Ausztriában íratlan szabály, hogy mindig a választás győztese kap kormányalakítási megbízást az elnöktől, írja az osztrák EXXpress.
Minél közelebb kerül a választás napja, annál komolyabbá válnak a viták arról, hogy a köztársasági elnöktől a választások győztese kapja-e meg a kormányalakítás feladatát is. Hirtelen ugyanis egyre kevesebben akarnak tudni erről a korábbi politikai „szokásról”, írja a lap. Még Alexander Van der Bellen köztársasági elnök sem nyilatkozott egyértelműen, és nyitva hagyta a kérdést, hogy a szeptember 29-i választások megnyerése esetén megbízza-e Herbert Kicklt az új szövetségi kormány megalakításával, vagy esetleg szakítani fog a korábbi hagyományokkal.
A többség azt akarja, hogy a hagyomány folytatódjon
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) több mint egy éve toronymagasan vezet minden közvélemény-kutatást. Az eXXpress megbízásából az INSA közvélemény-kutató intézet által készített friss felmérés szerint is a Szabadságpárt áll az első helyen 29 százalékos támogatottsággal, amelyet az Osztrák Néppárt (ÖVP) követ 23 százalékkal.
Ami a kormányalakítás kérdését illeti, a lakosság körében egyértelmű a vélemény. Az INSA felmérése szerint a megkérdezettek 53 százaléka amellett van, hogy ragaszkodni kell a hagyományokhoz, és a választás győztese kapjon kormányalakítási megbízást a szövetségi elnöktől.
Érdekes részlet, hogy a felmérés szerint még a politikai baloldal szavazói is 51 százalékban ezt támogatják, őket pedig a magukat politikailag középre helyezők 53 százalékkal előzik meg. A jobboldali válaszadók körében pedig ebben a kérdésben 72 százalékos az egyetértés.
A szeptember 29-i választások után tehát heves politikai vitákra számíthatunk Ausztriában, ha az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) lesz a választás győztese. Ez esetben a figyelem a köztársasági elnökre irányul, és ő dönt arról, hogy kinek ad felhatalmazást a kormányalakításra.