Oroszország a BRICS-elnökség ideje alatt a BRICS-tagállamok közötti együttműködés három fő területén dolgozott – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök a csúcstalálkozón.
Arra törekedtünk, hogy megerősítsük a BRICS tekintélyét, növeljük szerepét a világ ügyeiben, a sürgős globális és regionális problémák megoldásában, és minden lehetséges módon hozzájárultunk államaink sokoldalú együttműködésének elmélyítéséhez három fő területen: a politikában és a biztonságban, a gazdaságban és a pénzügyekben, valamint a kulturális és humanitárius kapcsolatokban
– mondta az orosz elnök a BRICS-csúcstalálkozón mondott beszédében, amelyről a RIA Novosztyi számolt be.
Putyin megjegyezte, hogy sokat tesznek az új országok zökkenőmentes és minél teljesebb integrációja érdekében a BRICS munkája során.
Az orosz elnök szerint a csúcstalálkozón részt vevő országok „nem szavakkal, hanem tettekkel mutatják meg felelősségüket a világ helyzetéért, kiállnak az egyenlőség, a jó szomszédság és a kölcsönös tisztelet mellett”.
Az orosz vezető fontosnak nevezte a társulás további bővítését. Megjegyezte, hogy helytelen lenne figyelmen kívül hagyni a globális dél és kelet országainak példátlan érdeklődését a BRICS-szel való kapcsolatok erősítése iránt.
Már több mint harminc ország fejezte ki ezt az óhaját. Itt meg kell őrizni az egyensúlyt, és nem szabad hagyni, hogy a társulás hatékonysága csökkenjen
– hangsúlyozta az elnök.
Putyin emlékeztetett arra, hogy a 2023-as dél-afrikai csúcstalálkozón a résztvevők megállapodtak a BRICS-partnerországok módozatainak és kategóriáinak kidolgozásában, valamint az ilyen státusra pályázók listájának összeállításában. Fontos, hogy ezeket a döntéseket rögzítsék a kazanyi zárónyilatkozatban.
A csúcstalálkozó hétfőn kezdődött meg, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök már több kétoldalú találkozón is részt vett. A tárgyalások középpontjában a gazdasági és politikai együttműködés erősítése, valamint a globális kihívásokra adandó közös válaszok állnak,
Vlagyimir Putyin és Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök kétoldalú megbeszélésük során a közel-keleti helyzet eszkalációjának azonnali visszaszorítása mellett állt ki, és a feleket azonnali tűzszünetre szólították fel.
António Guterres ENSZ-főtitkár is megérkezett Kazanyba a BRICS-csúcstalálkozóra, ami éles bírálatot váltott ki Ukrajna részéről.
A BRICS egyre több támogatót és hasonlóan gondolkodó államot vonz – mondta Vlagyimir Putyin januárban, amikor Oroszország átvette az elnökséget. A BRICS 2024. évi mottója: „A többoldalúság megerősítése az igazságos globális fejlődés és biztonság érdekében”.
A csúcstalálkozón részt vesz Hszi Csin-ping kínai elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök is, ami tovább növeli az esemény súlyát. Jelenlétük rámutat arra, hogy a BRICS-országok komolyan veszik az együttműködést, és igyekeznek erősíteni pozíciójukat a globális színtéren.
A BRICS egy államközi szövetség, amelyet 2006-ban Oroszország, Kína, India és Brazília hozott létre, Dél-Afrika pedig 2011-ben csatlakozott hozzá. A 2024-es év elejétől Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és hamarosan Szaúd-Arábia is csatlakozik a csoporthoz. A BRICS-országok együttesen a világ GDP-jének mintegy negyven százalékát (a G7-eké 29,3 százalék) adják, ami több mint 60 ezermilliárd dollár, a világ áruexportjának pedig mintegy negyedét.