Az ország északi részén található Sørreisa központja kétéltű kiképzést biztosít az amerikai brit és holland katonák számára. Norvégia nem rendelkezik saját kétéltű erőkkel, de a hadsereg néhány fő egysége és a különleges erők a régióban állomásoznak – írta a Newsweek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai teljes körű inváziójának kezdete óta Norvégia fokozta a katonai létesítményekbe történő beruházásait, és csak a Troms régióban lévő bázisokra csaknem 16 milliárd koronát (1,44 milliárd dollárt) költött.
Sørreisa a Reisa-fjord mellett fekszik, és körülbelül 3500 lakosa van. A helyi repülőtér a Közös Légi Műveleti Központ (JAOC) és az Irányító és Jelző Központ (CRC) bázisa.
Bjørn Arild Gram norvég védelmi miniszter a helyszínen tett látogatása során kijelentette:
Együtt kell gyakorolnunk, hogy megvédjük Norvégiát, az északi régiót és a NATO-t válság és háború esetén
– olvasható a norvég kormányzat sajtóközleményében.
A hónap elején a norvég parti őrség megfigyelte a Yantar nevű orosz kémhajót, amelyet több napon át észleltek a skandináv ország közelében lévő nemzetközi vizeken.
A norvég média arról számolt be, hogy a hajót a tengerfenék kritikus infrastruktúrája, például olaj- és gázvezetékek, valamint internet- és távközlési kábelek közelében látták, amelyek az országok figyelmeztetése szerint szabotázscélpontok lehetnek.
A parti őrség november 8-án a Newsweeknek azt mondta, hogy az a tény, hogy az orosz hajó az AIS-jeladóval hajózott, azt mutatja, hogy
„ez szándékos cselekedet volt, hogy felhívják a figyelmet a jelenlétére”.
A szövetség keleti blokkja más, úgynevezett hibrid támadásokkal vádolta Oroszországot, például a légitársaságokat érintő GPS-zavarással a balti térségben, valamint a migrációs válság szításával a finn határon, amit Moszkva tagadott.
A Kreml az ukrajnai háborút a Nyugattal vívott harcnak állította be, és októberben két – amerikai rakétákkal felszerelt – rombolót küldött a Norvégia és Oroszország északi partjainál lévő Barents-tengerre tengeri műveletekre.
A RIA Novoszty beszámolója szerint
több NATO-ország megállapodott a Northlink műholdas hálózat létrehozásáról az Északi-sarkvidéken. A megállapodást 13 ország írta alá, köztük Norvégia, Dánia, Kanada, az Egyesült Államok, Dánia, Finnország, Svédország és Finnország.
Nyikolaj Patrusev, az orosz elnök tanácsadója és a Tengerészeti Tanács elnöke szeptember elején azt mondta, hogy Washington és szövetségesei eszkalálják a helyzetet a térségben – tette hozzá a RIA.
Az orosz–ukrán háború a 2022. februári kezdete óta folyamatosan eszkalálódik. Az egyre agresszívabb összecsapások új fejezetet nyitottak a konfliktusban, amely már a világháború kirobbanásával fenyeget.
Borítókép: A 2022. március 21-i illusztrációs képen amerikai katonák egy hadgyakorlaton az észak-norvégiai Sandstrandnál. Norvégia kétéltű kiképzőbázist létesített Sørreisában. (Fotó: Jonathan Nackstrand/Getty Images)