Stoltenberg: Többet is tehettünk volna a háború megelőzéséért
Jens Stoltenberg, aki tíz éven át állt a NATO élén, a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) adott interjúban mély önkritikát fogalmazott meg a nyugati szövetség Ukrajnával kapcsolatos tétlenségéről. Az orosz invázió árnyékában Stoltenberg úgy érzi, a NATO és szövetségesei korábban és intenzívebben támogathatták volna Ukrajna védelmi képességeit.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az orosz invázió 2022. február 24-én kezdődött, Stoltenberg elmondása szerint ez volt a legrosszabb nap karrierje során. Habár a titkosszolgálati információk előre jelezték a konfliktus eszkalációját, Stoltenberg azt nyilatkozta: „Ez a nap egy fordulópont volt Európa történetében: van egy Európa ezen esemény előtt és egy másik utána”.
Február 23-án egy hágai konferencián kellett volna lennem Mark Ruttéval. Ezt töröltük. Ezután viszonylag korán, 23 óra körül lefeküdtem, mert arra számítottam, hogy a következő napok elég fárasztóak lesznek. Hajnali négy órakor a kabinetfőnököm felhívott és azt mondta: Megtámadták Ukrajnát.
Stoltenberg visszatekintett 2014-re, amikor Oroszország annektálta a Krímet és inváziót indított Kelet-Ukrajnában. Már akkoriban is világossá vált a NATO számára, hogy Oroszország veszélyt jelent Ukrajnára, mégis az idő elteltével a helyzet viszonylag statikussá vált, és a szövetség nem sietett katonai támogatást nyújtani.
Amikor 2021 tavaszán újra jelentős orosz katonai erő összpontosítást észleltek Ukrajna határai mentén, Stoltenberg elmondása szerint a szövetség tájékoztatta a közvéleményt Oroszország agresszív szándékairól. Ettől függetlenül az invázió megakadályozása érdekében a diplomáciai intézkedések sem bizonyultak elegendőnek. „Bárcsak a NATO-országok többet tettek volna Ukrajna megerősítése érdekében” – mondta Stoltenberg.
A katonai támogatás hiánya
Stoltenberg szerint, ha Ukrajna korábban és több katonai támogatáshoz jutott volna, a védekezőképességük erősebb lenne, és Oroszország támadási szándéka talán csökkent volna. A főtitkár hangsúlyozta, hogy a kezdeti vonakodásnak nagy ára volt. Az Egyesült Államok, Kanada és az Egyesült Királyság már 2015-ben megkezdte az ukrán katonák képzését, de maguk a NATO-ajánlások és erőfeszítések korlátozottak voltak.
A jövőbe nézve
Jens Stoltenberg hangsúlyozta, a konfliktus véget érhet, de ahhoz, hogy a tárgyalások sikerre vezessenek, Ukrajna katonai ereje alapvető tényezővé kell válnia.
A krízis diplomáciai úton való megoldása továbbra is kívánatos, de a szövetség vezetése alatt a hibákból tanulva a NATO-nak készen kell állnia a gyors és határozott cselekvésre.
Továbbra is hiszek az Oroszországgal folytatott párbeszédben, a védekezéssel és az elrettentéssel kombinálva. Erősnek kell lennünk, hogy értelmes párbeszédet folytathassunk.
Kritikus találkozó Trump elnökkel
Jens Stoltenberg a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban NATO-főtitkári karrierjének jelentős kihívásait idézte fel. Ezek közül kiemelkedik a volt amerikai elnök, Donald Trump részvétele a 2018. július 12-i NATO-csúcstalálkozón, amely jól példázza a szövetség egységének megőrzéséhez szükséges finom egyensúlyt a belső és külső nyomások közepette.
A csúcstalálkozó előtt Stoltenberg egy rutinszerű találkozót várt Trump elnökkel. Az események azonban váratlanul feszültté váltak, amikor Trump elégedetlenségének adott hangot a NATO-tagok védelmi kiadásainak szintjével kapcsolatban. „Trump kissé késve érkezett, és azonnal a mikrofonhoz lépett, hogy kritizálja a szövetségeseket” – emlékezett vissza Stoltenberg.
Trump kritikája azokra a tagországokra irányult, amelyek nem teljesítették a korábban megállapított védelmi kiadási célokat. Az ilyen váratlan intenzitású kritika átmeneti szünethez vezetett, és Stoltenberg rövid megbeszélést folytatott Angela Merkel akkori német kancellárral, mielőtt a találkozóról kiküldték volna a nem tag partnereket és tanácsadókat.
Választóvonalat jelentő megbeszélés
Miután a teremben csak a NATO tagjai maradtak, Trump részletesen kifejtette elvárásait a védelmi kiadásokkal kapcsolatban, minden tagországot megszólítva. Stoltenberg elismerte a feszültséget, amelyet Trump szavai okoztak, amelyek drasztikus intézkedéseket sejtetettek a változások hiányában, bár nyíltan nem fenyegetett a NATO-ból való kilépéssel. „Nagyon világosan mondta, hogy a status quo nem fenntartható” – mondta Stoltenberg.
Aggodalmak enyhítése és pozitív kilátások teremtése
Stoltenberg, felhasználva statisztikai tudását és Trump kommunikációs stílusával kapcsolatos ismereteit, grafikonokkal szemléltette a védelmi kiadások pozitív trendjét. Miközben elismerte a kiadási célok elérésében tapasztalható hiányosságokat, kiemelte az elért fejlődést, és kollektív sikerként keretezte azt. „Az üzenetem az volt: elmondhatunk egy pozitív történetet a NATO-ról és az Egyesült Államokról, ez a fejlődés mindenki számára előnyös lehet” – magyarázta. A végére Trump egyértelműen támogatta a NATO-t, kijelentve, hogy támogatása „110 százalékos”.
Stoltenberg 2024 októberében távozik posztjáról, helyét pedig Mark Rutte volt holland miniszterelnök veszi át. A jövőbeni terveit illetően Stoltenberg nem zárja ki a lehetőséget, hogy a nemzetközi politikai ügyekben aktív szerepet vállaljon, bár a Müncheni Biztonsági Konferencia vezetéséről szóló híreket egyelőre nem erősítette meg.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök beszél Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral az Észak-atlanti Tanács ülésén a NATO csúcstalálkozóján, a NATO brüsszeli központjában 2018. július 11-én (Fotó: AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.