Oroszország nem zárja ki, hogy korlátozza az urán-, titán- és nikkel szállítását az Egyesült Államokba. Egyelőre Moszkva azonban alaposan elemzi az ilyen intézkedések lehetséges következményeit – mondta újságíróknak Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes.
A szankciós nyomás gazdasági ellenintézkedései nagyon különbözőek lehetnek. Mérlegeljük az előnyöket és hátrányokat, s ennek a lépésnek a következményeit, mivel itt nem cselekedhetünk meggondolatlanul
– húzta alá a politikus.
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség beszámolt arról is, hogy a miniszterhelyettes szerint az elnök és a kormány nem enged az indulatoknak, és nem döntenek semmiről ezen a téren úgy, hogy később azt esetleg megbánják. De biztos benne, hogy a kemény megtorló intézkedések nem zárhatók ki.
Mára az Egyesült Államok és nyugati, és nem csak nyugati szövetségesei a teljes gazdasági agresszió mértékét öltötték az Oroszországgal folytatott hibrid háború keretein belül. Ennek megfelelően a mi válaszlépéseink súlyossága is elsőrangú lesz
– zárta gondolatait Rjabkov.
Vlagyimir Putyin elnök a héten felvetette, hogy a kormánynak fontolóra kellene vennie az urán, a titán és a nikkel külföldi piacokra történő szállításának korlátozását, de ezek a korlátozások nem árthatnak Oroszországnak.
Az exporttilalomról szóló hírek akkor érkeztek, amikor az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy Ukrajna számára megengedi, hogy a NATO által szállított rakétákkal megtámadja az orosz katonai bázisokat Oroszország mélyebb területein. Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, ha megadják az engedélyt erre, az közvetlenül bevonja a NATO-t a háborúba, Oroszország pedig megfelelően reagál majd.
Mint arról korábban beszámoltunk már, az Egyesült Államok az orosz urán első számú vásárlója.
Borítókép: Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes beszédet mond Genfben 2023. március 2-án (Fotó: AFP)