Ilyen a K-Monitor Közhasznú Egyesület, amit 2021. június 11-én vettek jegyzékbe. Az adatlapjukon az áll, hogy a „célba vett főbb uniós jogalkotási javaslatok vagy szakpolitikák”, vagyis mindaz, amiben a döntéshozókat befolyásolni akarják a következők: Whistleblower-irányelv, PSI-irányelv, pénzmosás elleni irányelv, DSA, jogállamisági mechanizmus, közös agrárpolitika (KAP), közbeszerzéssel kapcsolatos politikák, lobbizás szabályozása, politikai finanszírozás, információhoz való hozzáférés, feltételességi mechanizmus – írja a Tűzfalcsoport.
Tíz évvel ezelőtt a withthevoices.com arról számolt be, hogy a nagyobb átláthatóságért kampányoló Corporate Europe Observatory szerint Brüsszelben legalább 30 ezer lobbista tevékenykedik, ami majdnem megegyezik az Európai Bizottság 31 ezer alkalmazottjával, és ezzel Washington után a második helyen áll a jogalkotás befolyásolására törekvők koncentrációja tekintetében. A helyzet azóta lényegesen romlott.
Hogy azok számára is érthető legyen, akik nem járatosak a brüsszeli bikkfanyelvben: a feltételességi mechanizmus az Európai Unió egyik jogi eszköze, amely lehetővé teszi az uniós források kifizetésének felfüggesztését vagy korlátozását, ha egy tagállam megsérti az EU alapvető értékeit, különösen a jogállamiságot.
Ez a definíció egyébként a magyarországi Helsinki Bizottságtól származik, amely szintén szerepel a regiszterben. A helsinkisek a céljaikat úgy is meghatározhatták volna, hogy mindent is szeretnének befolyásolni, mivel a vonatkozó rubrikába azt írták: a Bizottság „figyelemmel kíséri a menekültügy, a büntető igazságszolgáltatás, a bűnüldözés, az egyenlő bánásmód, a gyűlölet-bűncselekmények, az igazságszolgáltatás, a gyülekezési szabadság és a civil társadalom területére vonatkozó valamennyi politikát és jogalkotási aktust, valamint azokat a politikákat és jogalkotási aktusokat, amelyek a magyarországi jogállamiságra összpontosítanak.”
Érdemes megjegyezni, hogy a K-Monitor úgy nyilatkozott, hogy európai, regionális/lokális és nemzeti vonatkozású ügyekkel foglalkoznak, a Helsinki Bizottság viszont e téren is rájuk licitált: behúzta a globális szintet is.
Ez azért érdekes, mert mindkét szervezetről kimutatható, hogy a tevékenységével hozzájárult Magyarország sorozatos elítéléseihez, és ahhoz, hogy a magyar emberek uniós forrásoktól essenek el, viszont nem találtunk olyan határon túli, mondjuk nyugat-európai ügyet, amelyhez érdemben hozzászóltak volna. Nem igazán érdekelte őket a brüsszeli korrupció – Eva Kaili bőröndje vagy Ursula von der Leyen SMS-e, de a guruló dollárok sem – olvasható az elemzésben.
S mivel Orbán Viktor szóba hozta, hogy „Brüsszelben rendszeresen fogadják a Soros-hálózat képviselőit”, külön rákerestünk erre is. És csakugyan! Az elérhető naplók szerint a K-Monitor lobbistái tárgyaltak Magyarországról Valdis Dombrovskis, az első Von der Leyen-bizottság egyik ügyvezető alelnökének kabinetjével. A helsinkisek pedig tavaly négyszer is találkoztak Nicolas Schmit, Johannes Hahn és Vera Jourová biztosok munkatársaival. A téma minden alkalommal kapcsolódott valamilyen formában az uniós pénzekhez – írja a Tűzfalcsoport.
Rajtuk kívül az átláthatósági regiszterben szerepel még a Társaság a Szabadságjogokért, a Mérték Médiaelemző Műhely, a Háttér Társaság, az Ökotárs Alapítvány, valamint a Klub Rádió is – igen, az utóbbi is nyilvántartásba van véve Brüsszelben lobbistaként!
Bemutatkozásukban Szent-Iványiék azt írják, hogy olyan projekteket szeretnének megvalósítani, „melyek az Európai Unió értékrendjével megegyező megoldásokat kínálnak az oktatás, a fenntarthatóság, a jogállamiság, az esélyegyenlőség és a kultúra területén”. És „az Európai Unióval való kétoldalú együttműködés erősítésével, valamint a magyarországi társadalmi önszerveződő szervezetek és kezdeményezések szakmai támogatásával képesek vagyunk újra éleszteni egy igazságos, demokratikus és szolidáris Magyarországot.”
Ehhez képest mostanáig mindössze egyetlen „elemzésként” eufemizált politikai fröcsögést jelentettek meg a honlapjukon, amelynek a fentiekre tekintettel egyetlen komolyan elgondolkodtató mondta van, ami így szól:
Azt hallani Brüsszelben, hogy a lengyelek vezetésével több tagállam a Bizottsággal együtt egy olyan mechanizmus kialakításán dolgozik, amelyik megkerülhetővé teszi a magyar kormány vétóját.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)