Biden így hozná ránk a harmadik világháborút

Még mielőtt Donald Trump megválasztott elnök beválthatná ígéretét, hogy véget vet az orosz–ukrán háborúnak, Joe Biden jelenlegi államfő döntései a további eszkaláció felé sodorják a konfliktust.

2024. 11. 27. 15:49
Joe Biden amerikai elnök
Joe Biden amerikai elnök Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az amerikai tisztségviselők is kezdik belátni, hogy lassan itt az ideje, hogy tárgyalásos úton vessenek véget az orosz–ukrán háborúnak – írja a The Washington Post amerikai napilap. Pontosan ez az, amit Donald Trump megválasztott amerikai elnök ígért, azonban úgy tűnik, a jelenlegi államfő, Joe Biden igyekszik még jobban elmérgesíteni a konfliktust, mielőtt utódja hivatalba lépne, és nekiláthatna a rendezésnek.

Az elmúlt napokban Biden engedélyezte az ATACMS rakétákkal végrehajtott mélységi támadásokat Oroszország ellen, és a nemzetközi közösség felháborodása ellenére taposóaknákat is küldött Kijevnek.

Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)
Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)

Az amerikai politika háborúpárti héjái – élen Antony Blinken külügyminiszterrel – azt nehezményezték, hogy ezek a döntések mért nem születtek meg előbb, figyelmen kívül hagyva az orosz–ukrán háború eszkalációjának kockázatát.

Még a fősodratú média is elismeri, hogy Biden tisztában van a lépése okozta veszéllyel, és azzal mosdatja az idős elnököt, hogy a döntéseivel az észak-koreai csapatoknak a háborúban való bevetésére reagált.

Biden döntése ráadásul elhárította az akadályt a brit kormány elől is, hogy hasonló lépést tegyen, és zöld utat adjon a Storm Shadow rakéták orosz célpontok elleni felhasználásának, az ukránok pedig nem haboztak élni az engedéllyel, és mindkét típust szinte azonnal bevetették Brjanszk, illetve Kurszk régiókban.

Ezzel azonban egyúttal legitim célponttá tették az amerikai, illetve a brit haderőt az oroszok számára, márpedig ha ezen országok bármilyen objektumát orosz támadás éri, az a NATO alapszerződésének 5. cikke alapján egyet jelent a szövetség bevonódásával a konfliktusba – vagyis a világháborúval.

A veszély ellenére az európai politikusok továbbra sem állnak le a háborúban álló ország támogatásával, inkább Trump beiktatásának közeledtével átszervezik azt, például Ukrajna saját hadiiparának finanszírozásával, ezzel még tovább haladva az eszkalációs spirálban.

Holott a világ legnagyobb atomhatalmával nem okos ötlet ujjat húzni. A Vlagyimir Putyin orosz elnök által a napokban aláírt, a nukleáris fegyverek bevetésére új, alacsonyabb küszöböt megállapító dokumentumnak erős jelzésnek kellene lennie a politikusok számára, hogy Moszkva nem blöfföl
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: NurPhoto via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.