Mint arról lapunk is beszámolt, hétfőn Párizsban gyűltek össze az európai politikusok, miután a müncheni biztonságpolitikai konferencián az amerikaiak közölték, hogy Ukrajna és Európa nélkül kezdik meg a tárgyalásokat Oroszországgal az orosz–ukrán háború lezárásáról. A rijádi konferencián a két fél megegyezett a tárgyalások folytatásáról és elkezdték előkészíteni a találkozót Donald Trump és Vlagyimir Putyin elnökök között. Az uniós vezetők azonban ezt nem vették jó néven, és Párizsban kijelentették, hogy nélkülük nem lehet békét kötni. A fejleményeket Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője segítségével értelmeztük.
![Orbán Viktor már 2022 őszén megjósolta, hogy a békéhez Donald Trump visszatérésére lesz szükség](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/rPbUhH2kH3W09_GpAcCqh53_y0on16cBnWY2BlGA5rg/fit/1200/526/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzIyODk1NjAyNTlhMTQyN2JhZmIzMDE1ZTNlMmFkYmNj.jpg)
Fotó: AFP
Ukrajna nélkül tárgyaltak
Arra a kérdésre, hogy miért nem hívták meg Ukrajnát Rijádba, a szakértő kifejtette, hogy az ukránok zavaró tényezővé váltak.
Várható volt, hogy a tárgyalások első szakaszában Moszkva és Washington igyekszik kiszűrni minden zavaró tényezőt, hogy megállapodhassanak a rendezés szélesebb kereteiről. Kijev – bármennyire is szomorú – ilyen tényezővé vált
– magyarázta Koskovics.
Hozzátette, hogy bár Ukrajnát nem lehet véglegesen kizárni a békefolyamatból, egyelőre kérdéses, hogy Volodimir Zelenszkij elnök egyáltalán hivatalban lesz-e, amikor az ukrán fél végül bekapcsolódhat a tárgyalásokba.
Moszkva régóta nem tekinti legitimnek és tárgyalóképesnek a jelenlegi ukrán vezetőt, és Donald Trump is utalt arra, hogy Zelenszkij népszerűtlen, ezért helyesnek tartaná, ha Ukrajnában választásokat tartanának.
– tette hozzá.
Orbán Viktor próbálta figyelmeztetni Európát
Az EU szintén kimaradt a rijádi tárgyalásokból, ami Koskovics szerint nem meglepő.
Trump világossá tette, hogy ezek a tárgyalások a békéről szólnak, ezért semmilyen háborúpárti szabotázs nem fér bele. Már önmagában ez is kizárja az uniós vezetők részvételét – hiszen Orbán Viktor miniszterelnökön kívül senki nem képviselte a békét
– fogalmazott.
A szakértő kiemelte, hogy az európai vezetők pánikja annak köszönhető, hogy az elmúlt három évben saját érdekeiket sem mérték fel racionálisan, és a háborús politika miatt az EU gazdasága jelentős veszteségeket szenvedett el.
Orbán Viktor az elmúlt három évben többször figyelmeztette európai kollégáit, hogy ha nem változtatnak Ukrajna-politikájukon, akkor Moszkva és Washington ki fogja zárni őket a rendezésből. Most pontosan ez történt.
– emlékeztetett Koskovics, hozzátéve, hogy az európai elit a magyar miniszterelnök békemisszióit is árulásnak bélyegezte. A szakértő szerint bár az EU-nak lesz szerepe a jövőben – például a szankciók feloldásában –, a nagyhatalmak kész tények elé akarják állítani az uniót.
Közelebb került a béke
A rijádi találkozó jelentős előrelépés lehet a konfliktus lezárásában, de Koskovics szerint ennél is fontosabb lesz egy Trump–Putyin csúcstalálkozó időpontjának kitűzése.
A külügyminiszteri szint a diplomáciai kapcsolattartás második legmagasabb fóruma, és Lavrov és Rubio miniszterek nagyon is konkrét kérdésekről beszélhettek ma Rijádban
– hangsúlyozta.
A szakértő úgy véli, hogy a tárgyalások nem most kezdődtek, hanem valószínűleg január 20-a óta folyamatosak, csupán eddig titokban tartották őket.
A következő meghatározó fejlemény az lesz, hogy mikor kerülhet sor a Trump–Putyin csúcstalálkozóra. Egyes források szerint heteken belül, ami komoly bizakodásra adhat okot
– zárta értékelését Koskovics Zoltán.
Borítókép: Koskovics Zoltán vezető elemző az amerikai félidős választások eredményét értékelő konferencián az Alapjogokért Központ Budakeszi úti épületében 2022. november 9-én (Fotó: MTI)