Összetett és többrétegű polgárháború a szíriai konfliktus

A szíriai konfliktus egy összetett és többrétegű polgárháború, amely 2011-ben vette kezdetét, és napjainkban is tart. A konfliktus gyökerei a Bassár el-Aszad vezette autoriter rezsimmel való elégedetlenséggel kezdődött, amely évtizedek óta gyakorolt elnyomást, korrupciót és gazdasági egyenlőtlenséget.

2024. 12. 04. 5:15
Egy szír lázadó egy elfoglalt tank csövén.
Egy szír lázadó egy elfoglalt tank csövén. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2010-es évek elején Tunéziában és Egyiptomban kitört arab tavasz inspirálta tüntetések Szíriában is elkezdődtek, kezdetben békés demonstrációk formájában. A rezsim azonban erőszakkal válaszolt a tüntetésekre, ami a békés tiltakozások fokozatos fegyveres felkeléssé alakulását eredményezte.

Kormányellenes lázadok haladnak el  elhagyott szíriai hadsereg katonai felszerelései és járművei mellett.
Katonák a szíriai háborúban Fotó: 

Kezdetben a lázadók többsége szekuláris volt, fő céljuk az Aszad-rezsim megdöntése. A konfliktus elhúzódásával azonban radikális iszlamista csoportok is megerősödtek, mint például a Nusza Front, és később az ISIS (Iszlám Állam). 

Ezek a csoportok nemcsak az Aszad-rezsimet, de a többi lázadó csoportot is támadták, ami még bonyolultabbá tette a konfliktust. A lázadók között voltak különböző fegyveres frakciók, amelyek néha egymással is harcoltak a területért és az erőforrásokért. 

A nyugati országok kezdetben támogatást nyújtottak a lázadóknak, bár a támogatás mértéke és a támogatott csoportok megválasztása vitatott volt.

Oroszország 2015-ben lépett be a konfliktusba, jelentős katonai támogatással. Légicsapásokat hajtott végre a lázadók ellen, jelentősen megváltoztatva a konfliktus erőviszonyait. Az orosz beavatkozás lehetővé tette az Aszad-rezsim számára, hogy visszaszerezze az elvesztett területek nagy részét, és megerősítse pozícióját. A légitámadások jelentős károkat okoztak a lázadók infrastrukturális létesítményeiben és katonai képességeiben. Ezen kívül Oroszország jelentős mennyiségű fegyvert és katonai felszerelést szállított Szíriába, valamint katonai tanácsadókat és kiképzőket küldött. Az orosz beavatkozás azonban nem volt mentes a kritikától. A légitámadások során számos civil vesztette életét, és az orosz segítségnyújtás elmélyítette a konfliktust és megakadályozta a békés megoldást.

Az orosz katonai jelenlét mellett Oroszország diplomáciai úton is támogatta Aszadot, vétójogát az ENSZ Biztonsági Tanácsában felhasználta a rezsim elleni szankciók megakadályozására.

A szíriai események következményeként milliók menekültek el az országból, és több százezer ember vesztette életét. Az ország infrastruktúrája jelentős károkat szenvedett, és a gazdaság összeomlott. A konfliktus humanitárius válságot is okozott, amely százezreket érint, továbbá hosszú távú következményei lesznek Szíria és a régió stabilitására nézve, és a jövőben további konfliktusokhoz vezethet. 

Borítókép: Egy szír lázadó egy elfoglalt tank csövén (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.