Megrázó terrortámadás történt a németországi Magdeburg városának karácsonyi vásárán. Egy Szaúd-Arábiából származó férfi autóval hajtott a gyanútlan ünneplő tömegbe, ami tragikus következményekkel járt. A gyanúsított, aki a hatóságok szerint 2006 óta élt Németországban és orvosként dolgozott, fékezés nélkül hajtott a vásár látogatói közé a városháza közelében. Az autó mintegy négyszáz métert tett meg a vásár területén, mielőtt megállt, háborús állapotokat idézett elő a tette. A tragédia különösen szívszorító, hiszen a támadás a vásár mesevilág részlegénél történt, ahol számos gyermek tartózkodott családjával.
A támadás következményei súlyosak: a jelenlegi információk szerint 68 ember sérült meg, és két halálos áldozatot követelt az incidens, köztük egy kisgyermeket.
Háborús állapotok Európában
Mint arról lapunk korábban részletesen is beszámolt, a sérülteket a helyszínen felállított sátrakban látták el, a szemtanúk háborús állapotokról beszéltek.
A rendőrség gyorsan reagált, nagy erőkkel vonult ki a helyszínre. A gyanúsítottat őrizetbe vették, és a hatóságok robbanóanyagok után is kutattak a területen, de nem találtak bombát. A vásárt azonnal bezárták, és felszólították az embereket a belváros elhagyására. A merénylőt, akinek határozatlan idejű tartózkodási engedélye van, kihallgatták.
Politikai reakciók
A tragédia azonnali és széles körű politikai visszhangot váltott ki. Reiner Haseloff, Szász-Anhalt tartomány miniszterelnöke szörnyű eseménynek nevezte a történteket, különösen fájdalmasnak tartva, hogy közvetlenül karácsony előtt történt. Olaf Scholz kancellár együttérzését fejezte ki az áldozatokkal és családjaikkal, valamint köszönetet mondott a mentőegységeknek.
A politikai spektrum minden oldaláról érkeztek reakciók. Alice Weidel, az AfD vezetője megrázónak nevezte az eseményeket, míg Friedrich Merz, a CDU politikusa az X-en fejezte ki részvétét. Robert Habeck, a Zöldek vezetője kiemelte, hogy az emberek békében és közösségben szerették volna tölteni az adventi időszakot. A migránssimogató külügyminiszter is bánkódik most már.
Nemzetközi visszhang
A tragédia híre gyorsan terjedt a nemzetközi médiában is. Orbán Viktor magyar miniszterelnök az elsők között fejezte ki részvétét Olaf Scholz kancellárnak és egész Németországnak. Kijelentette:
Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet Olaf Scholznak és Németország népének a magdeburgi karácsonyi vásáron elkövetett szörnyű terrortámadás miatt. Imádkozunk az áldozatok családjaiért.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: a Magdeburgból érkező hírek egyre tragikusabbak. Egészen elképesztő s egyben elfogadhatatlan is, hogy ma Európában már általános érzés lett a rettegés a karácsonyi vásárokba látogatók számára, hogy mikor, honnan bukkan elő egy őrült, egy terrorista vagy egy merénylő s hajt a vásározók közé – tette hozzá a tárcavezető.
Európának végre fel kellene ébrednie és meg kellene védenünk értékeinket, az életmódunkat, a biztonságunkat. Minden egyes merénylettel egyre később lesz. Karácsonyi gondolataink és imáink az áldozatokkal és családjaikkal vannak
– húzta alá a miniszter.
Őszinte részvétemet és együttérzésemet fejezem ki a magdeburgi karácsonyi vásáron történt gyilkos merényletben életüket vesztettek hozzátartozóinak. Imádkozom az áldozatokért, a sérülteknek pedig mielőbbi felgyógyulást kívánok
– írta a közösségi oldalán Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök.
Marine Le Pen francia politikus az iszlamista barbárságot okolta a támadásért, és civilizációnk szimbóluma elleni háborús cselekménynek nevezte az incidenst.
Az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából is érkeztek reakciók. Donald Trump megválasztott elnök úgy fogalmazott:
Szívemből sajnálom a németországi Magdeburgban a karácsonyi vásáron keresztények ellen elkövetett terrortámadás összes áldozatát és családját. Elnökként véget vetek a keresztényüldözésnek, és újra istenivé teszem Amerikát
J. D. Vance, az USA leendő alelnöke imáidkozik az áldozatokért, míg Nigel Farage brit politikus kritikus kérdéseket tett fel az európai bevándorlási politikával kapcsolatban.
Mint írtuk, a migrációs paktumot erőltető Brüsszel vizsgálatot követel
Ma gondolataim a magdeburgi brutális és gyáva tett áldozataival vannak. Részvétem a hozzátartozóknak és a barátoknak, és köszönöm a rendőrségnek és a mentőknek a munkájukat. Ezt az erőszakos cselekményt ki kell vizsgálni és szigorúan meg kell büntetni
– szögezte le a közösségi oldalán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az Európai Bizottság a migrációs paktum áterőltetése mellett áll ki, és igyekszik megsarconi azokat az országokat, amelyek ezt elutasítják – így Magyarországot is.
Újabb barbár támadás Európában - ezúttal egy szaúd-arábiai férfi által. Újabb hihetetlenül sok ártatlan áldozatot kell meggyászolni, akiket megöltek és megsebesítettek. A politikusok ismét krokodilkönnyeket hullajtanak. Már több mint húsz éve mondom: vessünk véget a nyitott határoknak!
– húzta alá Geert Wilders holland jobboldali politikus.
Korábban Abdullah bin Zayed, az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere figyelmeztette Európát, hogy baj lesz, ha megnyitják a hatrokat.
Az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere figyelmeztette Európát, hogy egyes országok a »terrorizmus inkubátorai« közé sorolhatók, ha nem sikerül jobban kezelniük a szélsőségességet. Eljön majd a nap, amikor sokkal több radikális, szélsőséges és terrorista lesz Európában, mert hiányzik a döntéshozatal, és megpróbálnak politikailag korrektek lenni.
Elég egyszer rosszul dönteni
A helyszínről érkező felvételek nagyon megrázók, olyan a helyzet, mintha egy háborús övezetről lenne szó – közölte Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője a gyorselemzésében.
És a legszomorúbb az egészben, hogy sajnos nem ez az első és vélhetően nem is az utolsó terrortámadás, ami megrázza a nyugat-európai városokat. Összetehetjük a két kezünket, hogy Magyarországon ilyen terrormerényletek nem történnek, hazánk a biztonság és a béke szigete Európában. Bármit is mondanak Brüsszelben és a baloldalon, Magyarországnak ezt meg kell őriznie a jövőben is. Hiszen, ha egyszer rosszul döntünk, azon soha többet nem tudunk változtatni. Ennek vagyunk sajnos a szemtanúi Németországban és sok nyugat-európai országban.
A hatóságok gyorsan reagáltak a krízishelyzetre. Segélyvonalat hoztak létre az érintetteknek és hozzátartozóiknak, valamint online felületet az esetleges szemtanúk számára, ahol fotókat és videókat tölthetnek fel a nyomozás segítése érdekében.
Borítókép: Rendőrségi autók a magdeburgi karácsonyi vásár előtt (Fotó: AFP)