Hétfő délután egy szokatlan jelenség zavarta meg Makueni megye egyik kis falujának életét Dél-Kenyában. Hatalmas, fémes gyűrű csapódott a földbe, amelyet később a Kenyai Űrügynökség (KSA) előzetes vizsgálatai alapján egy rakéta leválasztógyűrűjeként azonosítottak. Az űrszemét több mint fél tonnát nyomott, és két és fél méter átmérőjű volt volt.
A helyi lakosok gyorsan értesítették a hatóságokat, amelyek a Kenyai Űrügynökség és más hivatalos szervek segítségével biztosították a helyszínt és begyűjtötték az objektumot. A KSA szerint a tárgy nem jelent közvetlen veszélyt a nyilvánosságra, és a vizsgálatok eredményeit a nemzetközi űrjog előírásai szerint kezelik.
Globális probléma az űrszemét
Az űrszemét egyre nagyobb kihívást jelent az emberiség számára, ahogy nő az űrforgalom. Nem ez az első eset, hogy ember alkotta objektumok visszazuhantak a Földre. Korábban például egy SpaceX Dragon kapszula darabjai Ausztráliában landoltak, míg egy másik esetben az Egyesült Államokban egy családi ház tetejét törte át egy fémhenger, ezt a Magyar Nemzet is megírta.
A mostani kenyai eset ugyanakkor kiemeli, hogy az űrkutatási tevékenységek szabályozása és a kockázatok kezelése továbbra is fontos globális feladat.
A KSA közleménye szerint az esemény egyedi, de az űrjog előírásai szerint szoros együttműködésben dolgoznak azon, hogy azonosítsák az alkatrész eredetét, és megelőzzék az esetleges jövőbeni hasonló eseményeket.
Az űrszemét visszatérésével kapcsolatos aggodalmak világszerte növekednek.
A kínai Long March rakéták visszatérésének ellenőrizetlen folyamata például komoly kritikát váltott ki a NASA részéről. Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint tavaly februárban egy műhold is kontrollálatlanul tért vissza a légkörbe, ami szintén felhívta a figyelmet a problémára.
A KSA esetében a helyi közösség gyors reakcióját dicsérték, amely lehetővé tette, hogy a hatóságok időben intézkedhessenek. Az incidens nem okozott sérüléseket.
Borítókép: Illusztráció a Föld körüli űrszemétről (Fotó: AFP)