Panama nem újítja meg a Kínával 2017-ben kötött együttműködési megállapodást, inkább az Egyesült Államokkal épít ki szorosabb kapcsolatokat – jelentette be José Raúl Mulino panamai elnök a Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után. Korábban Donald Trump amerikai elnök kifogásolta, hogy a latin-amerikai ország átengedte Pekingnek a Panama-csatorna feletti ellenőrzést, az amerikai hajók számára pedig hatalmas díjakat számítanak fel a csatornán való áthaladásért – emlékeztet a Fox News amerikai televíziós hálózat.
Úgy gondolom, hogy ez a látogatás megnyitja az ajtót az új kapcsolatok kiépítésére... és megpróbáljuk a lehető legnagyobb mértékben növelni az amerikai befektetéseket Panamában
– nyilatkozta a panamai elnök.
Mulino ugyanakkor továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a Panama-csatorna országa fennhatósága alatt marad.
A Panama-csatorna stratégiai fontossága vitathatatlan: a vízi út összeköti a Csendes-óceánt a Karib-tengerrel, és az amerikai külügyminisztérium becslései szerint az áthaladó hajók 72 százaléka amerikai kikötőkből indul vagy oda tart. A csatorna nélkül a hajóknak csaknem tizenháromezer kilométerrel hosszabb utat kellene megtenniük Dél-Amerika megkerülésével.
Az Egyesült Államok nem engedheti és nem is fogja engedni, hogy a Kínai Kommunista Párt folytassa hatékony és növekvő ellenőrzését a Panama-csatorna térségében
– írta Rubio a közösségi médiában.
Az Egyesült Államok részéről komoly a szándék a Panama-csatorna visszaszerzésére. Dusty Johnson republikánus képviselő egy törvényjavaslatot is benyújtott, amely felhatalmazná az elnököt, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen a csatorna visszavásárlásáról. A Panama-csatornát az amerikaiak építették a huszadik század elején, azonban a Carter-kormányzat idején átadták Panamának.
Marco Rubio, aki korábban Florida szenátora volt, külügyminiszterként első külföldi útján vesz részt, amelynek során több latin-amerikai országba is ellátogat. A panamai tárgyalások során a csatorna kérdése mellett a félteke migrációs válságának megoldására és az amerikai cégek számára tisztességes verseny biztosítására irányuló erőfeszítések is terítékre kerültek.
Borítókép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter (Fotó: AFP)