Ahogy korábban a Magyar Nemzet megírta, Donald Trump elnök Tulsi Gabbardot jelölte a Nemzeti Hírszerzés élére. Gabbard kinevezése sokak számára meglepetésként hatott, hiszen a volt demokrata képviselő a politika egyik legvitatottabb alakja. Karrierje során több alkalommal szakított pártjával, és most már a Republikánus Párt színeiben képviseli magát.
Hawaii-tól Washingtonig: Tulsi Gabbard pályájának kezdete
Tulsi Gabbard az amerikai, szamoai születésű politikus, aki gyermekkorát részben Hawaii-on, részben a Fülöp-szigeteken töltötte. Ő lett az első hindu politikus, akit az amerikai kongresszus tagjai közé választottak, valamint az első szamoai amerikai képviselő.
Gabbard 21 évesen kezdte politikai pályafutását, amikor bekerült Hawaii állam törvényhozásába, és ezzel az egyik legfiatalabb képviselővé vált az ország történetében.
Politikai pályáját megszakítva csatlakozott a Hawaii Nemzeti Gárdához, ahol tartalékos alezredesként szolgált, és részt vett Irakban és Kuvaitban végrehajtott katonai műveletekben. Szolgálatai során kiérdemelte a Combat Medical Badge elismerést, amelyet azok kapnak, akik közvetlenül vesznek részt harci cselekményekben.
Ezek az élmények nagy hatással voltak politikai nézeteire, különösen az Egyesült Államok külpolitikájával és katonai beavatkozásaival kapcsolatban.
Amikor 2013-ban képviselőként újra közéleti szerepet vállalt, Gabbard hangsúlyt helyezett a külügyi és nemzetbiztonsági kérdésekre, többek között a Külügyi Bizottság tagjaként. Bár hírszerzési háttérrel nem rendelkezett, politikai munkája során kiemelten foglalkozott a nemzetközi konfliktusokkal és az amerikai érdekek védelmével, mind a Közel-Keleten, mind más válságövezetekben.
Kiemelkedő szerepét nemcsak politikai, hanem vallási és kulturális identitása is különlegessé tette az amerikai közéletben.
A Demokrata Párt kritikusa
Tulsi Gabbard 2020-ban jelentette be indulását az amerikai elnökválasztáson a Demokrata Párt színeiben, hangsúlyozva progresszív értékeit és katonai tapasztalatait. Kampánya középpontjában az Egyesült Államok katonai beavatkozásainak éles kritikája állt, amelyeket szerinte destabilizáló hatásuk és az amerikai érdekekre gyakorolt negatív következményeik miatt el kellett volna kerülni.
Gabbard nemcsak a republikánus vezetést, hanem saját pártját is kritizálta, mondván, hogy a Demokrata Párt vezetése nem állt ki határozottan a békéért és az igazságos külpolitikai megoldásokért.
Elnökjelölti kampánya során figyelemre méltó szereplései voltak a demokraták elnökjelölti vitáin, ahol nem félt szembeszállni a párt prominens alakjaival, például Kamala Harris alelnökkel, akit az ügyészségi múltja miatt bírált. Gabbard azonban a választás előtti hónapokban visszalépett, és támogatását a végső nyertes, Joe Biden felé fordította, amivel sokak meglepetésére megpróbált egységet mutatni a párton belül.
2022-ben azonban teljesen szakított a Demokrata Párttal, és egy széles körben idézett nyilatkozatban „elitista háborúpárti klikknek” nevezte azt.
Szerinte a párt elveszítette eredeti értékeit, és olyan irányt vett, amely nem képviseli az amerikai nép érdekeit. Kilépésekor hangsúlyozta, hogy a párt az „istenadta szabadság” ellen dolgozik, amit az amerikai alkotmány is garantál, és ezzel tovább erősítette kritikus hangvételét korábbi politikai közössége iránt. Ez a lépés végérvényesen megpecsételte politikai átrendeződését, és a Republikánus Párt irányába vezette karrierjét.
Trump és Gabbard szövetsége
2023-ban Tulsi Gabbard hivatalosan is csatlakozott a Republikánus Párthoz, ezzel tovább erősítve szakítását korábbi demokratikus identitásával. A politikai átrendeződés nemcsak szimbolikus lépés volt, hanem aktív szerepvállalást is jelentett Donald Trump kampányában.
Népszerűsége különösen Trump támogatói körében nőtt meg, miután éles kritikával illette a Biden-adminisztráció külpolitikáját, különösen az amerikai katonai beavatkozások és a nemzetközi szövetségek kezelése kapcsán.
Gabbard kiemelte, hogy a jelenlegi vezetés nem képviseli megfelelően az amerikai érdekeket, és alternatív megközelítéseket sürgetett. Ezzel az álláspontjával számos republikánus szavazót szólított meg, akik a politikai rendszer megújulását szorgalmazzák.
Trump Tulsi Gabbard kinevezésének bejelentésekor méltatta a politikust, kiemelve annak bátorságát és elhivatottságát.
Trump szavaival élve Gabbard „félelem nélküli szellemiséget hoz a hírszerző közösségbe”, és olyan vezetőként jellemezte, aki az alkotmányos szabadságjogok védelméért dolgozik, valamint az erőn keresztül biztosítja a békét.
Ellentmondások és kihívások
Gabbard neve számos vitát generált. Egy 2017-es szíriai látogatása Bassár el-Aszad elnöknél, valamint oroszbarát kijelentései miatt sokan bírálják, és a kinevezése komoly szenátusi ellenállásra számíthat. Kritikusai szerint Gabbard tapasztalatlansága és korábbi nézetei megkérdőjelezik, hogy alkalmas-e a DNI posztra. Egyesek attól tartanak, hogy ha megerősítik, az amerikai szövetségesek csökkenthetik az USA-val megosztott érzékeny információk mennyiségét.
Támogatói ugyanakkor azzal érvelnek, hogy Gabbard tapasztalatai és a hagyományos pártpolitika keretein kívüli gondolkodása új lendületet hozhat az amerikai hírszerzési közösségbe.
A jövő kérdései
Ha Gabbard kinevezését jóváhagyják, az amerikai hírszerző közösség első színes bőrű vezetője lesz. Kritikusai szerint ugyanakkor múltbeli kijelentései és kapcsolatai aggodalomra adnak okot. A kinevezés jelentős hatással lehet az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolataira, miközben egy új szemléletet vihet a hírszerzési területre.
Borítókép: Tulsi Gabbard volt hawaii amerikai képviselő beszél Donald Trump kampánygyűlésén. (Fotó: AFP)