Jimmy Carterre emlékeznek, szertartás kezdődött Amerikában – kövesse nálunk élőben!

Jimmy Carter volt amerikai elnök búcsúszertartása Georgiában kezdődött.

2025. 01. 04. 16:32
Jimmy Carter egykori amerikai elnök portréja látható egy kirakatban (Fotó: AFP)
Jimmy Carter egykori amerikai elnök portréja látható egy kirakatban (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnökének többnapos búcsúszertartása szombaton kezdődött Georgiában, ahol az állam több pontján is megemlékeznek róla.

A Nobel-békedíjas Carter a múlt héten hunyt el 100 éves korában otthonában, a georgiai Plains városában.

A temetési szertartás helyi idő szerint szombat reggel kezdődött. A volt elnök földi maradványait korábbi és jelenlegi titkosszolgálati ügynökök viszik majd a halottaskocsihoz. Innen a menet Carter gyermekkori otthonába, Plainsbe indul, majd Atlanta felé veszi az irányt.

Az állam fővárosában a volt elnököt a Carter Elnöki Központba szállítják, ahol kedd reggelig ravatalozzák fel.

A hét későbbi részében Carter testét Washingtonba szállítják. Az országos temetési szertartást a nemzeti székesegyházban tartják majd.

Biden elnök január 9-ét nemzeti gyásznappá nyilvánította, és arra kérte az amerikai állampolgárokat, hogy gyűljenek össze saját istentiszteleti helyeiken, hogy tisztelegjenek a volt elnök előtt.

Jimmy Carter elnök emlékét mindig ápolják Magyarországon. Azzal, hogy a 70-es évek végén visszaadta a Szent Koronát Magyarország népének, reményt adott a szabadságszerető magyaroknak egy reménytelen időben. Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet a Carter családnak és az amerikai népnek

– írta Orbán Viktor miniszterelnök korábban az X-en közzétett bejegyzésében.  

Jimmy Carter élete és munkássága

James Earl Carter Jr., közismertebb nevén Jimmy Carter, 1924. október 1-jén született egy georgiai farmon. Élete során számos szerepben tűnt ki: volt tengerésztiszt, politikus, az Egyesült Államok 39. elnöke, és végül nemzetközileg elismert humanitárius aktivista.

Carter kiváló tanulmányi eredményekkel büszkélkedhetett. A Georgia Tech és az amerikai haditengerészeti akadémia hallgatójaként 1946-ban kitüntetéssel diplomázott. Hét évig szolgált a haditengerészetnél, majd visszatért szülővárosába, Plainsbe.

Politikai pályafutása 1962-ben kezdődött, és 1970-ben Georgia állam kormányzójává választották. 1976-ban pedig az Egyesült Államok elnöke lett, legyőzve Gerald Fordot. Elnöksége alatt számos kihívással kellett szembenéznie, köztük az iráni túszdrámával és a Szovjetunió afganisztáni inváziójával.

Carter elnöksége alatt történt meg a Szent Korona visszaszolgáltatása Magyarországnak 1978-ban, ami jelentős diplomáciai gesztus volt.

Bár 1980-ban vereséget szenvedett Ronald Reagantől, Carter nem vonult vissza a közélettől. Ehelyett több mint négy évtizeden át humanitárius munkának szentelte életét. 1982-ben feleségével, Rosalynnel megalapította a Carter Központot, amely a béke, az emberi jogok és a demokrácia előmozdításáért küzd világszerte.

2002-ben Carter megkapta a Nobel-békedíjat a nemzetközi konfliktusok békés megoldása és az emberi jogok előmozdítása terén végzett munkájáért. Átadóbeszédében hangsúlyozta elkötelezettségét egy jobb világ iránt: 

Nem mint köztisztviselő vagyok itt, hanem mint egy nyugtalan világ polgára.

Borítókép: Jimmy Carter egykori amerikai elnök portréja látható egy kirakatban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.