A napokban a Solfatara-kráter környékén, a forró kénforrásokkal övezett területen 63 földrengést regisztráltak, közülük a legerősebb elérte a 3,1-es magnitúdójút. A rengéseket mély, baljós morajlás előzte meg. Több helyen, többek között az iskolákban pánik tört ki, a diákok az udvarokon maradtak, a szülők pedig kétségbeesetten vitték haza gyermekeiket. Hat iskolát és egy szállodát azonnal bezártak, a Flegrei-mezők híres régészeti parkját pedig bizonytalan időre lezárták – írja a Merkur.
Aldo Piombino vulkanológus drámai hangvételű bejegyzést tett közzé a közösségi médiában, amelyben azt írta:
Nagyon súlyos helyzet alakult ki ma reggel a Flegrei-mezőkön.
A tudós szerint rendkívül aggasztó, hogy a földrengések közvetlenül a Solfatara forró kénes forrásai alatt, mindössze 3 kilométeres mélységben zajlottak. Ez a terület egyértelműen egy gyenge pontja a vulkáni kalderának, és az itt felszabaduló hő és gázok a közelgő veszély jelei lehetnek.
A múltban a föld mélyében felhalmozódó nyomás mindig más, gyengébb pontokon távozott, töréseken keresztül, amelyek később lezárultak. Most azonban a rengések egyre közelebb kerülnek a legkritikusabb ponthoz: a Solfatara kénes kráteréhez, ahol a feltörő gázok fokozott aktivitása is megfigyelhető. Az utóbbi napokban a környékbeli lakók vastag gőzoszlopokat láttak emelkedni egy ipari terület közelében.
Szupervulkán, ami bármikor kitörhet
A tudósok legnagyobb félelme egy óriási gőzrobbanás, amely a felszín alatti víz túlmelegedése miatt következhet be. Egy ilyen kitörés hatalmas mennyiségű törmeléket és mérgező gázokat lövellhetne a levegőbe, ami a sűrűn lakott régióban katasztrofális következményekkel járhat.
Egy lakatlan szigeten egy ilyen kitörés nem jelentene komoly fenyegetést de egy olyan sűrűn lakott területen, mint a Flegrei-mezők, a gázok és a törmelékeső végzetes lehet.
– magyarázza Piombino.
A legutóbbi mérések kimutatták, hogy a vulkánból távozó kénes gázok mennyisége megnövekedett, a közeli krátertavaknál pedig döglött halakat találtak. Mindezek a jelek arra utalnak, hogy a mélyben forrongó magma egyre aktívabb.
Pánik és katonai tervek
A helyzet komolyságát jól mutatja, hogy a Solfatara közelében található olasz légierő akadémiája – nem hivatalos jelentések szerint – a régió instabilitása miatt az észak-olaszországi bázisokra tervezi áthelyezni kiképzőközpontját.
A Vörös Zónának nevezett veszélyeztetett területen építési tilalmat rendeltek el, mégis egy közeli vulkáni krátersziget luxusüdülőként eladó. Eközben a tudósok az olaszországi Ischia szigetén nemrég egy ősi földcsuszamlás nyomaira bukkantak, amely egykor hatalmas szökőárt indíthatott el.
A földmozgások száma növekszik más vulkanikus területeken is, mint a görögországi Szantorini vagy a spanyol Tenerife, ahol szintén egy lehetséges kitörés előjeleit észlelték.