Vincze Loránt: Az RMDSZ a legstabilabb parlamenti párt

Az RMDSZ történelmi sikert ért el a romániai parlamenti választásokon, erős képviseletet biztosítva a magyar közösségnek. Azonban az eredmény árnyékában a magyarellenes erők aggasztó térnyerése és a szélsőséges eszmék megerősödése is megmutatkozott, amelyek Vincze Loránt EP-képviselő szerint komoly kihívásokat jelentenek mind a romániai parlamentben, mind Brüsszelben.

2024. 12. 06. 11:36
Vincze Loránt
Forrás: Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Mit jelent az erdélyi magyarok számára az RMDSZ történelmi sikere a romániai parlamenti választásokon? Reménykeltő az, hogy a parlamenti küszöböt nemcsak sikerült elérni, hanem túl is szárnyalta a magyar közösség.

– Ez volt az első december elseje, amikor győztek a magyarok, Erdélyben legalábbis. Az RMDSZ 590 ezer, vagyis 6,4 százalék szavazatot szerzett, ami egy erős parlamenti frakciót jelent Románia parlamentjében, 21 képviselőt és tíz szenátort. 

Ilyen mértékű mozgósítás példa nélküli közösségünkben, valamivel meghaladta az egyébként szintén két évtizedes csúcsot jelentő június 9-i európai parlamenti választási eredményt.

Itt azonban többről van szó egy sikeres kampánynál: a romániai magyarok elsöprő többsége megértette, hogy a magyarellenes erőkkel egyféleképpen lehet szembeszállni – sok magyar szavazattal. Ezt az üzenetet azok is megértették, a reális fenyegetést azok is érezték, akik korábban távol maradtak a szavazásoktól. Veszélyben a közösségünk példamutató módon összezárt. Ezért óriási köszönet jár. És természetesen hatalmas felelősséget ró a képviselő kollégáimra Bukarestben, hiszen a politikában a szavazatokat leginkább eredményes munkával érdemes megköszönni. 

– A siker mellett viszont aggodalomra ad okot, hogy a magyarellenes erők érezhetően megerősödtek az utóbbi időszakban. Mire lehet számítani az elkövetkező években az olyan szélsőséges pártoktól, mint az AUR, valamint hogyan lehet felvenni velük a harcot? 

– Az eredményekből az látszik sajnos, hogy a magyarellenes erők megháromszorozták az erejüket. Az AUR erősödött, és két másik, az AUR-ból kinőtt szélsőséges párt is bejutott a parlamentbe. Együtt a szavazatok egyharmadát szerezték meg. Sajnos a romániaiak közül minden harmadik szavazat őket erősítette – a diaszpórában egyébként még nagyobb arányban. A szélsőséges és magyarellenes eszmék növekvő társadalmi beágyazódása, a hagyományos pártokban való csalódás és a tőlük való elfordulás fontos szerepet játszott, de ezek egyben rendszerellenes, a román állammal szembeni protestszavazatok is. 

Ezen alakulatok között van újfasiszta, legionárius, vasgárdista eszméket valló, illetve szélsőségesen nacionalista, magyarellenes, oroszpárti és Európa-ellenes is. Én ezt úgy fogalmaztam meg, hogy nem kell farkast kiáltani, mindenki látja, hogy az ordasok falkája elindult a hegyekből a mi falvainkba.

A polgároknak valós igényeik, elvárásaik vannak, de attól tartok a csodát hiába várják, újra csalódni fognak, a parlament felállásán négy évig ez mit sem változtat. Ebben a közegben kell az RMDSZ–nek a maga hétszázaléknyi mandátumával a magyar emberek érdekeit és a józan észt képviselnie. Vannak eszközeink, a mi feladatunk, hogy felvegyük a küzdelmet és megvédjük a közösségünket. Elveinket és céljainkat nem feladva kell szövetségeseket találnunk ehhez a román pártok közt is.

A veszély azonban korántsem múlt el, hiszen vasárnap lesz az elnökválasztás második fordulója, az első fordulóban első helyen végző jelölt pedig az a Călin Georgescu, aki minden bizonnyal veszélyesebb még a hírhedt George Simionnál is. 

Ő az, aki szerint a románok földet és vizet adtak a kisebbségeknek, és ez legyen elég, ennél többet, jogokat ne akarjanak. Ez még annál is több, mint amikor román szélsőségesek az úzvölgyi katonatemetőben őseink sírját becstelenítették meg. És most csak egyet emeltem ki abból a teljesen következetlen és összefüggéstelen gondolathalmazból, amellyel a romániai közéletet mérgezi, sajnos sikeresen. Van itt minden a NATO-ból való kilépéstől az ezotérián át a pártok megszüntetéséig és istenkáromlásnak számító messianisztikus küldetésvágyig. 

Emellett a román Legfelső Védelmi Tanács nyilvánosságra hozta azokat a titkosszolgálati jelentéseket, amelyek bizonyítják, Georgescu külföldi – vélhetően orosz – eurómilliókkal vált teljesen ismeretlen és esélytelen jelöltből két hét alatt győztessé, győzelme nagyon konkrétan nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

Már 2016–ban, a TikTok globális bevezetése előtt megvolt az a csaknem ezer álprofil, amelyet most Georgescu támogatására használtak fel. A külföldi beavatkozás megléte tehát tény, az állami szerveknek azonban ezt már korábban látniuk kellett volna és lépniük kellett volna, kérdés, hogy miért nem tették meg. 

