Szigorú biztonsági intézkedések mellett ünneplik a hanukát Izraelben

A hatóságok szinte biztosan fokozzák a biztonsági intézkedéseket Izrael és a palesztin területek egész területén a hanuka ünnepén, december 25. és január 2. között. Az Izrael és a gázai palesztin fegyveresek közötti jelenlegi fegyveres konfliktus valószínűleg fokozott feszültséghez vezet, és növeli a határokon átnyúló támadások kockázatát az ünnep alatt. Haifán idén ismét felgyúltak az ünnepi fények, de itt is ügyelnek a biztonságra. Betlehemben visszafogottan készülnek az ünnepre.

2024. 12. 24. 16:19
Kivilágított karácsonyfa, ramadáni lámpás és hanukai menóra az izraeli Haifán 2024. december 21-én. (Fotó: AHMAD GHARABLI / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izraelben a biztonsági erők valószínűleg úttorlaszokat és ellenőrzőpontokat állítanak fel a nagyobb városok és más sűrűn lakott területek bejáratainál – írta a crisis24.com. A portál szerint Ciszjordániában a hatóságok szinte biztosan korlátozni fogják a szabad mozgást az ünnepi időszak alatt, ahogyan az izraeli fesztiválok és ünnepek esetében is.  

Az izraeli erők valószínűleg lezárják az ellenőrző pontokat Betlehem, Hebron, Dzsenin, Jerikó, Náblusz, Kalkíja, Rámalláh és Tulkarm külterületén legalább január 2-ig. 

Az izraeli–gázai határ mentén lévő összes átkelőhely zárva marad, és szigorú felügyelet alatt áll. Az izraeli hatóságok korlátozhatják a jeruzsálemi Templom-hegy/Al-Haram Al-Sarif területére való bejutást is az ünnepek alatt. 

Betlehemben visszafogottan készülnek az ünnepre

A második egymást követő évben a betlehemi karácsonyi ünnepségek komorak és visszafogottak lesznek a gázai övezetben zajló háború miatt. Nem lesz óriási karácsonyfa a főtéren, nem lesznek zenés programok, zenekarok és visszafogott a közterületi ünnepi díszítés is.  

Tavaly karácsony előtt több reményünk volt, de most megint közel vagyunk a karácsonyhoz, és nincs semmink

– mondta Rony Tabash, az egyik betlehemi üzlet harmadik generációs tulajdonosa.

Csaknem ötszáz család hagyta el Betlehemet az elmúlt évben. Ezek a családok hivatalos tartózkodási vízummal költöztek külföldre

 – mondta Anton Salman polgármester a The Times of Israel című lapnak. 

A lakosság mintegy fele, beleértve a közeli falvakat is, vagy a turizmusban, vagy izraeli munkahelyeken dolgozik.

A munkanélküliségi ráta Betlehemben nagyjából ötven százalék. A palesztin gazdasági minisztérium szerint Ciszjordánia egész területén a munkanélküliség harminc százalék körül van.

A karácsonyi ünnepségek lemondása az egyik módja annak, hogy felhívjuk a figyelmet a nehéz helyzetre Betlehemben és az egész palesztin területen

 – fejtette ki a polgármester. 

Haifán idén már újra ünnepelnek

Haifa fő keresztény negyede, Vadi Nisznasz dombos utcáin fel-alá Mikulás-szobrok, rénszarvasok és színes, csillogó fények sorakoznak. Tavaly nem voltak városi ünnepségek a gázai övezetben zajló háború miatt. Haifa városának mintegy 290 ezer lakosa van, zsidók, muszlimok és keresztények keveréke. Az idei ünnepi időszakban mintegy 16 és fél ezer keresztény lakos ünnepel.

Az idei ünnep nagyon különleges, különösen a háború után

– mondta a The Times of Israel című lapnak Juszef Jakub atya, hangsúlyozva: hite szerint a karácsony azt jelenti, hogy Isten nem hagyja el az emberiséget. 

Ismerjük a háború és a gyilkolás okozta kétségbeesést. Most, amikor a fényről beszélünk, tudjuk, mi a sötétség. 

Az „ünnepek ünnepe” kezdeményezés a múlt héten szerdán indult újra. 

hanuka, menóra, haifa
Emberek sétálnak egy karácsonyi vásáron Haifa város északi részén 2024. december 21-én (Fotó: AFP/Ahmad Gharabli)

Kiállítottak egy karácsonyfát, egy hanukai menórát, valamint egy sarlós holdat és csillagot, amelyek a kereszténységet, a judaizmust és az iszlámot, a város három fő vallását szimbolizálják. 

Haifán öt különböző templom van, köztük görögkeleti és orosz ortodox, katolikus és anglikán. George Ogeries, egy görög ortodox férfi, aki Haifában született és nőtt fel, az Izraelhez fűződő vallási kapcsolatáról beszélt.

A messiás Betlehemben született, Názáretben nőtt fel, és Jeruzsálemben halt meg

– mondta, hozzátéve: 

A zsidók és a keresztények ugyanabból a vallásból származnak… A zsidók ott álltak meg, ahol megálltak, mi viszont folytattuk

– fogalmazott, hangsúlyozva, hogy hite miatt igyekszik minden más vallású emberrel, ismerőseivel, szomszédaival jól kijönni.

Vannak zsidó és muszlim barátaim. Abban a pillanatban, hogy különböző vallású barátaid vannak, megérted a szorongásukat és a fájdalmukat

– mondta, majd kiemelte: A karácsonyi időszak üzenete az, hogy 

Isten még mindig reméli, hogy jobbak lehetünk.

Borítókép: Kivilágított karácsonyfa, ramadáni lámpás és hanukai menóra az izraeli Haifán 2024. december 21-én (Fotó: AFP/Ahmad Gharabli)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.