Notre-Dame: bámulatos fotókon a megújult katedrális + galéria

Több mint öt évvel a 2019-es tűzvész után a párizsi katedrális újra megnyitja kapuit. Az épület helyreállítása során az eredeti középkori stílus jegyeit őrizték meg, miközben modern megoldásokkal tették biztonságosabbá. Az esemény Emmanuel Macron elnök számára politikai jelentőséggel is bír, hiszen a Notre-Dame megújulása a francia kézművesség és kollektív akarat diadalát hirdeti.

2024. 11. 29. 18:23
A Notre-Dame-székesegyház 2024. december elején nyitja meg újra kapuit, a tervezett ünnepélyes hétvége 2024. december 7-én és 8-án lesz, öt évvel a 2019-es tűzvész után, amely hatalmas pusztítást végzett a világörökségi műemléken.
This photograph shows a general view of interior of Notre-Dame de Paris cathedral in Paris, on November 29, 2024. The Notre-Dame Cathedral is set to re-open early December 2024, with a planned weekend of ceremonies on December 7 and 8, 2024, five years after the 2019 fire which ravaged the world heritage landmark and toppled its spire. (Photo by Christophe PETIT TESSON / POOL / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Párizs ikonikus gótikus katedrálisa, a Notre-Dame, öt és fél évvel a 2019-es pusztító tűzvész után, december 7-én hivatalosan újra megnyitja kapuit a látogatók és a hívők előtt. A történelmi eseményt Emmanuel Macron francia elnök egy televíziós körúttal vezette fel, amely során elsőként mutatták meg a világ számára a felújított katedrálist. A tűz során súlyosan megsérült épület helyreállításán 2000 szakértő dolgozott, a költségek elérték a 700 millió eurót

Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Notre-Dame székesegyházban Párizsban 2024. november 29-én.
Emmanuel Macron francia elnök a párizsi Notre-Dame székesegyházban 2024. november 29-én (Fotó: AFP)

A projekt nem csupán a katedrális fizikai újjáépítését jelentette, hanem lehetőséget adott a belső tér alapos tisztítására is. A helyreállítás során több mint 200 évnyi port és kormot távolítottak el, modern technológiák, például speciális latexréteg és ipari porszívók segítségével.

A helyreállítás során komoly viták övezték az épület újjáépítésének irányát. 

Bár számos modern ötlet, például üvegtető vagy zöld „öko-tető” is felmerült, végül az eredeti középkori stílust követve rekonstruálták az épületet. A biztonsági előírásokat viszont korszerűsítették: a tetőszerkezet tűzoltó sprinkler rendszert kapott, és védőpartíciókat is kialakítottak.

A katedrális 850 éves történelme során számos kihívással nézett szembe, de a 2019-es tűzvész példátlan pusztítást okozott. A lángok elpusztították az eredeti faszerkezetet, a XIX. századi tornyot, valamint a boltozat egy részét. 

Szerencsére a híres ólomüveg ablakok, számos műalkotás, valamint a katedrális legfontosabb ereklyéje, a Töviskorona épségben maradt.

Macron, aki már a tragédia másnapján ambiciózus ötéves határidőt ígért a felújítás befejezésére, személyesen követte a projekt előrehaladását. A katedrális felújítása politikai jelentőségű is: 

egyesek szerint az esemény Macron számára lehetőséget nyújt a közvélemény figyelmének elnyerésére, különösen az elmúlt időszak politikai megpróbáltatásai után. 

A december 7-i újranyitást követően a Notre-Dame újra betöltheti eredeti szerepét, mint szakrális és turisztikai látványosság. A katedrális visszanyerte egykori pompáját, miközben modern elemekkel vált fenntarthatóbbá és biztonságosabbá.

Borítókép: A párizsi Notre-Dame de Paris székesegyház belsejének látképe 2024. november 29-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.