Európa a szakadék szélén, míg Amerika és Oroszország tárgyal

Rijádban amerikai–orosz béketárgyalások kezdődnek Ukrajna sorsáról hamarosan. Párizsban viszont feszült európai csúcstalálkozóra készülnek. A háborúpárti nyugati vezetők aggódnak, hogy kimaradnak az orosz–ukrán háború lezárására indított tárgyalásokból.

2025. 02. 17. 9:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok és Oroszország közötti, Rijádban zajló előzetes béketárgyalások árnyékában Emmanuel Macron francia elnök Párizsban az európai országok csúcstalálkozóját hívta össze. A találkozó célja egy európai cselekvési terv kidolgozása Ukrajna jövőjére vonatkozóan, írja a The Guardian. 

Emmanuel Macron francia elnök és Európa háborúpárti vezetői pánikolnak (Fotó: AFP)
Emmanuel Macron francia elnök és Európa háborúpárti vezetői pánikolnak. Fotó: AFP

Európában amiatt aggódnak, hogy Oroszország az USA-val folytatott tárgyalások révén újraindíthatja Ukrajna semlegességére vonatkozó tervét, ami egy amerikai–orosz befolyási övezetek közötti megosztást jelentene.  

 

Európa kimarad a tárgyalásokból

A párizsi csúcstalálkozó célja egy európai cselekvési terv kidolgozása a Trump-adminisztráció lépéseit követően. A találkozón a tervek szerint meg kell határozni a válaszlépéseket az amerikai kérésre is, miszerint az európai vezetők tisztázzák, hogy hajlandók-e csapatokat küldeni egy esetleges fegyverszünet utáni stabilizációs erőbe. A találkozón Keir Starmer brit miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár és Donald Tusk lengyel kormányfő is részt vesz. A Downing Street úgy véli, hogy Starmer központi szerepet játszhat Ukrajna jövőjének biztosításában, közvetlenül figyelmeztetve Trumpot egy lehetséges amerikai–orosz felosztásra.

A brit miniszterelnök eközben arról beszélt, hogy kész és hajlandó brit csapatokat telepíteni Ukrajnába, hogy a békemegállapodás részeként segítsenek garantálni Ukrajna békéjét.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor kételkedik Vlagyimir Putyin hajlandóságában az engedményekre, és megismételte azon állítását, miszerint Oroszország támadást tervez a NATO-országok ellen jövőre. Ukrajna és szövetségesei úgy vélik, hogy Putyin a háború utáni világrend átalakítását tekinti a fegyverszünet előfeltételének.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter megerősítette a találkozót, kiemelve az európai egység felerősödését. A csúcstalálkozó Olaszország és Dánia részvételével zajlik, valamint Mark Rutte NATO-főtitkár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is jelen lesz. 

A találkozón megvitatják, hogy milyen védelmi képességeket tudna nyújtani Európa Ukrajnának, beleértve a NATO-tagság lehetőségét is egy orosz fegyverszünetsértés esetén. 

Barrot hangsúlyozta: csak az ukránok dönthetnek a harc leállításáról, és hogy soha nem fognak megállni, amíg nem biztosak abban, hogy a javasolt béke tartós lesz.  A NATO-tagság ajánlata egy orosz fegyverszünetsértés esetén – amely valószínűleg amerikai garanciát igényel Ukrajnának – amerikai szenátorok és európai vezetők támogatását is élvezi. 

 

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.