Választásokat tartottak a hétvégén Georgiában, amelyet a nemzetközi szervezetek és több ország által küldött megfigyelők a nemzetközi normáknak megfelelőnek minősítettek, mégis Washingtontól Brüsszelig a teljes liberális fősodor csalást kiált, és a szavazás megismétlését követeli.
Mint arról beszámoltunk, maga az ország – elvben pártokon felül álló – elnöke állt az ilyen hangok élére, és amellett, hogy nem volt hajlandó elismerni a voksolás eredményét, konkrétan az utcára szólította az embereket. Az általa emlegetett csalásra azonban konkrét bizonyítékot nem hozott fel.
Josep Borell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság közös nyilatkozatban ítélte el a választásokat, majd később tizenhárom európai külügyminiszter is tiltakozást fogalmazott meg, amelyre Szijjártó Péter úgy reagált, hogy „13 európai külügyminiszter továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, nem képesek megemészteni, hogy a georgiai kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a georgiai emberek választják meg”. Magyarország 14 éve néz szembe hasonló támadásokkal – emlékeztetett a tárcavezető.
Joe Biden amerikai elnök arra szólította fel a georgiai kormányt, hogy kezdjen átfogó párbeszédet Georgia valamennyi politikai erejével a választások integritásának helyreállításáról.
A kaukázusi ország áttért az arányos választási rendszerre, és bevezették az elektronikus szavazatszámlálást – mondta el lapunknak a helyszínen választási megfigyelőként jelen lévő európai parlamenti képviselő, László András. Kránitz Péter Pál, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint a szavazatok kilencven százalékát elektronikusan számolták, ami eleve szinte kizárja a visszaéléseket.
A hétvégi georgiai választásokra az EBESZ, az Európai Parlament, a NATO parlamenti közgyűlése és több európai ország is küldött megfigyelőket, és mindannyian egy demokratikusan és a nemzetközi normáknak megfelelően lebonyolított választást tapasztaltak
– fogalmazott a kutató.
László András szerint megfigyelhető volt egyfajta párhuzam a mostani georgiai és a 2022-es magyarországi kampány között, ugyanis mindkettőnek egyik fő kérdése a béke vagy háború problémája. A kormányzó Georgiai Álom párt amellett kampányolt, hogy a nyugati hatalmak törekvései ellenére az ország ne vonódjon be az oroszellenes háborús politikába, és ne újuljon ki a 2008-as háború, mert az szörnyű pusztítást jelentene a 3,5-4 milliós országnak.
Az Európai Unió nyilván egy háborúpárti kormányt szeretne. Georgiában él a 2008-as emlék az orosz háborúról, két terület továbbra is megszállás alatt van. És nyilván ezt a sérelmet könnyű lenne kihasználni arra, hogy Georgiából nyugati segítséggel induljon akár egy második front Oroszország ellen, akár ennek csak a lebegtetésével megosszák az oroszok figyelmét és erejét, így gyengítsék az orosz jelenlétet az ukrajnai fronton. És erre nem hajlandó a jelenlegi kormánypárt
– fogalmazott László András.
Orbán Viktor miniszterelnök georgiai látogatása közvetlenül a választások után nyilvánvalóan szúrta Brüsszel szemét. A közvetlen támadások mellett Magyar Péter is megkapta az ukázt, és ennek megfelelően beszállt a választásokat és a kormányfő látogatását kritizáló kórusba. A Tisza Párt vezetője szerint Orbán Viktor az oroszbarát kormányt ünnepelni utazott a választási csalásoktól forrongó kaukázusi országba.
A Tisza Párt az Európai Néppárt tagja. A néppárt vezetősége pedig megkérdőjelezi Georgia választásának tisztaságát. A strasbourgi EP-plenáris vitán, amikor a magyar elnökségről volt szó, akkor hallottuk Ursula von der Leyentől és Manfred Webertől, hogy ők Magyar Pétert szeretnék látni a magyar kormány élén a választások után
– magyarázta László András, aki egy további párhuzamra is rámutatott a két ország között.
A recept, amit Georgiában most látunk, az ugyanúgy érvényesülhet 2026-ban Magyarországon is. Választási eredménytől függetlenül megpróbálnak majd ránk erőltetni bárkit, akiről úgy érzik, hogy vele leválthatják a mostani Fidesz–KDNP-kormányt – emelte ki az EP-képviselő, aki szerint
ha Georgiában nem számít, hogy mi a választás eredménye, ha nem számít, hogy nincs olyan mértékű bizonyíték, ami alapján meg lehetne kérdőjelezni a választási eredményeket, akkor valójában bárhol bármely választás eredményét meg lehet kérdőjelezni.
Georgiának nem kioktatásra, hanem tiszteletre és támogatásra van szüksége – reagált Magyar Péternek a közösségi médiában Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár.
Magyar Péter nem autonóm szereplő, ő a brüsszeli politikai elit lekötelezettje – fogalmazott lapunknak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.
Mindezek fényében várható volt, hogy ebben a témában is ugyanazt az álláspontot fogja majd osztani, mint amit a globalisták
– tette hozzá a szakértő, aki szerint a Tisza Párt vezetője nem szuverén politikus, hanem Brüsszel újabb kiszemeltje a szuverenista magyar kormánnyal szemben.
Borítókép: Az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber (b) és a Tisza Párt vezetője, Magyar Péter (Fotó: AFP)