Trump Washingtonban, a Fehér Házban fogadta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, aki elsőként látogatott el az elnök második hivatali időszakában. A két vezető előbb négyszemközti megbeszélést folytat, majd kibővített találkozóra kerül sor tanácsadóik részvételével.
A Trump–Netanjahu találkozó egyik kulcstémája a gázai tűzszünet. A találkozót megelőzően az amerikai elnök újabb külpolitikai lépéseket is tett. Az egyeztetés előtt Trump végrehajtási rendeletet írt alá, amely megszünteti az Egyesült Államok támogatását az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó szervezetének (UNRWA), és újra szankciókat vezet be Irán ellen.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a döntés célja az iráni nukleáris fegyverkezés megakadályozása és az ország gazdasági elszigetelése.
Trump egy olyan rendeletet is aláírt, amellyel az Egyesült Államok részvételét megszüntette az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, de a tagságát is megszüntette az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetében (UNESCO).
Netanjahu Washingtonban Elon Muskkal is találkozott, mielőtt a Fehér Házba ment volna Trump megbeszélésére. A találkozón Netanjahu fia, Jáír is jelen volt. Musk és Netanjahu már korábban, 2023 novemberében is találkozott Izraelben, amikor meglátogatták a Hamász egy hónappal korábbi, október 7-i halálos támadásainak egyik célpontjául szolgáló kibucot.
Netanjahu érkezése előtt nagy volt a nyüzsgés a Fehér Ház közelében. Több tucat újságíró gyűlt össze, köztük jelentős számban az izraeli sajtó képviselői. A Pebble Beach néven ismert sétány mentén az amerikai fegyveres erők egyenruhás tagjai sorakoztak fel, mindegyikük egy-egy amerikai állam zászlaját tartva.
Trump a Fehér Házban fogadta Netanjahut
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök helyi idő szerint fél 11 előtt érkezett meg a Fehér Házba, ahol Donald Trumppal tárgyal. A két vezető először a sajtó jelenlétében tartott kétoldalú megbeszélést, majd zárt ajtók mögött folytatták az egyeztetéseket. A találkozót követően közös sajtótájékoztatóra kerül sor.
Trump a sajtótájékoztatón méltatta Netanjahut, és bizakodóan nyilatkozott az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalások következő szakaszáról.
Mindenki ugyanazt akarja, tudják, hogy mi az? A békét
– mondta az amerikai elnök az újságíróknak. Ezután Netanjahu felé fordulva hozzátette:
És ő is békét akar.
Trump elismerően beszélt az izraeli kormányfőről, és hangsúlyozta, hogy rendkívül bonyolult helyzettel és összetett szereplőkkel kell szembenézniük, de biztos benne, hogy a megfelelő ember vezeti Izraelt.
Megvan a megfelelő izraeli vezető. Remek munkát végzett, és mi már hosszú ideje barátok vagyunk
– jelentette ki Trump, ezzel is megerősítve Netanjahuval való szoros kapcsolatát. Egy riporter megkérdezte Trumpot, hogy szerinte kiérdemelné-e a Nobel-békedíjat, ha a tűzszünet tart és a gázai izraeli foglyokat szabadon engedik.
Megérdemelném, de soha nem fogják nekem adni
– válaszolta Trump. Trump elnök a sajtótájékoztatón méltatta Netanjahut, kiemelve, hogy az izraeli miniszterelnök „jó munkát végez”, és hangsúlyozta, hogy régóta barátok. Netanjahu ígéretet tett arra, hogy Izrael mindent megtesz a túszok hazahozataláért és a Hamász teljes megsemmisítéséért.
Trump beszédében kitért az október 7-i támadásra is, amelyet Izrael elleni terrortámadásként írt le.
Hangsúlyozta, hogy szerinte „ugyanazok tagadják október hetedikét, mint akik a holokausztot”, és figyelmeztetett, hogy a történelmi revizionizmus veszélyes precedenst teremt. Trump a sajtótájékoztatón ismét hangsúlyozta, hogy Jordániának és Egyiptomnak be kell fogadnia a palesztinokat, függetlenül attól, hogy jelenleg ezt elutasítják. Szerinte végül elfogadják majd a menekülteket, és más országok is hajlandók lehetnek befogadásukra.
