2023. október 7-én, egy ünnepnapon a kora reggeli órákban rakétazáporra ébredtek az izraeliek, ezzel egy időben pedig a Hamász palesztin terrorszervezet harcosai behatoltak Izraelbe, megöltek mintegy ezerkétszáz embert, több mint kétszázat pedig túszként magukkal hurcoltak a Gázai övezetbe.
Az egy évvel ezelőtti brutális Hamász-támadás jól látható módon váratlanul érte Izraelt, az izraeli titkosszolgálatokat és fegyveres erőket is. Azóta egy olyan elmélyülő háború bontakozik ki a Közel-Keleten, ami alapvetően arról szól, hogy Izrael hogyan tudja a környezetében a biztonsági helyzetét megszilárdítani, és legalább középtávon a hasonló támadások lehetőségét megszüntetni
– mondta Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója.
A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a támadás utáni időszak első hónapjaiban egy másik fontos történés is volt, jelesül az, hogy az Egyesült Államok megpróbálta Netanjahut a miniszterelnöki székből eltávolítani. Az izraeli kormány elleni destabilizációs törekvések azonban nem voltak eredményesek, sőt az elmúlt egy év során az izraeli kormány és a biztonsági erők is jelentős sikereket értek el, tette hozzá.
Egy nagyon fontos kérdés megoldatlan maradt, az a túszok helyzete, hangsúlyozta Horváth József.
A szolgálatok néhány túszt ki tudtak ugyan szabadítani, de a nagy részük vagy meghalt, vagy pedig még mindig a Hamász fogságában van élve vagy halva.
– Mindeközben az elmúlt hetekben viszont azt látjuk, hogy Izrael nemcsak a Hamászt igyekszik felszámolni vagy az alapjait hosszú távon meggyengíteni, hanem a libanoni Hezbollahot is, amit jóval nagyobbnak gondoltunk mind katonailag, mind pedig Libanonon belül elfoglalt pozícióját illetően. Ehhez képest kiderült, hogy az izraeli titkosszolgálatok hosszú ideje mélyen beépültek a szervezetbe, és valószínűleg Iránon belül is nagyon jó pozíciókkal rendelkeznek, hiszen a Hamász vezetőjét is Teheránban robbantották fel – emlékeztetett a szakértő.
A csipogókba rejtette bombák beindításától napjainkig látjuk, hogy a Hezbollah vezetőit milyen szisztematikusan iktatják ki, illetve vakították meg és tették süketté a terrorszervezet irányítórendszerét ezzel a lépéssel, ezáltal a következő évtizedekre szóló eredményeket tudnak elérni Izrael biztonsága szempontjából.
Mindeközben viszont egy háborút elveszített Izrael, mutatott rá a szakértő.
Ez pedig a tömegmédiában a közösségi hálózatokon való kommunikáció, hiszen ott egy újfajta antiszemitizmus erősödött meg. Ez az iszlámalapú, terrorizmust támogató szélsőbaloldali és muzulmán erőknek az összefogása Amerikában a keleti és nyugati partvidéken, az egyetemeken és Nyugat-Európában. Ezt a kommunikációs küzdelmet pillanatnyilag nem tudta még megnyerni Izrael.
– Az látható, hogy az amerikai kormányzat nem tudja lefogni az izraeliek kezét, próbálkoztak ezzel, de nem sikerült. Az amerikai politika jelenleg a közelgő elnökválasztással van elfoglalva, Izrael pedig ezt az időablakot igyekszik kihasználni és a maga javára fordítani – összegezte a szakértő.