A német nyugdíjasok menedéke lett Magyarország

Andre Iwan és felesége néhány hónappal ezelőtt azért költözött egy kis magyar faluba Kelet-Németországból, mert úgy érezték, hogy a magas adók és a bevándorlás miatt „másodosztályú állampolgárokká” váltak.

Forrás: Reuters2024. 12. 06. 15:17
A bogácsi borvidék szelíd lankái
A bogácsi borvidék szelíd lankái Fotó: Michal Fludra Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 55 éves Iwan 1998-ban vásárolt egy telket a Balatonhoz közeli somogyi kistelepülésen, Szőlősgyörökön – amely a kommunizmus idején a kelet- és nyugatnémetek kedvelt találkozóhelye volt –, hogy valamikor oda vonul vissza. A közelmúltbeli németországi politikai és társadalmi változások azonban felgyorsították a költözést, írta a Reuters.

Brandenburgi német nyugdíjasok egy hajón
Brandenburgi német nyugdíjasok egy hajón (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Patrick Pleul)

A brit hírügynökség azt írja, az elmúlt években több ezer, többnyire nyugdíjas német telepedett le Magyarországon, akiket az olcsó lakhatás és az alacsony megélhetési költségek csábítanak.

De van egy másik vonzerő is – mondják maguk a külföldiek és a politikai elemzők –, méghozzá Orbán Viktor miniszterelnök bevándorlásellenes retorikája és magatartása, amelyet a kivándorlással foglalkozó közösségi médiacsoportokban széles körben osztanak.

„Az eddigi politikával... Angela Merkel 2015-ös menekültinváziójával lehetett látni, hogy a helyzet évről évre rosszabb lett” – mondta Iwan, aki az építőiparban dolgozott.

Valahogy az volt az érzésed, hogy másodosztályú állampolgár vagy, csak azért létezel, hogy dolgozz és fizess

– emelte ki.

Angela Merkel német kancellár a 2015. október 15-i berlini EU-csúcs előtt. Merkel európai szolidaritást sürgetett a menekültválsággal kapcsolatban
Angela Merkel német kancellár a 2015. október 15-i berlini EU-csúcs előtt. Merkel európai szolidaritást sürgetett a menekültválsággal kapcsolatban (Fotó: AFP/John Macdougall)

Emlékezetes, Angela Merkel 2015-ben megnyitotta Németország határait több mint egymillió migráns előtt, akik közül sokan szíriaiak voltak, és a háború és a szegénység elől menekültek. Ez külföldön elismerést váltott ki, de otthon ellentmondásosnak bizonyult, és politikai bukásához vezetett.

Iwan véleménye visszhangzik a német jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt nyelvezetében, amely választási sikerek sorát aratta, különösen a keleti országrészben. Az AfD is azt mondja, Németországot elárasztották a bevándorlók, és a kormány már nem képes uralni a helyzetet. Az ország vezetése szerint a migránsok létfontosságúak a munkaerő és a gazdaság számára, bár ígéretet tett arra, hogy keményebb fellépést foganatosít az illegálisan érkezőkkel szemben.

Az Orbán-kormány politikája vonzza Magyarországra a németeket

2022-ben mintegy 22100 német élt Magyarországon. Az érkezők száma 2021-ben érte el a csúcsot, amikor 4036-an érkeztek a magyar hivatalos adatok szerint. Körülbelül a felük 60 év feletti volt.

„Számukra Magyarország biztonságos ország” – mondta Váradi Mónika a HUN-REN Gazdasági és Regionális Kutatások Központjának szociológusa, aki az újonnan érkezőket kutatta. „Elég olcsón tudnak itt élni, lakást találnak, és azt mondják, nincsenek migránsok. Ők válságként érzékelik a németországi helyzetet”.

 

Orbán Viktor magyar miniszterelnök egy sajtótájékoztatón
Orbán Viktor magyar miniszterelnök egy sajtótájékoztatón (Fotó: AFP/Kisbenedek Attila)

Borítókép: A bogácsi borvidék szelíd lankái (Fotó: NurPhoto/AFP/Michal Fludra)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.