Ahogy arról már lapunk is beszámolt, tizennégy halálos áldozatot követelt az újvidéki vasútállomás tetejének beomlása. Az eset miatt a szerb építésügyi miniszter lemondott. A tüntetők felháborodását a tragédia hátterében álló feltételezett korrupció és a felújítási munkálatok során elkövetett súlyos hanyagság okozta. A szerb parlament ellenzéki képviselői szerveztek tüntetést a szerb kormány épülete előtt. A tüntetők, miután felszólalók szónokoltak, rövid sétát tartottak az elnöki palotáig.
Az ellenzéki képviselők jelezték, hogy a követeléseket a szerb parlamentnek is benyújtják.
Borislav Novakovic, a Szerb Néppárt tagja és Újvidék volt polgármestere köszönetet mondott Belgrádnak és Szerbiának a szolidaritásért.
Felháborodtunk, mert az állam a felelős a bűncselekményért és azokért a bűnözőkért, akik ezt a tragédiát okozták, a börtön nem elég, életfogytig tartó szabadságvesztés jár nekik
– jelentette ki Novakovic.
Srdjan Milivojevic a Demokrata Pártból elmondta, hogy az elnöki palota tele van rendőrökkel és zárva van, ezért a parlamentben fogják benyújtani a követeléseket. A kormányépület előtti felszólalások után a tüntetők a palotáig vonultak, ahol ismételten felolvasták követeléseiket. Az esemény szervezői bejelentették, hogy ha a követelések a hét végéig nem teljesülnek, folytatják az utcai tüntetéseket, és egyetlen ponttal ellátott indítványt nyújtanak be a parlamentnek:
a teljes kormány leváltását.
Pavle Cicvaric, a Harc nevű diákszervezet képviselője elmondta, hogy „a rezsim áldozatainak” tiszteletére gyűltek össze, és hogy a normális Szerbia erősebb és nagyobb számú, mint a jelenlévők.
Akik felelősek az emberek haláláért, még mindig köztünk járnak
– mondta Cicvaric, hangsúlyozva, hogy nem lehet az ügyben ideológiai megosztottság, mert életekről van szó.
A szerb kormány teljes körű vizsgálatot és elszámoltatást ígért. A bizalmatlanságot tovább erősíti, hogy egy héttel a tragédia után Újvidéken is hatalmas tüntetés zajlott, ahol szintén a felelősök lemondását és a korrupció felszámolását követelték a több tízezren.
A tragédia napján az illetékes miniszter és a szerbiai vasutak infrastruktúrájáért felelős vállalat azt állította, hogy a beomlott tető nem tartozott a felújítási munkák körébe.
Azóta számos fotó és videó került nyilvánosságra, amelyeken jól látszik, hogy a szerkezeten a meglévő terhelést tovább növelve változtattak, ami a szakértők szerint hozzájárulhatott a katasztrófához. Ez az információ pedig tovább erősíti a tüntetők felháborodását és a kormány elleni vádakat.
Borítókép: Szerbiai tüntetők a kormány lemondását követelik (Fotó: AFP)