Koszovói robbantás, ez állhat a háttérben

Továbbra is feszült a helyzet Észak-Koszovóban. Egyes vélemények szerint a legutóbbi incidenst előre eltervezték, hogy az politikai előnyhöz juttassa Albin Kurti miniszterelnököt és lejárassa a szerbeket. A koszovói szerb vezető független nemzetközi vizsgálatot sürget az ügy tisztázására.

2024. 12. 03. 13:42
A munkások 2024. december 2-án helyreállítják a megsérült csatornát a robbanás helyszíne mellett  (Fotó: AFP)
A munkások 2024. december 2-án helyreállítják a megsérült csatornát a robbanás helyszíne mellett (Fotó: AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dalibor Jevtics, Strpce község elnöke szerint a helyzet Észak-Koszovóban továbbra is feszült az egyik csatornán történt minapi robbanás után. Jevtics egyre inkább meg van győződve arról, hogy a koszovói incidenst előre eltervezték, írja a Kosovo Online hírportál.

Egy koszovói rendőr őrködik a robbanás helyszíne mellett (Fotó: AFP)
Egy koszovói rendőr őrködik a robbanás helyszíne mellett (Fotó: AFP)

A helyzet továbbra is feszült. Őszintén szólva, mi már régóta ilyen körülmények között élünk, különösen azóta, hogy Albin Kurti hatalomra került és elnyomó politikát kezdett folytatni, hogy rákényszerítse a szerbeket Koszovó elhagyására

– nyilatkozta Jevtics.

A politikus úgy véli, hogy a pristinai miniszterelnök tudta, ez a helyzet segíteni fog neki bizonyos politikai célok elérésében. 

Ebben az összefüggésben, ahogy közelednek a február 9-i választások, folyamatos incidensekre számíthatunk

 – tette hozzá.

A koszovói hatóságok Szerbiát vádolják mindenért. Erre reagálva Jevtics kijelentette: 

Ahogy látom, mi történik az incidens után, egyre inkább meg vagyok győződve arról, hogy ezt előre eltervezték.

Amit Kurti és a pristinai kormány más tagjai tesznek, az egy olyan helyzet kialakítása, amelyben Belgrádot és Szerbiát vádolhatják valamivel. Ez az, amit Kurti akar az ukrajnai háború kontextusában, és hogy a szerb népet és a Szerb Listát terrorszervezetnek nyilvánítsák – magyarázta Jevtics, aki üdvözli, hogy Szerbia saját vizsgálatot folytat az ügyben. 

Nem szabad semmit a véletlenre bíznunk. Alekszandar Vucsics jól megmagyarázta ezt, és biztos vagyok benne, hogy hamarosan megtudjuk az igazságot arról, ki áll e szabotázs mögött

– mondta.

Ismét forró a koszovói helyzet

A politikus szerint független nemzetközi vizsgálatra van szükség, tekintettel arra a kontextusra, amelyben Kurti szeretné bemutatni az eseményeket a nemzetközi színtéren.

Jevtics arra is figyelmeztetett, hogy az incidens egyik célja lehet, hogy Pristina Szerbiát vádolja. 

Ez azt jelenti, hogy most, ha valakinek nincs árama Pristinában, Szrbicában vagy olyan helyeken, ahol többségében albánok élnek, az emberek a szerbeket hibáztatják érte. Ez rossz viszonyt teremt a szerbekkel szemben, és ez az, amit Kurti el akar érni

 – magyarázta.

Amint arról korábban lapunk is írt, felrobbantottak egy csatornát pénteken késő este Észak-Koszovóban. A koszovói kormányfő szerint Belgrád „terrorista” akciójáról van szó. A szerb külügyi tárca vezetője ugyanakkor visszautasította a vádakat. 

A magyar miniszterelnök X-oldalán közzétett bejegyzésében reagált a koszovói csatorna felrobbantására. 

Orbán Viktor úgy fogalmazott: 

Elítéljük a Koszovó kritikus infrastruktúrája elleni támadást.

A kormányfő hozzátette, az elfogult vádak helyett pártatlan és átfogó vizsgálatot kérünk. A visszafogottság elengedhetetlen a régió további eszkalációjának elkerülése érdekében.

Belgrád kész az együttműködésre a robbantás ügyében

Alekszandar Vucsics szerb elnök kedden kijelentette, hogy Belgrád kész együttműködni minden nemzetközi szervezettel és intézménnyel az említett eseményekkel kapcsolatos nyomozás lefolytatása ügyében.

Vucsics elmondta, hogy ha az elkövetők szerb nemzetiségűek és a Szerb Köztársaság tényleges ellenőrzése alatt álló területen tartózkodnak, őrizetbe veszik őket, de hangsúlyozta, hogy egyelőre nincs ilyen információjuk. Az elnök szerint három fontos következtetés is levonható a mostani történésekkel kapcsolatban.

  1. Szerbia megmutatta, hogy komoly és felelős állam. Nem vádolták azonnal Kurtit az akció megszervezésével, bár erre lett volna a legtöbb okuk.
  2. Belgrádnak és Szerbiának semmi köze nem volt az esethez.
  3. Belgrád nem vádaskodik, hanem kivárja a nyomozás eredményét.

Vucsics hangsúlyozta, hogy Szerbia kész együttműködni a nyomozás lefolytatásában minden nemzetközi szervezettel és intézménnyel, a brüsszeli megállapodással összhangban bizonyos módokon a pristinai intézményekkel is, anélkül hogy veszélyeztetné a Szerb Köztársaság szuverenitását és függetlenségét.

Az elnök hozzátette, hogy a legkevésbé fontos, ki az elkövető, a legfontosabb az, hogy ki áll az egész mögött. Elutasította azt az érvelést, hogy az eset összefüggésben lenne az ukrajnai helyzettel.

Közben az Európai Parlament külügyi bizottságának képviselői független nemzetközi vizsgálatot kértek az Ibar-Lepenac csatornát megrongáló robbanás ügyében.

A KFOR-misszió ugyanakkor határozottan elítélte a vízellátó rendszer elleni támadást, amely – állítása szerint – jelentős hatással van Koszovó északi részének víz- és villamosenergia-ellátására. A pristinai különleges ügyészség eközben bejelentette, hogy tíz embert tartóztattak le Koszovó északi részén az üggyel kapcsolatban.

Jeffrey Hovenier, az Amerikai Egyesült Államok pristinai nagykövete is kijelentette, hogy az USA jelenleg nem tudja megmondani, ki áll a csatorna elleni támadás mögött.

Borítókép: A munkások 2024. december 2-án helyreállítják a megsérült csatornát a robbanás helyszíne mellett  (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.