A mi álláspontunk világos: az RMDSZ soha nem támogatott magyarellenes politikusokat.

Călin Georgescut támogatja az AUR, Șoșoacă pártja, az SOS és a POT. Ezek a pártok ugyanabból a magyarellenes törzsből nőttek ki. Nem tudunk támogatni olyan jelöltet, aki magyarellenesekkel szövetkezik, aki legionárius ideológiát képvisel – egy olyan sötét eszmét, amely szerint az etnikai kisebbségeknek nincs helye az országban. Georgescu ismételgethet tetszetős mondatokat, de ne tévesszen ez meg bennünket: ő magyarellenes.  

Ezért arra kérjük azokat, akik bíznak bennünk, hogy vasárnap, ha már jó választásuk nincs, válasszák a kisebbik rosszat. Elena Lasconi nem egy ideális jelölt, ideológiai szempontból és eddigi szereplései okán sem lehet jó jelöltnek nevezni, de ezúttal ő az egyetlen lehetőségünk arra, hogy a magyarelleneseket ne engedjük hatalomhoz jutni.  

– A médiában már lehet hallani egy erős kormánykoalíció kialakulásáról, amelynek része az RMDSZ is. Milyen elvárásokkal lép az RMDSZ szövetségre a PSD, PNL és USR pártokkal?  

Az országnak most stabil többségű kormánykoalícióra van szüksége, és ez nem lehetséges a legstabilabb romániai politikai erő, az RMDSZ nélkül. Ezt a román pártok is belátják. Én Brüsszelben a választások másnapján is elmondtam: az RMDSZ a legstabilabb parlamenti párt, hiszen a szociáldemokraták és a liberálisok is jelentősen meggyengültek. 

Szerdán született egy megállapodás a demokratikus pártok között a négypárti nagykoalícióról. Mindenkinek vannak sérelmei és keserű tapasztalatai a korábbi kormányzások kapcsán, de most ezeket félre kell tenni az ország érdekében.

Ennek vannak biztató jelei, az USR ugyanis máris visszavonta azt a közigazgatási törvénytervezetet, amely nagyon rossz lett volna kiemelten a magyar közösség, de amúgy az egész ország számára. Ez megszüntette volna a megyéket, a jelenlegi fejlesztési régiókra ruházta volna át a hatásköreiket, és ezáltal nyilvánvaló módon bedarálta volna a magyar tömböket: egyetlen olyan régió sem lett volna, ahol a magyarok lennének többségben.  

A jövőre vonatkozóan: egyfelől Romániában a politikában nyugtával lehet dicsérni a napot, vagyis várjuk meg a kormány megalakulását, másfelől borítékolható, hogy nehéz év következik, a román államháztartási hiány óriási, év végén közelebb lesz a kilenc százalékhoz, mint a nyolchoz, és ennek pedig meglesz a böjtje. Mi azon leszünk, hogy ne a becsületes polgárok fizessék meg ennek az árát.  

– A magyarellenes hangok az Európai Parlamentben is jelen vannak. Hogyan lehet Brüsszelben felvenni a harcot ezekkel szemben? 

A brüsszeli magyarellenesség merőben más, mint amivel Romániában találkozunk, de ugyanolyan káros. Sőt, veszélyesebb. A közöny falát kell lebontani, hiszen az őshonos közösségek ügyét Brüsszel nem akarja tudomásul venni, ez pedig nem csupán igazságtalan, hanem jogállamisággal ellentétes is, hiszen az Európai Bizottság szemez a kisebbségek között, a szexuális és bevándorló kisebbségeket támogatja, az őshonosokat pedig elutasítja. Az Európai Parlament viszont következetes támogatója a nemzeti kisebbségeknek, és bízom abban, hogy ebben a mandátumban is lesz mód ezt kiemelni. A Minority SafePack európai kisebbségvédelmi kezdeményezésben foglaltak érvényesek maradnak akkor is, ha a jogi útnak a végére érünk. 

Az őshonos kisebbségek védelmében az EU-nak kisebbségvédelmi standardokat kell teremtenie, nem hagyhatja őket kiszolgáltatva államuk kénye-kedvének, hiszen tudjuk, kevés állam hozott létre erős és elégséges kisebbségi szabályokat.

Nagyon fontos jelzés volt a magyar uniós elnökség programja, amely komoly ellenszélben, ráadásul átmeneti periódusban tudott nagy sikereket elérni. Számunkra, erdélyi magyarok számára kiemelten fontos ezek közül a Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának megoldása, illetve a kisebbségvédelem és a kulturális örökség témájának beemelése az elnökségi programba. Több fontos rendezvény erősítette ezt a témát kormányzati és parlamenti dimenzióban egyaránt. Jó volna látni azt, hogy ezt az utat a következő uniós elnökségek is követik.  

 

Borítókép: Vincze Loránt (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.