Róma már készül: a szent év az egyetemes megbocsátás kegyelmi időszaka

A katolikus egyház évezredes hagyományában rendkívüli jelentősége van a jubileumi szent évnek. A huszonöt évenként ismétlődő szent év célja a megtérés előmozdítása a Krisztusba vetett hit elmélyítése, az életszentség előmozdítása. Rendkívül fontos vallási esemény a teljes világegyház számára.

2024. 11. 30. 14:18
Ferenc pápa részt vesz a 2025-ös jubileumi bulla felolvasásán a Szent kapu előtt, Jézus Krisztus mennybemenetelének napján, 2024. május 9-én a vatikáni Szent Péter-bazilikában. (Riccardo Antimiani / POOL / AFP fotója) Fotó: Riccardo Antimiani / POOL / AFP fotója Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szent II. János Pál pápa az harmadik évezred küszöbén megnyitott jubileumi évben úgy fogalmazott: a szent év a bűnbocsánat és a bűnökért járó büntetés elengedésének kegyelmi időszaka. 

Az első rendes szent évet 1300-ban VIII. Bonifác pápa hívta össze az „Antiquorum Habet Fida Relatio” kezdetű bullával. 

Kezdetben a pápák minden századik évet nyilvánítottak jubileuminak. Akik ebben a kegyelmi időszakban felkeresték az örök város pápai bazilikáit, a Szent Péter- vagy a Szent Pál-bazilikát, valamint szívből megbánták és meggyónták vétkeiket, azok megszabadultak bűneiktől és büntetésüktől. Az első pápai bulla azt is meghatározza, hogy a jubileumi ünnepi évet az Úr megtestesülésének ünnepén, azaz karácsonykor kell megnyitni. 

A források szerint VIII. Bonifác pápa azért nevezte szent évnek, mert ez az az időszak, amikor a hívek megtapasztalhatják, hogy Isten szentsége átalakít.

A szent évek gyakorisága idővel változott. 1343-ban VI. Kelemen pápa ötven évre, 1470-ben II. Pál pedig 25 évre csökkentette a szent évek megünneplése között eltelt időszakot.

Ezt követően rendkívüli jubileumokat hirdettek meg. XI. Pius 1933-ban a Megváltás évfordulója alkalmából, 2015-ben Ferenc pápa pedig meghirdette az irgalmasság évét. Ennek az érdekessége volt, hogy a történelemben elsőként két pápa részvételével zajlott. 2015-ben Ferenc pápa és XVI. Benedek pápa is átlépte a Szent kaput. A 2025-ös jubileum tehát a második lesz Jorge Mario Bergoglio pápa megválasztása óta.

 

„Remény zarándokai” – ezt a mottót választotta a szentatya a jubileumi évre

A 2025-ös szent év meghirdetésére vonatkozó, „A remény nem csal meg” kezdetű bullát 2024. május 9-én, a Szent Péter-bazilikában vezetett esti imádságon mutatta be Ferenc pápa. 

A Szentatya a „Remény zarándokai” mottót választotta a jubileumi évre. 

Az évszázados hagyományoknak megfelelően december 24-én, szentestén a Szentatya megnyitja a vatikáni Szent Péter-bazilika Szent kapuját. 

Ferenc pápa „A remény nem csal meg” kezdetű, 25 pontból álló bullájában elsősorban a betegekre, az idősekre, a szegényekre, a fiatalokra, a fogvatartottakra emlékezik, a nehéz helyzetben lévők életének javítására tesz javaslatokat. A Ferenc pápa által meghirdetett 27. rendes szent év néhány újdonságot tartalmaz.

 

A szentatya nemcsak a négy pápai bazilika szent kapuit nyitja meg, hanem a római Rebibbia börtönben kialakított szent kaput is. 

Bergoglio pápa a megválasztása óta különleges figyelmet fordít azokra, akik rabságban élnek. A szent évben is a remény üzenetét kívánja elvinni a világ összes börtönlakója számára. A szentatya december 29-én megnyitja a Lateráni Szent János-főszékesegyház Szent kapuját, január 1-jén, a Santa Maria Maggiore-bazilika, majd január 5-én, a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika Szent kapuját. 

A jubileum világszerte 2025. december 28-án ér véget az egyes templomokban.

A Lateráni Szent János-főszékesegyház, a Santa Maria Maggiore- és a Falakon kívüli Szent Pál-bazilika Szent kapui is ekkor zárulnak be. A 27. rendes szent év 2026. január 6-án, vízkereszt ünnepén fejeződik be az örök városban.

 

A Szent kapu szimbolikus jelentésű

A Szent kapunak mély szimbolikus jelentése vanr. Jézus szavaira utal, mely Szent János evangéliumában a következőképpen szerepel. 

„Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül, ki-be jár és legelőt talál.”

Krisztus tehát a megtérés és az élet kapuja, minden idők keresztényeinek megújulási forrása. Éppen ezért egy erőteljes szimbolikus eseménynek számít a Szent kapu megnyitása, illetve az a pillanat, amikor a Rómába érkező több millió zarándok átlépi a pápai bazilikák küszöbét. A szent évben számos vallási és kulturális program zajlik. Az olasz egyházmegyék szervezett keretek között zarándokolnak majd el Rómába. A Szentszék bejelentette: két boldogot is szentté avatnak a jubileumi évben: a gyermekek világnapján a fiatalon elhunyt Carlo Acutist, illetve a fiatalok világnapján Giorgio Frassatit.

 

Borítókép: Ferenc pápa részt vesz a 2025-ös jubileumi bulla felolvasásán a Szent kapu előtt, Jézus Krisztus mennybemenetelének napján, 2024. május 9-én a vatikáni Szent Péter-bazilikában. (Fotó:  AFP/Riccardo Antimiani)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.