A német politikus kijelentése egy interjúban azokat a híreket követően hangzott el, miszerint az Egyesült Királyság és Franciaország csapatok küldéséről tárgyal egy esetleges ukrajnai tűzszünet biztosítására és megfigyelésére, és állítólag hasonló javaslatokat tartalmaz Donald Trump megválasztott amerikai elnök béketerve is, írta a The Kyiv Independent ukrán hírportál.
Friedrich Merz megjegyezte, hogy Németország békefenntartó műveletekben való részvételéhez egyértelmű nemzetközi jogi felhatalmazás szükséges, kihangsúlyozva, hogy ehhez Oroszország beleegyezése elengedhetetlen.
„Ha megszületik a békemegállapodás és Ukrajnának biztonsági garanciákra van szüksége, akkor erről csak akkor beszélhetünk, ha egyértelmű nemzetközi jogi felhatalmazás van. Jelenleg ezt nem látom. Azt szeretném, ha egy ilyen felhatalmazás Oroszország egyetértésével születne meg” – mondta Merz.
Az ukrán lap szerint Merz álláspontja annak ellenére, hogy bírálta Olaf Scholz kancellárt, amiért habozott Ukrajna támogatásával – különösen a Taurus rakétákkal kapcsolatban – szorosan illeszkedik Scholz óvatos hozzáállásához. Merz december 4-én „felelőtlenségnek” minősítette a német csapatok bevetésével kapcsolatos megbeszéléseket a tűzszünet biztosítása érdekében.
Scholz az Annalena Baerbock külügyminiszterrel és Boris Pistorius védelmi miniszterrel kötött megállapodásra hivatkozva „ebben a szakaszban” kizárta a német csapatok bevetését Ukrajnában. A kereszténydemokrata Merz azonban nemrég Kijevben járt, és határozottabb álláspontot képviselt Ukrajna támogatásával kapcsolatban.