Az orosz nagykövetség Moldovában az energiaválság kapcsán Ukrajnát és a Nyugatot tette felelőssé a Dnyeszteren túli terület, Transznisztria helyzetének drámai romlásáért. Az orosz diplomáciai misszió közleménye szerint a válságot mesterségesen idézték elő, amit a kollektív Nyugat és Ukrajna politikai lépései súlyosbítottak.
Az energiaválság 2024. december 11-én kezdődött, amikor Transznisztriában 30 napos gazdasági szükségállapotot rendeltek el.
Moldovában később energiai szükséghelyzetet hirdettek, január 3-án pedig megkezdődtek az áramkimaradások a térségben. Az orosz gázszállítás leállása miatt a térség teljes ipari termelése is megszűnt, kivéve az élelmiszer-termelő üzemeket. Transznisztria miniszterelnöke, Alekszandr Rozenberg arról számolt be, hogy 122 települést teljesen elvágtak a gázszolgáltatástól.
Az orosz nagykövetség közleménye szerint a válság közvetlen oka, hogy Ukrajna január 1-jétől megszüntette az orosz gáz tranzitját Transznisztria felé.
A közlemény szerint a moldovai hatóságok „szándékosan nem veszik figyelembe a Gazprommal fennálló problémákat”, amelyek tovább mélyítik a régió energiaválságát.
A nagykövetség ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az ilyen lépések célja a régió lakóinak Oroszországba vetett bizalmának megingatása. Az orosz diplomaták kijelentették:
Minden erőszakos vagy agresszív lépés Transznisztria ellen választ fog kiváltani Oroszország részéről.
A közleményben kiemelték, hogy az orosz külpolitika továbbra is prioritásként kezeli az orosz állampolgárok és honfitársak védelmét. Ezen túlmenően bírálattal illették a moldovai politikusok egyes nyilatkozatait, amelyeket a válság mesterséges fokozására irányuló kísérletként értelmeztek.
A helyzet súlyosbodása aggodalomra ad okot az energiabiztonság és a humanitárius helyzet szempontjából egyaránt, különösen a téli időszakban, amikor az energiaellátás hiánya különösen kritikus lehet a lakosság számára.
Borítókép: Illusztráció egy gáztranzitállomásról (Fotó: AFP)