Tovább emelkedett az uniós védelmi státussal rendelkező ukránok száma

Mintegy 25 ezerrel több volt decemberben az előző hónap adataihoz képest azon ukrajnaiak száma, akik ideiglenes védelmet biztosító menedékes státussal rendelkeztek az Európai Unió valamely tagországában, számuk a vizsgált hónap végén meghaladta a 4,26 milliót – derült ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat hétfőn közreadott jelentéséből.

Forrás: MTI2025. 02. 10. 13:26
Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: NurPhoto via AFP/Artur Widak/NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2022. február 24-én kezdődött háború miatt Ukrajnából elmenekültek továbbra is enyhén növekvő számban regisztráltak ideiglenes védelemre, amelynek révén kaphatnak egyebek mellett egészségügyi ellátást, dolgozhatnak, a gyermekeik pedig állami iskolába járhatnak – közölte a hivatal.

Tüntetés Ukrajna mellett Krakkóban
Tüntetés Ukrajna mellett Krakkóban (Fotó: NurPhoto/AFP/Artur Widak)

A brüsszeli jelentés szerint december végén 4 260 080 menedékes státussal rendelkező ukrajnai állampolgár élt az Európai Unió valamely tagországában, 25 590-nel (0,6 százalék) többen, mint november végén.

Az átmeneti védelmet biztosító legtöbb jogállást ukrajnai menekültek számára ez idáig – a tagállamoktól beérkezett adatok szerint – Németország (1 161 450), Lengyelország (991 630) és Csehország (388 625) biztosította, írta az MTI.

A november végi adatokhoz képest decemberben a kedvezményezettek száma a legtöbb uniós országban növekedett. Legnagyobb mértékben Németországban (8830; 0,8 százalék), Lengyelországban (3705; 0,4 százalék) és Csehországban (3435; 0,9 százalék). Az átmeneti védelem alatt álló ukrajnaiak száma csak Dániában (–1995; –5,1 százalék), Olaszországban (–1310; –0,8 százalék) és Franciaországban (–595; –1 százalék) csökkent.

Az egyes uniós országok lakosságával összehasonlítva december végén Csehországban (35,7), Lengyelországban (27,1) és Észtországban (25,8) volt a legmagasabb az átmeneti védelemben részesülők ezer főre jutó száma, míg uniós szinten az átlag ezer főre vetítve 9,5 volt. A kedvezményezettek 44,8 százalékát felnőtt nők, 31,9 százalékát a 18 évesnél fiatalabb kiskorúak, 23,2 százalékát pedig felnőtt férfiak tették ki. Mindhárom adat 0,1 százalékkal emelkedett decemberben az elmúlt hónaphoz képest.

A jelentés szerint Magyarország az ideiglenes védelmi státus bevezetése óta 39 165 ilyen jogállást biztosított ukrajnai menekültek számára, a vizsgált hónap, december folyamán pedig 275-öt.

Borítókép: Ukrajna melletti tüntetés Krakkóban (Fotó: NurPhoto/AFP/Artur Widak)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.