Pressman kudarcos politikai öröksége jelentős károkat okozott a magyar–amerikai kapcsolatoknak

David Pressman nagyköveti ténykedése sok szempontból mély nyomot hagyott a magyar–amerikai kapcsolatokban és nem pozitív értelemben. Hivatali ideje alatt több olyan lépést is tett, amelyek jelentős mértékben megnehezítették a két ország közötti együttműködést, aláásva a kölcsönös bizalom alapjait. A nagykövet végül férjével együtt dicstelenül, az éj leple alatt távozott Magyarországról. Súlyos károkat okozott Pressman ténykedése az elmúlt években.

2025. 01. 14. 12:17
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete sajtótájékoztatót tart a budapesti nagykövetség épületében 2023. április 12-én
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete sajtótájékoztatót tart a budapesti nagykövetség épületében 2023. április 12-én Fotó: Kisbenedek Attila Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kettős adóztatás megszüntetését célzó egyezmény felmondása egyértelműen negatív hatással volt a gazdasági kapcsolatokra és a magyar állampolgárokra. Az egyezmény felbontása nemcsak magyar vállalkozók és befektetők számára jelentett jelentős anyagi hátrányt, hanem az amerikai cégekre is negatív hatással volt, amelyek Magyarországon tevékenykednek. 

Ez a lépés egyértelműen sértette a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, és hosszú távon gyengítette az üzleti együttműködést.

Szijjártó Péter 2022-ben arról beszélt, hogy az Egyesült Államok barátságtalan lépésének oka egyértelmű: Magyarország ellenállt a globális minimumadó bevezetésének, és az azzal járó adóemelésnek.

Magyarország azonban kiállt a saját és az Európai Unió hosszú távú érdekei mellett, és nem támogatta a globális minimumadót. Akkoriban Varga Mihály pénzügyminisztert nem lepte meg a döntés: Janet Yellen telefonon kérte, hogy Magyarország változtasson az álláspontján, de a tárcavezető arról tájékoztatta, hogy ez nem lehetséges, írta a Világgazdaság.

Általános utazási korlátozások

A dicstelen módon, titokban távozó David Pressman hivatali ideje alatt az amerikai kormány olyan döntéseket is hozott, amelyek megnehezítették a magyar állampolgárok számára az Egyesült Államokba való beutazást. Az Egyesült Államok 2023. augusztus 1-jétől szigorította a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó szabályokat. Azután döntöttek így, hogy Washington szerint állítólag Magyarország nem kezelte a már többször jelzett biztonsági hiányosságokat.

David Pressman (L) köszönti a résztvevőket, amikor részt vesz a Budapest Pride Parádén 2024. június 22-én, Budapesten
David Pressman köszönti a résztvevőket, a Budapest Pride parádén 2024. június 22-én, Budapesten (Fotó: AFP/Isza Ferenc)

A szigorú döntés következtében bonyolultabb lett beutazni az Egyesült Államok területére, emellett súlyosan megütheti a bokáját az, aki szabályt szeg az ott tartózkodás alatt – írta lapunk korábban. Pressman ideje alatt tehát újabb, a magyarok életét nehezítő intézkedést hoztak.

Ezek a szigorítások nemcsak a turizmust érintették hátrányosan, hanem a tudományos és kulturális csereprogramokat is korlátozták. Ez különösen fájdalmas egy olyan időszakban, amikor a két ország közötti civil kapcsolatok erősítése kiemelten fontos lenne.

A külhoni magyar kettős állampolgárok listájának követelése

Miután minden magyarnak szigorították a vízumfeltételeit, az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait is követelte Magyarországtól.

Az amerikai nagykövetségtől érkező követelés mélyen sértette a magyar kormány szuverenitását és a külhoni magyar közösségekkel ápolt kapcsolatot. Ez a lépés különösen érzékeny politikai és történelmi kérdéseket érintett, és jogosan váltott ki éles kritikát a magyar politikai vezetés és a társadalom részéről.

Lapunk információi szerint Washingtont az zavarta, hogy a kettős állampolgárságnak hála más országok állampolgárai is vízummentesen utazhattak az Egyesült Államokba. Úgy tudjuk, hogy elsősorban az Európai Unión kívüli országok, tehát főként a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait akarták megszerezni.

A Biden-kormányzat követelése nemcsak a magyar–amerikai kapcsolatokra mért súlyos csapást, hanem a külhoni magyarok biztonságérzetét is aláásta.

Pressman súlyos öröksége: megromlott kapcsolatok és elpazarolt lehetőségek

David Pressman hivatali ideje alatt a magyar–amerikai kapcsolatok soha nem látott mélységbe süllyedtek. Bár a diplomáciai feszültségek időről időre felütik a fejüket, az ő tevékenysége sokkal inkább növelte, semmint csökkentette a konfliktusokat. Ahelyett, hogy a két ország közötti gazdasági, kulturális és politikai együttműködés erősítésére törekedett volna, olyan lépéseket tett, amelyek inkább az ellentéteket élezték ki. 

David Pressman nyilatkozik a sajtónak
David Pressman nyilatkozik a sajtónak (Fotó: NurPhoto/AFP/Balint Szentgallay)

Nem csoda, hogy az Amerikai Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete férjével együtt az éj leple alatt távozott hazánkból.

Pressman távozásával új lehetőség nyílik a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására. Az új nagykövetnek és a diplomáciai testületnek komoly feladata lesz, hogy orvosolja a múltban elkövetett hibákat, és visszaállítsa a magyar–amerikai kapcsolatokban a kölcsönös tiszteletet és együttműködést.

Borítókép: David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete sajtótájékoztatót tart a budapesti nagykövetség épületében 2023. április 12-én (Fotó: AFP/Kisbenedek Attila)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.