Jimmy Carter búcsúztatása: gyász és megemlékezés egy kiemelkedő személyiségről

Jimmy Carter az Egyesült Államok 39. elnöke volt, Nobel-békedíjas. Többnapos búcsúztatása Georgiában kezdődött, az országos gyásznapon pedig az egész nemzet tiszteleg emléke előtt.

Forrás: hungarytoday.hu2025. 01. 05. 7:55
A Carter Elnöki Központnál virágokat helyeztek el a megemlékezők.
A Carter Elnöki Központnál virágokat helyeztek el a megemlékezők. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százéves korában hunyt el Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, akinek búcsúztatása több napon át tart, és nemzetközi részvétnyilvánítást váltott ki. A szertartások Georgiában kezdődtek, Carter szülővárosában, Plainsben, ahol a ravatalozás előtt autós menet kísérte el a volt elnök földi maradványait a gyermekkori otthonától az atlantai Carter Elnöki Központig. 

A központ, amelyet Carter és felesége, Rosalynn alapított, a béke, az emberi jogok és a demokrácia előmozdításáért végzett munkásságuk örökségét őrzi.

Carter az 1982-ben történt alapítás óta egészen 2020-ig tevékenykedett annak igazgatóságában. Az egészségügy fejlődésének előmozdításában is nagy szerepet játszott az intézmény. A központ kampányai jelentős sikereket értek el.

Emberek százai lobogtatták a zászlókat, miközben a felvonulás elhaladt. Carter sok régi támogatója is sorakozott az utcán az útvonal mentén.

Sokat jelentett nekem, nem is csak mint politikus, hanem mint ember általában, mert olyan, mint én és te

 – mondta Ben Sosby, a volt elnök barátja, amerikai lakos. 

A többnapos gyászszertartás során lehetőséget biztosítanak az embereknek, hogy leróják kegyeletüket a volt elnök előtt. Az atlantai ravatalozás után a holttestet Washingtonba szállítják, ahol a nemzeti székesegyházban tartják meg az országos temetési szertartást. Joe Biden elnök, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke fog gyászbeszédet mondani, és a temetésen várhatóanvDonald Trump is tiszteletét teszi. 

Biden elnök január 9-ét nemzeti gyásznappá nyilvánította, felkérve az amerikaiakat, hogy saját vallási helyeiken emlékezzenek meg Carterről.

Jimmy Carter elnöksége (1977–1981) számos jelentős eseményt hozott, köztük az iráni túszválságot és a Szovjetunió afganisztáni invázióját. Ugyanakkor Carter jelentős diplomáciai szerepet játszott a Szent Korona visszaszolgáltatásában Magyarországra 1978-ban, ami mély nyomot hagyott a magyar történelemben. Orbán Viktor miniszterelnök is kifejezte részvétét a Carter családnak és az amerikai népnek, kiemelve a Szent Korona visszaszolgáltatásának jelentőségét.

Carter az elnöksége után azonban nem vonult vissza a közélettől, aktívan tevékenykedett humanitárius ügyekben, a béke és az emberi jogok védelmében szerte a világon. 

Ezért a munkájáért 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki.

Carter elkötelezettsége a humanitárius ügyek iránt példaértékű, és életműve inspirációt jelent számos ember számára. Halálát a világ minden táján gyászolják, méltó búcsúztatása pedig tükrözi a nemzetközi elismerést, amelyet életében szerzett. Emléke és az általa képviselt értékek – az emberség, a béke és a szolgálat – továbbra is inspirálni fogják az embereket világszerte.

Carter sírhelye Plainsben lesz, felesége, Rosalynn Carter mellett.

 

Borítókép: A Carter Elnöki Központnál virágokat helyeztek el a megemlékezők (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.