Zelenszkij Davosban kilincselt: békefenntartó csapatok Ukrajnában?

Az ukrán elnök legkevesebb kétszázezer békefenntartó katonát követelt Davosban, az ötletet Olaf Scholz elutasítja, Emmanuel Macron azonban európai felelősségvállalást sürget.

Forrás: Junge Freiheit2025. 01. 22. 11:07
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon Davosban
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon Davosban Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Davosban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legalább kétszázzer katonát kért egy esetleges békefenntartó misszióhoz. Az ukrán elnök szerint ennél kevesebb „olyan, mint a semmi”. Olaf Scholz német kancellár és Donald Trump új amerikai elnök máris elutasította a békefenntartó csapatok küldését, írja a Junge Freiheit.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon Davosban
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon, Davosban (Fotó: Anadolu/AFP)

Az esetleges békefenntartó csapatokról szóló vitát Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezte. Ő vetette fel az orosz–ukrán háború utáni tűzszünet esetére egy európai vezetésű védelmi erő bevetésének ötletét. Szakértők szerint ennek az Egyesült Államok támogatása nélkül kellene megvalósulni, tekintettel arra, hogy Trump elnök már a beiktatása előtt világossá tette, hogy nem fog amerikai katonákat küldeni Ukrajnába.

Németország megosztott

Macron nemrégiben Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel beszélt a bevetés lehetséges forgatókönyveiről. Zelenszkij Macronnal a múlt héten nyugati kontingensekről és védelmi csomagokról is tárgyalt. 

A Kreml azt közölte: „túl korai még békefenntartó erőkről beszélni”.

Míg Scholz a békefenntartó csapatokról szóló vitát jelenleg nem tartja időszerűnek, párttársa, Boris Pistorius védelmi miniszter és Annalena Baerbock külügyminiszter nem zárja ki a német részvételt. A Süddeutsche Zeitungnak adott interjúban Pistorius kifejtette, hogy Németországnak a legnagyobb európai NATO-partnerként felelőssége van. A demilitarizált övezet biztosítása egy lehetséges feladat, amelyet a tűzszünet után meg kell vitatni. Baerbock pedig már decemberben jelezte, hogy német katonák is részt vehetnek egy békefenntartó nemzetközi kötelékben.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője  Friedrich Merz kancellárjelölt találkozón vesz részt a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozóján Davosban 2025. január 21-én
A Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője, Friedrich Merz kancellárjelölt találkozón vesz részt a Világgazdasági Fórum (WEF) éves találkozóján Davosban 2025. január 21-én (Fotó: AFP/Fabrice Coffrini)

Friedrich Merz kereszténydemokrata kancellárjelölt korábban arról beszélt, hogy Németország békefenntartó műveletekben való részvételéhez egyértelmű nemzetközi jogi felhatalmazás szükséges, hangsúlyozva, hogy ehhez Oroszország beleegyezése elengedhetetlen. 

Egy esetleges brit részvételről pedig Alan West korábbi admirális és Gordon Brown korábbi brit miniszterelnök biztonsági tanácsadója az Independent brit napilapnak azt nyilatkozta: „Jelenleg meghaladja a brit haderő lehetőségeit, hogy békefenntartókat küldjön Ukrajnába az orosz–ukrán háború lezárása után.”

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Világgazdasági Fórumon, Davosban (Fotó: Anadolu/AFP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.