországi Kurszki területre való meglepetésszerű behatolás egyik fő oka az volt, hogy megállítsák a határon átnyúló rakétatámadásokat és az Ukrajna szomszédos Szumi területére irányuló lövéseket.

Ukrajna biztonsági övezetet hozott létre Kurszkban

– közölte Iryna Verescsuk miniszterelnök-helyettes szerdán egy Telegram-üzenetben.

A meghatározott zónán belül orosz civilek vannak

– írta Verescsuk, majd hozzátette: „Ők a nemzetközi humanitárius jog védelme alatt állnak, amelyet Ukrajna teljes mértékben betart”.

A kezdeti gyors előrenyomulás után Ukrajna előrehaladása a kurszki régióban lelassult, mivel keményebb ellenállásba ütközött. A műholdfelvételeken látható, hogy az orosz erők árkokat ásnak, hogy megállítsák az esetleges előrenyomulást a Kurszk városától nyugatra fekvő Lgov felé.

Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium 2024. augusztus 16-án közreadott videójáról készített képen orosz katona Rapira páncéltörő ágyúval tüzel az Ukrajnával határos oroszországi Kurszki területen (Forrás: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.