Az Egyesült Államok úgynevezett szubkritikus nukleáris tesztek végrehajtását tervezi Nevadában, erről az amerikai Nemzeti Nukleáris Biztonsági Hivatal (NNSA) számolt be. A hivatal rámutatott, hogy a tesztek helyszínén egyedülálló berendezésekkel rendelkeznek a vonatkozó szubkritikus kísérletekhez. Ezek nem teljes értékű nukleáris tesztek, így nem sértik az egyezményt, amelyről Washington és Moszkva az 1990-es években állapodott meg –emlékeztet a Lenta orosz hírportál.
Hivatalos adatok szerint az Amerikai Egyesült Államok 1945–1992 között összesen 1054 nukleáris kísérleti robbantást hajtott végre; többségüket Nevadában és a Marshall-szigeteken. További teszteket Alaszka, Colorado, Mississippi, Nevada és Új-Mexikó államokban, illetve a Csendes- és az Atlanti-óceán légterében végeztek. 1992 óta az Amerikai Egyesült Államok nem hajtott végre nukleáris kísérleti robbantásokat, csak szubkritikus teszteket, amelyekben láncreakció nem indul el.
Emlékezetes, október elején Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy amennyiben az Egyesült Államok újrakezdené a nukleáris kísérleteket, az Oroszországi Föderáció annak megfelelő válasszal reagál majd. Azt is kommentálta, hogy Oroszország 2023 novemberében visszavonta az átfogó atomcsendszerződés ratifikálását, mivel „Moszkvának elfogyott a türelme”.
Oroszország, az Egyesült Államok és Kína az elmúlt években új létesítményeket épített és új alagutakat ásott nukleáris kísérleti telephelyein – derül ki a CNN által megszerzett műholdfelvételekből. A három üzem közül az egyiket Kína üzemelteti Hszincsiangban, egyet Oroszország egy északi-sarkvidéki szigetcsoporton, egyet pedig az Egyesült Államok a nevadai sivatagban.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)