Ahogy a külföldi lapok is értesültek róla, Orbán Viktor pénteken egy rádióinterjúban elmondta, hogy Trump elnök átfogó változásokat indított el a nyugati világban, beleértve az Ukrajna elleni háborúval kapcsolatos megközelítést is. A miniszterelnök szerint a Trump és Putyin közötti közelmúltbeli megbeszélések béketárgyalásokhoz vezethetnek, amelyek eredményeképpen Moszkva újra integrálódhat a világgazdaságba, beleértve az európai energiapiacot is.

Orbán kiemelte, hogy ez Magyarország számára jelentős gazdasági fellendülést jelentene. A miniszterelnök a „Trump-tornádó” jelenséget gyorsabbnak nevezte, mint sokan gondolnák.
Magyarország, ellentétben az európai országok többségével, a 2022-es orosz invázió után is nagymértékben támaszkodott az orosz kőolajra és földgázra, és hevesen bírálta az Oroszország energiaágazata elleni EU-s szankciókat. A miniszterelnök pénteken azt jósolta, hogy az EU szétesik, ha nem sikerül csökkenteni az energiaárakat a blokkban. Orbán Viktor szerint ha Németország és Franciaország nem talál megoldást, és nem állítják új pályára az Európai Uniót, annak vége lehet.
Orbán Viktor kijelentései jelentős hatással lehetnek a nemzetközi politikai helyzetre. Álláspontja felveti a kérdést, hogy a Nyugat mennyire hajlandó kompromisszumot kötni Oroszországgal Trump nyomására az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
A nemrégiben készült Orbán-interjú is felvet hasonló kérdéseket, főleg az Egyesült Államok korábbi és jelenlegi vezetése között. Tucker Carlson azt is megkérdezte, hogy a USAID milyen befolyásolási kísérletekkel próbálkozott a világban és Magyarországon.
Borítókép: Orbán Viktor (Fotó: MTI)