Ukrajna NATO-csatlakozása továbbra is napirenden van, de a diplomáciai erőfeszítések jelenleg inkább az erős biztonsági garanciák megszerzésére összpontosítanak – nyilatkozta Andrij Melnyik, Ukrajna újonnan kinevezett ENSZ-nagykövete a Berliner Morgenpostnak.
A kijevi vezetés következetesen azt hangoztatja, hogy a NATO-tagságot tekintik az egyetlen útnak az igazságos és tartós béke felé Ukrajnában, bár elismerik, hogy maga a tagság valószínűtlen a tűzszünet előtt. Melnyik azonban most elárulta, hogy
Ukrajna jelenleg a megfelelő védelmi garanciák biztosítására koncentrál, nem közvetlenül a NATO-tagság elérésére.
Ez némi elmozdulást jelez a retorikában, a külügyminisztérium ugyanis korábban elutasított minden olyan biztonsági garanciát, amely a teljes NATO-tagságot helyettesítené – mutat rá a The Kyiv Independent ukrán hírportál.
Partnereinknek gondosan le kell írniuk, milyen katonai eszközöket fognak használni Ukrajna védelmére, ha Oroszország ismét támadna
– mondta Melnyik, kiemelve, hogy a Budapesti memorandumhoz hasonló „pusztán politikai ígéreteknél” többre van szükség.
Melnyik, aki korábban Németországban és Brazíliában is volt nagykövet, kifejtette, hogy ezek a garanciák az EU- és a NATO-tagországokkal kötött két- vagy többoldalú megállapodások formájában valósulhatnak meg, és az orosz–ukrán háborút lezáró átfogó békeszerződés részévé is válhatnak.
Ukrajna 1994-ben a Budapesti memorandumban lemondott szovjet korszakból származó nukleáris fegyvereiről. Az USA és Oroszország többek között ígéretet tett Ukrajna határainak elismerésére és biztonságának garantálására.
Borítókép: A NATO zászlaja (Fotó: NurPhoto via AFP)