Olyan tragédia történt Újvidéken, amely súlyos veszteséget jelentett a város és Szerbia számára is. Az október 1-jei baleset során a vajdasági tartományi székváros vasútállomásán összedőlt egy tetőszerkezet, ami több ember életét követelte. Ez az újvidéki szerencsétlenség Anja Radonjics halálával már tizenöt áldozatot számlál.
Az áldozatokra való emlékezés részeként és a tragédia jelentőségének kifejezéseképpen most Paratyin önkormányzata háromnapos gyászt hirdetett meg. Anja, aki a szerencsétlenség egyik súlyos sérültje volt, a Vajdasági Klinikai Központban halt meg. Családja és közössége mély fájdalmat él át.
A katasztrófa rámutatott a közlekedési és építési infrastruktúra hibáira, amelyek a politikai és közéleti felelősségvállalás kérdését is felvetették. Az esetet követően Milos Vucsevics miniszterelnök lemondásokkal kapcsolatban fogalmazott meg várakozásokat, és sürgette az ügyészséget, hogy közölje a nyomozás állását.
Goran Veszics, az építésügyi, közlekedési és infrastruktúraügyi miniszter november 5-én lemondott tisztségéről, elismerve a baleset jelentőségét és a szomorú események következményeit.
Az ügyészség eddig több tucat személyt hallgatott ki az esettel kapcsolatban, de a nyomozás még mindig folyamatban van, hogy kiderítsék a felelősség pontos körülményeit és a baleset okait. Az újvidéki szerencsétlenség megrázta az egész országot, felhívva a figyelmet a közbiztonság fontosságára, valamint a megfelelő karbantartás és elővigyázatosság szükségességére az ilyen építményeknél.
Az újvidéki tragédia után tüntetések kezdődtek
Ezen események sora nemcsak azokat érinti, akiket közvetlenül sújt, hanem rávilágít a közösségi összefogás és a társadalmi felelősségvállalás fontosságára is, ahogyan az egész ország együttérzéssel és támogatással fordul a gyászoló családok felé. Az újvidéki tragédia következtében a közösség és az érintettek számára egyaránt fontos a felelősség megállapítása és a jövőbeni hasonló balesetek megelőzésére irányuló intézkedések kidolgozása.
A tragédia nyomán számos megmozdulás indult. Újvidéken és Belgrádban is tüntetések voltak, amelyeket az ellenzék szervezett. A baleset után pedig a helyi újságok és médiumok sorra foglalkoztak a gyakoribb biztonsági ellenőrzések és a közlekedési infrastruktúrák modernizálásának szükségességével. A tiltakozások nem állnak le. Az ellenzék kedden reggel az újvidéki bíróság elé hívott minden szerbiai képviselőt. A blokád kora reggel kezdődött, és szórványosan összecsapások is voltak a rendőrséggel és a bírósági őrséggel.
Az ellenzék követeli az újvidéki tüntetés után őrizetbe vett személyek szabadon bocsátását, de azt is, hogy az ügyészség vizsgálja ki a pályaudvaron történt épületomlás ügyét, amely miatt még senki ellen nem indult eljárás és senkit nem vettek őrizetbe.
Az Igazságügyi Minisztérium elítélte a blokádot és az akciót „az igazságszolgáltatás példátlan akadályozásának, valamint a bíróság és az ügyészség munkájának akadályozásának” minősítette. Az akciót Milos Vucsevics miniszterelnök, valamint a szerb parlament elnöke, Ana Brnabics is elítélte.
Borítókép: Újvidéken a balesetet követően tiltakoznak az emberek (Fotó: AFP)