Norvégia is a harmadik világháborúra készül

Norvégiában kétéltű hadviselési központot hoztak létre, ami a NATO egyik tagországának legújabb lépése, hogy megerősítse műveleteit Oroszország sarkvidéki határán.

2024. 12. 01. 9:16
A 2022. március 21-i illusztrációs képen amerikai katonák egy hadgyakorlaton az észak-norvégiai Sandstrandnál. Norvégia kétéltű kiképzőbázist létesített Sørreisában. JONATHAN NACKSTRAND/Getty Images Fotó: JONATHAN NACKSTRAND/Getty Images Forrás: Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország északi részén található Sørreisa központja kétéltű kiképzést biztosít az amerikai brit és holland katonák számára. Norvégia nem rendelkezik saját kétéltű erőkkel, de a hadsereg néhány fő egysége és a különleges erők a régióban állomásoznak – írta a Newsweek

Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai teljes körű inváziójának kezdete óta Norvégia fokozta a katonai létesítményekbe történő beruházásait, és csak a Troms régióban lévő bázisokra csaknem 16 milliárd koronát (1,44 milliárd dollárt) költött.

Sørreisa a Reisa-fjord mellett fekszik, és körülbelül 3500 lakosa van. A helyi repülőtér a Közös Légi Műveleti Központ (JAOC) és az Irányító és Jelző Központ (CRC) bázisa.

Bjørn Arild Gram norvég védelmi miniszter a helyszínen tett látogatása során kijelentette: 

Együtt kell gyakorolnunk, hogy megvédjük Norvégiát, az északi régiót és a NATO-t válság és háború esetén

– olvasható a norvég kormányzat sajtóközleményében.

A hónap elején a norvég parti őrség megfigyelte a Yantar nevű orosz kémhajót, amelyet több napon át észleltek a skandináv ország közelében lévő nemzetközi vizeken.

A norvég média arról számolt be, hogy a hajót a tengerfenék kritikus infrastruktúrája, például olaj- és gázvezetékek, valamint internet- és távközlési kábelek közelében látták, amelyek az országok figyelmeztetése szerint szabotázscélpontok lehetnek.

A parti őrség november 8-án a Newsweeknek azt mondta, hogy az a tény, hogy az orosz hajó az AIS-jeladóval hajózott, azt mutatja, hogy 

„ez szándékos cselekedet volt, hogy felhívják a figyelmet a jelenlétére”.

A szövetség keleti blokkja más, úgynevezett hibrid támadásokkal vádolta Oroszországot, például a légitársaságokat érintő GPS-zavarással a balti térségben, valamint a migrációs válság szításával a finn határon, amit Moszkva tagadott.

A Kreml az ukrajnai háborút a Nyugattal vívott harcnak állította be, és októberben két – amerikai rakétákkal felszerelt – rombolót küldött a Norvégia és Oroszország északi partjainál lévő Barents-tengerre tengeri műveletekre.

A RIA Novoszty beszámolója szerint 

több NATO-ország megállapodott a Northlink műholdas hálózat létrehozásáról az Északi-sarkvidéken. A megállapodást 13 ország írta alá, köztük Norvégia, Dánia, Kanada, az Egyesült Államok, Dánia, Finnország, Svédország és Finnország.

Nyikolaj Patrusev, az orosz elnök tanácsadója és a Tengerészeti Tanács elnöke szeptember elején azt mondta, hogy Washington és szövetségesei eszkalálják a helyzetet a térségben – tette hozzá a RIA

Az orosz–ukrán háború a 2022. februári kezdete óta folyamatosan eszkalálódik. Az egyre agresszívabb összecsapások új fejezetet nyitottak a konfliktusban, amely már a világháború kirobbanásával fenyeget.

Borítókép:  A 2022. március 21-i illusztrációs képen amerikai katonák egy hadgyakorlaton az észak-norvégiai Sandstrandnál. Norvégia kétéltű kiképzőbázist létesített Sørreisában. (Fotó: Jonathan Nackstrand/Getty Images)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.