Erdők veszélyben, kritikus volt a 2024-es év

A legújabb felmérések szerint Szerbiában az ország területének 39 százalékát borítják erdők. Azonban az állapotuk aggasztó, mivel a betegségek, kártevők, tűzvészek, és a nem tervezett fakitermelés miatt ezek az erdők egyre inkább pusztulnak. Ez leginkább a hegyvidékeken jellemző az építkezések hatására. A migránsok is gyakran bújnak meg az elhagyatott erdei területeken, ahol rengeteg szemetet hagynak maguk után.

2024. 12. 10. 6:16
Erdős terület Szerbiában (Fotó: AFP)
Sikeres és tovább folytatódik az országfásítási program Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén nyáron több helyszínen is küzdöttek erdőtüzekkel a tűzoltók az országban. Csak a Sztara Planina területén augusztus végére közel ötezer hektár égett le. Összesen 17 hektáros területet kell majd helyreállítani, ezt mondta Milos Pavlovics, a piroti erdészet igazgatója. Egyre nagyobb veszélyben vannak az erdők Magyarország szomszédjában.

Az Uvac folyó kanyarulata Szerbiában. A szomszédban egyre nagyobb gondban az erdők (Fotó: AFP)
Az Uvac folyó kanyarulata Szerbiában. A szomszédban egyre nagyobb gondban az erdők (Fotó: AFP)

Pavlovics hozzátette: 

A helyreállítás a tervek elfogadása után kezdődik meg.

Az idei év kritikus volt az erdők számára

A legkritikusabb év eddig a 2024-es év volt, amikor mintegy négyezer hektárnyi állami és több mint háromezer hektárnyi magánerdőt érintettek a tüzek, leginkább az emberi tényezők miatt. Gordana Jancsics, a Szerbia Erdői állami vállalat munkatársa rámutatott, hogy a büntetések az elkövetők számára alacsonyak, mindössze öt és ötvenezer dinár között mozognak. Azaz nagyjából a 200 ezer forintot sem haladja meg a legnagyobb büntetés.

Az újratelepítés során, különösen a tűzvészek által pusztított területeken, a fenyő-, jegenyefenyő-és lucfenyőcsemeték által újraerdősített területeknek 30-40 évre van szükségük, hogy újra erdő legyen – tette hozzá Jancsics.

Amit a természetben a tűz néhány óra alatt felemészt, azt évtizedekig, évszázadokig tart újjáépíteni. Biológiai értelemben a károk felbecsülhetetlenek, a tűlevelű erdőket a legnehezebb helyreállítani.

Veszélyben az erdők Szerbiában (Forrás: Magyar Nemzet)
Veszélyben az erdők Szerbiában (Forrás: Magyar Nemzet)

A leülepedő hamu megváltoztatja a talaj kémiai összetételét és lúgossá teszi azt, ez pedig jelentősen gátolja a facsemeték fejlődését. Jelentősen csökken a talaj humusztartalma, a tűz után a talaj rendkívül kiszárad, kemény lesz és vízhatlanná válik – magyarázta Alekszandra Zdravkovics. A biológus szerint emiatt jelentősen nő a földcsuszamlások veszélye is. Az erdők az időjárástól és az egyre markánsabb éghajlati szélsőségektől is szenvednek.

A betegségek is súlyosan érintik az erdőket.

A Kopaonikon például 30 hektár erdő pusztult el. A rovarok terjedését azonban eddig sikerült ellenőrzés alatt tartani.

Az építkezések pusztítása sem elhanyagolható. Az erdők helyreállításának jövője az aktív megőrzésen és a tervszerű erdőgazdálkodáson múlik. Branko Sztajics, a belgrádi Egyetem Erdészeti Karának dékánja hangsúlyozza, hogy az elkövetkező időszakban elengedhetetlen az erdők védelmének felülvizsgálata és a pontos célok kijelölése. 

A nem megfelelően tervezett építkezések a nagy részben felelősek az erdőkárosodásért. Ez olyasmi, amit az államnak meg kellene állítania

 – mondta Sztajics.

Mint arról lapunk korábban már többször is beszámolt, az energiaitalos dobozoktól kezdve az alsóneműkön, a veszélyes gyógyszereket tartalmazó üvegeken át szinte minden megtalálható a Szabadka környékén lévő erdőben.

Borítókép: Erdős terület Szerbiában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.