Katasztrofális következményei lennének Ukrajna EU-csatlakozásának

Ukrajna EU-csatlakozása a magyar gazdákat is tönkreteheti. De katasztrofális következményei lehetnek az európai élelmiszeriparra annak is, hogy Ukrajnában nincs olyan szigorú minőség-ellenőrzés, mint az unióban.

2025. 01. 25. 20:31
European Council Summit In Brussels
Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több szempontból is katasztrofális következményei lennének az Európai Unió mezőgazdaságára és élemiszeriparára Ukrajna uniós csatlakozása. Az Európai Uniónak nincsen pénze arra, hogy Ukrajnát felvegye az Európai Unióba – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a héten Robert Fico szlovák miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján

ORBÁN Viktor; FICO, Robert katasztrofális következményei lennének Ukrajna EU-csatlakozásának
Orbán Viktor Pozsonyban beszélt Ukrajnáról. Katasztrofális következményei lehetnek, az ország csatlakozna az EU-hoz
Fotó: MTVA/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A miniszterelnök kiemelte:

Mi nem akarjuk tönkretenni a saját hazánkat. Tehát azon az áron nem vesszük fel Ukrajnát az Európai Unióba, hogy ezzel tönkretesszük a magyar gazdaságot. Tönkretennénk magyar agrárgazdaságok tízezreit, családok százezreit, és az Európai Unió gazdaságfejlesztése most rendelkezésre álló pénzét mind oda kéne adni Ukrajnának.

Mint ismert, néhány hónapja megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unió és Ukrajna között, de a folyamatot számos kihívás övezi, amelyek megnehezítik a belépést a közeljövőben. Ráadásul Ukrajna EU-csatlakozása jelentős változásokat hozna az unió számára, amelyek mind politikai, mind gazdasági szempontból mélyrehatóak lennének.

Nagy István agrárminiszter szintén a héten beszélt arról, hogy

Ukrajna uniós csatlakozásának beláthatatlan és visszafordíthatatlan következményei lehetnek, drasztikusan változtatná meg az európai mezőgazdaságot, és jelentősen csökkentené az agrártámogatásokat is, amitől a magyar gazdák tönkremennének, ezt pedig nem hagyhatjuk.

A tárcavezető rámutatott, hogy Ukrajnában a nagytőke birtokában lévő több százezer hektáros nagygazdaságok vannak, amelyeknek egyáltalán nem kell megfelelniük az Európai Unióban meglévő szigorú termelési feltételeknek. Ezzel a teljesen más történelmi hagyományokon nyugvó és más struktúrában működő rendszerrel az európai mezőgazdaság nem tud versenyezni − tette hozzá.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke szerdán a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt arról, hogy 

Ukrajna európai uniós csatlakozása az európai, de főként a szomszédos országok gazdái számára katasztrófa lenne. 

Jakab István felhívta a figyelmet arra, hogy Ukrajna 41 millió hektár mezőgazdasági területtel rendelkezik, ahol hatalmas élelmiszeripari üzemeket működtetnek, ezáltal gyakorlatilag romba döntenék az európai agrárélelmiszer-gazdaságot.  

Hozzátette, hogy Ukrajnában a legnagyobb gazdaság mérete meghaladja a 650 ezer hektárt. Fontos azonban tudni, hogy ezekben a gazdaságokban elsősorban nem az ukrán, hanem az amerikai, arab, német, norvég és kínai befektetők vannak pozícióban. Ezeknek a nagybefektetőknek az elemi érdeke, hogy Ukrajna minél előbb az EU tagja legyen − vélte a szövetség elnöke. 

A Magosz elnöke egyúttal arra is rámutatott, hogy Ukrajnában nincs minőség-ellenőrzés, az unióból már rég kitiltott növényvédő szereket alkalmaznak a növénytermesztésben, az állattenyésztésben pedig korlátlanul használnak hozamfokozókat, antibiotikumokat, és az ukrán termékek GMO-s termékek, mindez pedig jelentős versenyhátrányt okoz az uniós gazdáknak. 

Ráadásul Ukrajnában több mint 500 ezer hektár el van aknásítva, így a háború sújtotta területek mentesítésének költsége hihetetlen pénzeket emészt fel, az ország uniós csatlakozásával pedig a háború utáni helyreállítás költségeit főként az uniós gazdák viselnék. 

Elfogadhatatlan Ukrajna viselkedése

A magyar miniszterelnök a héten, amikor Robert Ficóval egyeztetett, arról is beszélt, hogy elfogadhatatlan az a módszer, ahogy Kijev elutasította a tárgyalásos megoldást a gáztranzit leállításának ügyében. 

Szeretném jelezni, hogy Kijev már nem ül olyan biztosan a nyeregben, hogy ezt megengedhesse magának. Olyan változások zajlanak a világban, amelyek Kijev ellenében dolgoznak és gyengítik a pozícióját. Ha agresszívak maradnak és ellenségesek, akkor pórul fognak járni. A végén még felidegesítenek bennünket és ellenlépéseket fogunk tenni

– fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette, hogy akármit is mond Brüsszel, hogy hogy lesz majd Ukrajna tagja az Európai Uniónak, ahhoz egyhangú döntés kell. „Erről dönteni fog Szlovákia is, meg dönteni fog Magyarország is. És hiába gondolják, hogy Ukrajna jó pozícióban van Brüsszelben a mostani vezetésnél, mi vagyunk a tagok, ők meg jelentkezők. Nem kéne összekeverni a pozíciókat. Nem viselkedhetnek úgy, mint hogy ha Pozsonynak és Budapestnek úgy kellene táncolnia, ahogy ők fütyülnek. Ez lehetetlen” – emelte ki a magyar miniszterelnök. Mint mondta, ha Ukrajna jót akar magának, akkor rendezze a viszonyát Szlovákiával és Magyarországgal, adja meg a tiszteletet, viselkedjen úgy, ahogy egy európai uniós tagjelöltnek viselkednie kell.

Orbán Viktor azt is kiemelte, támogatja Robert Fico erőfeszítéseit, hogy tárgyalásos úton találjon megoldást a gáztranzit ügyére, ami rendkívül nehéz téma.

Borítókép: Ukrán és uniós zászlók (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.