Mint korábban lapunk is megírta, az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankciós listára helyezte Rogán Antalt. A döntés egy kicsinyes bosszú a távozó amerikai adminisztráció részéről, amely ellenségként kezelte hazánkat – reagált a Miniszterelnöki Kabinetiroda. Mindez most új kontextusba kerülhet a Hunter Biden laptopján talált fájlok fényében.
Hogy mi lehet az oka a bosszúnak, arról sokat mondhat Hunter Biden, a bukott elnök fiának botránya. A laptopügyként elhíresült botrány már korábban is politikai vihart kavart az Egyesült Államokban, és annak tartalmáról számos találgatás született, amelyek között üzleti tranzakciókról és személyes adatok nyilvánosságra kerüléséről is szó volt.
Már egy 2023-as Telex-cikkben említett információk alapján felmerült a lehetőség, hogy a laptop tartalma Magyarországra került. Amennyiben pedig valóban van kapcsolat a laptop tartalma és Magyarország között, az akár diplomáciai bonyodalmakat is okozhat. Felmerül annak is a kérdése, hogy súlyos bizonyítékok lehetnek ezen a laptopon.
„A 129 ezer e-mailt, 36 ezer képet és 1300 videót tartalmazó merevlemezt Jack Maxey republikánus aktivista adta át a magyar kormánynak saját állítása szerint” – olvasható az akkori cikkben.
Emlékezetes, a New York Post amerikai lap 2020 októberében hozta nyilvánosságra, hogy Hunter Biden 2019 áprilisában egy Delaware állambeli számítógépszervizben hagyta laptopját, amelyen személyes fájlok és üzleti e-mailek voltak. A laptop tartalmát a szerviz tulajdonosa később az FBI-nak, illetve Rudy Giulianinak, Donald Trump akkori személyes ügyvédjének adta át. A merevlemezen állítólag olyan e-mailek és dokumentumok is szerepeltek, amelyek Joe Biden ukrajnai ügyleteivel és Hunter Biden külföldi üzleti kapcsolataival hozhatók összefüggésbe.
Hunter Biden miatt kell rettegnie az apjának
A Rogán Antal elleni szankciók kapcsán a magyar kormány politikai bosszút emleget, amelyet az Orbán-kormány Donald Trump iránti támogatására vezetnek vissza. Az amerikai szankciók értelmében Rogán Antal minden amerikai érdekeltségű vagyona befagyasztásra kerül, és az amerikai állampolgároknak tilos vele gazdasági kapcsolatokat fenntartani.
Ez a lépés a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket – reagált a döntésre a Miniszterelnöki Kabinetiroda.
A Biden család korrupciós ügyei
Lapunk többször írt arról, hogy a korrupció mélyen behálózza a Biden családot. A képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottsága (Oversight Committe) szerint Joe Biden pénzért cserébe hozott meg politikai döntéseket, és az FBI-nak bizonyítéka is van erről.
A vizsgálatok alapján a pénzügyi nyilvántartási adatok szerint 2015 és 2017 között üzlettársakon keresztül mintegy négymillió dollár „vándorolt” a Biden családhoz egy azóta megszűnt kínai energetikai vállalattól. Joe Biden tagadta, hogy tudott volna a családja üzleti ügyeiről vagy részt vett volna azokban.
Korábban több republikánus már az elnök elleni impeachment-eljárást (közjogi felelősségre vonás) is szóba hozta, amely Marjorie Taylor Greene republikánus képviselő szerint a Donald Trump korábbi elnök ellen indítottakkal szemben „bizonyítékokon alapulna”.
Joe Biden korábban a választási kampányában azt is megígérte: nem ad kegyelmet fiának, a korrupcióba keveredett Hunter Bidennek, akit büntetőügyekben marasztaltak el.
Tiszteletben fogom tartani az esküdtszék döntését. Nem adok kegyelmet neki. Rendkívül büszke vagyok a fiamra, Hunterre, aki legyőzte a függőségét. Ő az egyik legokosabb, legtisztességesebb ember, akit ismerek
– fogalmazott Joe Biden, de ez nem sikerült neki.
A bukott elnök a demokraták csúfos veresége után elnöki kegyelemben részesítette fiát, Huntert, akit két büntetőügyben is bűnösnek talált a bíróság korábban – jelentette be az elnök a Fehér Ház közleményében 2024. december elején.
Hunter Biden 2024 őszén Kaliforniában mintegy 1,4 millió dollár adó megfizetésének elmulasztása miatt állt bíróság elé. A büntetőtárgyalásra ugyanakkor nem került sor, mert az elnök fia váratlanul vádalkut kötött és elismerte a bűnösségét.
A leköszönő elnök szerint tartotta magát a hivatalba lépésekor tett ígéretéhez, és döntését többek között azzal indokolta, hogy a fia elleni büntetőeljárás szelektív és méltánytalan, valamint hogy a vádhatóság szinte soha nem emelt bűnvádat a fia által elkövetett súlyú, fegyvervásárláshoz kapcsolódó ügyekben. Szerinte fiát egyértelműen eltérően kezelték, így Joe Biden szerint megérdemelte az elnöki kegyelmet.