Az osztrákok többsége azt feltételezi, hogy a jövőben nyugdíjasként is dolgoznia kell majd. Egy nemrégiben készült tanulmány riasztó képet mutat az osztrák nyugdíjellátásról. Tíz osztrákból hatan feltételezik, hogy nyugdíjas korukban is dolgozniuk kell majd, hogy életszínvonalukat fenntarthassák, írja az Exxpress.
A „Nyugdíjvizsgálat 2025” eredményei nemcsak a lakosság bizonytalanságát tárják fel, hanem az állami nyugdíjrendszerbe vetett bizalomra is rávilágítanak. Az osztrákok többsége pesszimista az időskori anyagi biztonságát illetően.
Csak a válaszadók negyede bízik abban, hogy az állami nyugdíj elegendő lesz a megélhetéshez. Ezzel szemben a többség úgy véli, hogy a munkából vagy magánellátásból származó kiegészítő jövedelem nélkülözhetetlen lesz.
„Az időskori pénzügyi biztonsággal kapcsolatos bizonytalanság nagyobb, mint valaha” – mondta a Wiener Städtische Versicherung szóvivője. Ez a bizalmatlanság tükröződik a nyugdíjrendszerrel szembeni nagy fokú elégedetlenségben: a válaszadók 64 százaléka a minimálnyugdíj jelentős emelését követeli.
A többség az életminőség romlására számít
Sok osztrák gazdasági helyzete közvetlenül befolyásolja a jövő megítélését. A felmérés szerint 57 százalékuk arra számít, hogy életminőségük és anyagi helyzetük romlani fog az elkövetkező hónapokban. Mindössze kilenc százalék gondolja úgy, hogy a helyzet javulni fog. Ez a borús kilátás magyarázza, hogy sok osztrák nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeli biztonságában is kételkedik.
A tanulmány eredményei egyértelművé teszik, hogy a jelenlegi osztrák nyugdíjrendszer már nem felel meg az elöregedő társadalom igényeinek. A szakértők mélyreható reformokat sürgetnek a rendszerbe vetett bizalom helyreállítása érdekében.
„Bátor politikai döntésekre és innovatív megoldásokra van szükség az időskori pénzügyi biztonság garantálásához”– állítják a tanulmány szerzői.