Áder János és Tomiszlav Nikolics kapta a Pásztor István-díjat

A két díjazott Magyarország köztársasági elnökeként és Szerbia köztársasági elnökeként 2013-ban közös főhajtással és koszorúzással tisztelgett a csúrogi emlékműveknél a második világháború ártatlan magyar és szerb áldozatai előtt, ami az első közös konkrét lépést jelentette a két nemzet történelmi megbékélésében, és elindította a két ország viszonyainak rendezését, amely azóta stratégiai együttműködéssé fejlődött.

2024. 10. 30. 20:06
A Pásztor István díjjal kitüntetett Áder János (első sor, b-4) és Tomiszlav Nikolics (első sor, b-6). A szabadkai városházán adták át az elismeréseket (Fotó: Magyar Nemzet)
A Pásztor István díjjal kitüntetett Áder János (első sor, b-4) és Tomiszlav Nikolics (első sor, b-6). A szabadkai városházán adták át az elismeréseket (Fotó: Magyar Nemzet)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség elnökeként minden erejével a vajdasági magyarság szülőföldön megmaradásáért és fejlődéséért dolgozott, és hitte a szerb–magyar viszony jóra fordulását, amelynek elérésében elévülhetetlen érdemeket szerzett.” Ezt írta a VMSZ néhai elnökéről elnevezett alapítvány. Pásztor István egy évvel ezelőtt halt meg.

A szerb–magyar történelmi megbékélés a Szerb Köztársaság és Magyarország közötti jószomszédi viszony kialakulásához vezetett, amely szilárd együttműködéssé, majd stratégiai partnerséggé nőtte ki magát mindössze egy évtized alatt. Pásztor István víziója a vajdasági magyarság valóságává vált. Az alapítvány a Pásztor István-díj megalapításával és odaítélésével azon személyek munkásságát ismeri el, akik hozzájárultak ehhez, illetve akik tovább építik és fejlesztik a Szerbiában élő magyar közösség, a Magyarországon élő szerb közösség és a két ország minden polgára javára.

Az alapítvány a díjat évente adományozza egy magyarországi és egy szerbiai személynek, az átadásra pedig Pásztor István halálának évfordulóján kerül sor. 

A díjat idén első alkalommal Áder Jánosnak, Magyarország korábbi köztársasági elnökének adományozták, a vajdasági magyar közösség szülőföldön boldogulása érdekében a magyar és a szerb nemzet közötti történelmi megbékélés elérésében, valamint Magyarország és a Szerb Köztársaság közötti jószomszédi viszony kialakításában és partneri kapcsolatokká fejlesztésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért, illetve Tomiszlav Nikolicsnak, Szerbia korábbi köztársasági elnökének a szerb és a magyar nemzet közötti történelmi megbékélés elérésében, valamint a Szerb Köztársaság és Magyarország közötti jószomszédi viszony kialakításában és partneri kapcsolatokká fejlesztésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért, amivel hozzájárult a Szerb Köztársaságban élő magyar közösség boldogulásához – olvasható az indoklásban.

Az elismeréseket szerda este adták át a szabadkai városházán. Ezt megelőzően pedig Pásztor István sírjánál hajtottak fejet az egy évvel ezelőtt elhunyt VMSZ-elnök előtt.

A díjatadó elején Pásztor Ábel, Pásztor István fia, az alapítvány igazgató bizottsága elnöke szólt az egybegyűltekhez. Elmondta, édesapjának hihetetlen munkabírása volt, mindenkire szakított időt; személyes élményeit is megosztotta az egybegyűltekkel, valamint felsorolta azokat az eredményeket, melyeket édesapja vezetésével sikerült a közösségnek elérnie. 

Hozzáfűzte, a díjjal Pásztor István emléke előtt tisztelegnek.

Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány Igazgatóbizottsága elnöke Szabadkán (Fotó: Magyar Nemzet)
Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány igazgat óbizottsága elnöke Szabadkán (Fotó: Magyar Nemzet)

A VMSZ jelenlegi elnöke, Pásztor Bálint beszédében kiemelte, úgy érzi, még mindig itt van a közösséggel édesapja, a párt korábbi elnöke. A Vajdasági Magyar Szövetség feladata, hogy folytassák a volt elnök célkitűzéseinek megvalósítását. Ezt is teszi a párt, így a gazdaságfejlesztésen, az autonómiaépítésen és a megbékélésen is dolgoznak. Mint fogalmazott, ezért volt boldog két nappal ezelőtt, hogy megismételte a főhajtást Csúrogon a szerb és a magyar elnök. Ezzel megerősítették a két nép szövetségét.

Hangsúlyozta a VMSZ vezetője azt is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és Alekszandar Vucsics szerb államfőnek is elévülhetetlen érdemei vannak a megbékélésben.

Áder Jánost Juhász Bálint, a Vajdasági Parlament elnöke, míg Tomiszlav Nikolicsot Fremond Árpád, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács vezetője méltatta. Juhász Bálint úgy fogalmazott: Áder János a jóság apostola. Fremond Árpád pedig Nikolics szerepét emelte ki a megbékélésben, amely a szerbek és a magyarok kiváló kapcsolatához vezetett.

Áder János (k) kapta a Pásztor István díjat. Az elismerést Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány Igazgató Bizottsága elnöke (b) és Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke (j) adta át (Fotó: Magyar Nemzet)
Áder János (k) kapta a Pásztor István-díjat. Az elismerést Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány igazgató bizottsága elnöke (b) és Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke (j) adta át (Fotó: Magyar Nemzet)

Áder János beszédében kijelentette: Elsősorban a szerbeknek és magyaroknak, a túlélőknek tartoztunk sokáig. Tartoztunk a halottaknak és az ártatlanoknak. Emlékeztetett: 2013 nyarán közösen hajtottunk fejet az ártatlan áldozatok előtt és nevén neveztük a bűnt, s kiléptünk a bosszúvágy ördögi köréből.

A bocsánatkérés és a megbocsátás nem a gyengeség jele, hanem az erőé

– húzta alá Áder János.

Pásztor Istvánra emlékezve elmondta: szabadságunkban áll megtenni a jót a rossz helyet. Kiemelte azt is, hogy szabadságunkban áll beszélni egymással az ordibálás helyett. 11 évvel ezelőtt is tudtuk, hogy az idő kerekét nem fordíthatjuk vissza, de a jövőt megfordíthatjuk.

Nem vagyunk idegenek, nem vagyunk kívülállók, dolgunk van egymással – jelentette ki a volt köztársasági elnök. Erőt meríthetünk azokból, akik harag és gyűlölködés nélkül akarnak élni őseik szülőföldjén. A történelmi gesztus kovász lett, átjárja beszélgetéseinket és kapcsolatainkat. Ez nem személyes dicsőség.

Az elismerésben szintén részesült Tomiszlav Nikolics visszaemlékezett arra az időre, amikor Orbán Viktorral találkozott Budapesten. Abban az időben mindketten ellenzékben voltak, de megegyeztek, hogy mindent megtesznek a szerb–magyar kapcsolatokért. Ennek része volt a történelmi megbékélés is. Mint mondta: ő a maga részéről mindent megtett, amit megtehetett a magyar–szerb együttműködésért. 

Pásztor István több mint 16 éven át, haláláig vezette a legnagyobb vajdasági magyar pártot, a Vajdasági Magyar Szövetséget, írja a Pannon RTV. A Vajdaság Autonóm Tartomány képviselőháza történetének leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke volt, 2012-ben választották meg első alkalommal házelnökké. 

Borítókép: A Pásztor István-díjjal kitüntetett Áder János (első sor, b-4) és Tomiszlav Nikolics (első sor, b-6). A szabadkai városházán adták át az elismeréseket (Fotó: Magyar Nemzet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.