Elképesztő összegű, ötszázmilliárd dolláros, a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó infrastruktúra kiépítését célzó programot jelentett be Donald Trump amerikai elnök – számol be róla a Breitbart amerikai hírportál. Az MI-infrastruktúra fejlesztése óriási lökést adhat az amerikai gazdaságnak.
A bejelentésen ott volt Larry Ellison, az Oracle igazgatótanácsának elnöke és technológiai vezetője, Masayoshi Son, a SoftBank vezérigazgatója, valamint Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója is. A három technológiai óriás közösen alapította meg a Stargate céget, amely a befektetést végrehajtja.
Trump hangsúlyozta, hogy ez a projekt „a történelem legnagyobb MI infrastruktúra-beruházása”, amely teljes egészében az Egyesült Államokban valósul meg. A Stargate várhatóan több mint százezer új munkahelyet teremt az Egyesült Államokban.
Larry Ellison elmondta, hogy az adatközpontok építése már folyamatban van Texasban. Az első fázisban tíz, egyenként közel félmillió négyzetméteres alapterületű épület készül, a későbbiekben pedig további tíz adatközpont építését tervezik. A projekt egyik fő alkalmazási területe az elektronikus egészségügyi nyilvántartások fejlesztése lesz, ami forradalmasíthatja az orvosi diagnosztikát és kezelést.
Masayoshi Son a beruházást „Amerika aranykorának kezdeteként” jellemezte, és kiemelte, hogy a végső cél a „mesterséges szuperintelligencia” kifejlesztése.
Különösen fontos, hogy a projekt az Egyesült Államokban valósul meg – hangsúlyozta Sam Altman.
Mindhárom technológiai vezető hangsúlyozta, hogy a program nem jöhetett volna létre Donald Trump elnöksége nélkül.
Az MI-infrastruktúra fejlesztése a betegségek, azok közül is kiemelten a rák diagnosztizálása és kezelése terén hozhat áttörést.
Ellison szerint a Stargate keretében egy olyan alkalmazáson is dolgoznak, amely az MI segítségével egyénre szabott mRNS-vakcinákat fejlesztene ki a rákbetegek számára mindössze 48 óra alatt.
Az MI-infrastruktúra fontossága egyre növekszik
A tudósok, a technológiai cégek és a politikusok világszerte tisztában vannak a mesterséges intelligencia jelentőségével, korábban Kína is nagy összegű fejlesztési programot jelentett be a területen.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig 2017-ben egy nyugati folyóiratban megjelent cikkében úgy fogalmazott, hogy aki a mesterségesintelligencia-technológiákat belátható időn belül uralni fogja, az fogja az elkövetkező évszázadban a világot is uralni – emlékeztetett egy lapunknak adott interjúban Nyáry Gábor, a Milton Friedman Egyetem geopolitikai és biztonságpolitikai oktatója, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbiztonsági Intézetének kutatója.
Úgy gondolom, hogy ezzel a mondásával nincs egyedül, azt látom, hogy a legélesebb küzdelem éppen a csúcstechnológiák birtoklásáért, illetve a riválisoknak a csúcstechnológiából való kirekesztéséért folyik
– fogalmazott a szakértő.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök bejelenti az MI-infrastruktúra-fejlesztésről szóló programot (Fotó: Getty Images via AFP)
Donald Trump elnöki beiktatását a Magyar Nemzet élő adásban közvetítette.