A magyar kormányfő az Európai Bizottság elnökével és Európai Tanács elnökével közösen tartott tájékoztató kezdetén Ursula von der Leyenhez és Charles Michelhez hasonlóan Magyarország nevében elítélte az Amszterdamban történt „antiszemita zavargásokat” – olvasható a miniszterelnök weboldalán közzétett összefoglalóban.
A támadás a magyarok számára is elfogadhatatlan – jelentette ki. Felhívta a figyelmet arra, hogy Budapest – ahol Európa legnagyobb zsinagógája és a város legnagyobb katolikus katedrálisa egymástól „kőhajításnyira van” – a különböző kultúrák, kelet és nyugat, észak és dél találkozóhelye, és ettől olyan „különlegesen toleráns”.
Ezért élünk itt Budapesten békében és biztonságban együtt, és azt kívánom az amszterdamiaknak, hogy ez nekik is sikerüljön
– fogalmazott.
Az EU-csúccsal kapcsolatban elöljáróban leszögezte: közismert, hogy vannak az Európai Bizottság és Magyarország között súlyos politikai konfliktusok, és neki is vannak vitái Ursula von der Leyennel. Ugyanakkor hangsúlyozta: a bizottság elnöke most vendég volt Budapesten, kijár neki az udvarias fogadtatás és a tisztelet, ezért nem volt semmilyen éles vita, sőt semmilyen vita sem volt közöttük a tanácsülésen.
A csatáinkat majd megvívjuk Brüsszelben
– jegyezte meg.
Kijelentette: a csúcs fő témájában, a versenyképességben teljes egyetértés volt, sikerült elérni a magyar elnökség által kitűzött célt, hogy versenyképességi paktumot fogadjanak el.
A magyar kormányfő „budapesti deklarációként” említette a dokumentumot, megköszönve az ügyben végezett munkát saját munkatársainak, a bizottság elnökének, az Európai Tanács elnökének és a versenyképességi jelentést készítő Mario Draghinak is.
A dokumentum a következő öt évre a versenyképességet helyezi középpontba, és kimondja, hogy azonnali cselekvésre van szükség – közölte.
Kiemelte: az Európai Unió növekedése az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt, mint Kínáé vagy az Egyesült Államoké, a termelékenység Európában lassabban növekszik, mint a versenytársainál, az EU részesedése a világkereskedelemből csökken.
Az uniós vállalatok háromszor magasabb villamosenergia-árat és négyszer nagyobb földgázárat fizetnek, mint a versenytársaik az Egyesült Államokban
– tette hozzá.