Amikor újságírók arról kérdezték, hogy támogatná-e Irán elleni csapások végrehajtását, Trump sejtelmesen annyit válaszolt:
Majd meglátjuk, mi történik.
Az elnök nem részletezte, hogy milyen lépésekre készül az Egyesült Államok, de korábban már jelezte, hogy kormánya keményebb nyomásgyakorlást alkalmaz Iránnal szemben.
Trump szerint Gáza újjáépítésének felelőssége a gazdag arab országokra hárul, és az újjáépítésnek olyan módon kell történnie, hogy garantálja: az október 7-i tragédia nem ismétlődhet meg.
Az amerikai elnök Gázát „romhalmaznak” nevezte, és kijelentette, hogy az ott maradt épületek is életveszélyes állapotban vannak.
Gázában most nem lehet élni. Egy másik helyre van szükség, egy olyan helyre, ahol az emberek boldogok lehetnek
– mondta Trump, hozzátéve, hogy az övezet évtizedek óta a pusztulás és a halál helyszíne. Véleménye szerint a palesztinokat egy végleges, „szép helyen” kellene letelepíteni, ahol békében élhetnek.
Netanjahu a sajtótájékoztatón üzenetet küldött a túszoknak és családjaiknak, hangsúlyozva, hogy Izrael egyetlen foglyáról sem mondott le.
Kijelentette, hogy Trump támogatásával a Hamász teljes megsemmisítésére törekednek, miközben mindent megtesznek a túszok biztonságos hazahozataláért. A miniszterelnök szerint a cél elérésének esélye jelentősen megnőtt, mivel Trump elnökkel szoros és eredményes együttműködést alakítottak ki. Trump a sajtótájékoztatón Iránról is beszélt, kijelentve:
Irán erős, de nem engedjük, hogy atomfegyverük legyen.
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy kormányzata továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza Teherán nukleáris fegyverkezését, és a korábbi szankciók fenntartását is indokoltnak tartja. A gázai helyzet kapcsán Trump megemlítette Katart, amely szerinte aktívan próbál közvetíteni a konfliktus megoldásában. Az elnök elmondta, hogy jól ismeri a katari vezetést, és képes velük tárgyalni, amennyiben ez elősegíti a térség stabilizálását.
Trump határozott „nemmel” válaszolt arra a kérdésre, hogy Szaúd-Arábia az Izraellel való hivatalos kapcsolatok megkötésének feltételeként követelné egy palesztin állam létrehozását.
Az amerikai elnök kijelentése azonban ellentmond a szaúdi vezetés korábbi hivatalos álláspontjának, amely az Arab Béketervhez való elkötelezettséget hangsúlyozta. A terv szerint Szaúd-Arábia és az arab országok csak akkor ismernék el Izraelt, ha létrejön egy független palesztin állam. Trump ennek ellenére úgy véli, hogy Rijád elmozdult ettől a feltételtől, és a felek közötti megállapodás reális lehetőségként van napirenden. Trump határozottan visszautasította egy újságíró felvetését, miszerint Irán gyenge lenne. Az amerikai elnök kijelentette:
Nem gyengék. Nagyon erősek.
Szerinte Irán a 2021-es amerikai kormányváltás után rendkívül gyorsan megerősödött, miután hatalmas mennyiségű olajat adott el Kínának és más országoknak, ami jelentős bevételekhez juttatta az országot. Trump emlékeztetett arra, hogy elnöksége idején Irán sokkal rosszabb helyzetben volt, de az utóbbi években gazdaságilag megerősödött. Ugyanakkor leszögezte, hogy az Egyesült Államok számára az egyik legfontosabb szempont továbbra is az, hogy Irán ne jusson nukleáris fegyverhez.
A lényeg, hogy Irán nem kaphat nukleáris fegyvert
– jelentette ki.
Borítókép: Donald Trump és Benjamin Netanjahu (Fotó: AFP)