A döntést az annak idején Barack Obama akkori elnök által kinevezett Paul Engelmayer amerikai kerületi bíró hozta meg, aki ideiglenes korlátozó végzést adott ki a DOGE ellen. A perben 19 demokrata főügyész érvelt amellett, hogy Musk csapata jogtalanul kapott hozzáférést az amerikai kormány pénzügyi rendszereihez, és ennek folytatása „jóvátehetetlen károkat” okozhatna. Donald Trump amerikai elnök még a kampányban tett ígéretet arra, hogy csökkenteni fogja a felesleges állami kiadásokat, ezzel a feladattal pedig Elon Muskot bízta meg a beiktatása után. Ahogy arról már lapunk is beszámolt, ennek részeként már meg is szüntették az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID), amit sokan külföldi országokban végrehajtott, politikailag motivált befolyásolási kísérletekkel vádolnak.
![Donald Trump Elon Muskot bízta meg azzal, hogy rendbe tegye az állami pénzügyeket](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/V_WgGMIaQjDTfGPGUk5z5TGYVtJokNM9RjR9ZMSMdV8/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2JiYTY4YjhlY2Q3MzRjY2NhNWY3YjJkNWU0YmM0NTk2.jpg)
Donald Trump őrültségnek tartja a bíróság döntését
Engelmayer bíró határozata értelmében a DOGE nem férhet hozzá a pénzügyminisztérium adatkezelő rendszereihez legalább február 14-ig, amikor újabb meghallgatásra kerül sor. A végzés kimondja, hogy „politikai kinevezettek, különleges kormányzati alkalmazottak és bármely más kormányzati alkalmazott, aki nem a pénzügyminisztérium alá tartozik, nem férhet hozzá a minisztérium fizetési rendszereihez vagy más személyes azonosításra alkalmas információkat tartalmazó adatokhoz.” Donald Trump szerint a döntés hátráltatja a kormányzatot a pénzügyi helyzet rendezésében.
„Nem értek vele egyet, százszázalékosan ellenzem. Szerintem ez őrültség. Meg kell oldanunk a hatékonysági problémát. Meg kell oldanunk a csalást, a pazarlást és a visszaéléseket, amelyek az állami rendszerben vannak” – mondta Trump a Fox News műsorvezetőjének, Bret Baiernek.
A per élére New York állam főügyésze, Letitia James állt, aki azzal érvelt, hogy a kormányzati pénzügyek feletti ellenőrzést kizárólag a megfelelő állami szervek gyakorolhatják, és a Musk vezette szervezet nem tartozik ezek közé.
J. D. Vance és Elon Musk is reagált
A republikánusok és a Trump-adminisztráció tagjai erőteljesen reagáltak a döntésre. Elon Musk és J. D. Vance alelnök is élesen bírálta az ítéletet.
Vance a közösségi médiában azt írta: „Ha egy bíró megpróbálna egy tábornokot utasítani egy katonai hadművelet lebonyolítására, az törvénytelen lenne. Ha egy bíró megpróbálná az igazságügyi minisztert utasítani a döntéseiben, az is törvénytelen lenne. A bírók nem irányíthatják a végrehajtó hatalmat sem.”
Trump kormánya már benyújtotta a fellebbezést, amelyben kérik a végzés hatályon kívül helyezését vagy módosítását. A február 14-i meghallgatás döntő fontosságú lehet a DOGE sorsa szempontjából, és eldőlhet, hogy Musk és csapata elkezdheti-e a pénzügyminisztérium rendszereinek átvizsgálását.
Borítókép: Donald Trump elnöki rendeletet ír alá a Fehér Házban 2025. február 3-án (Fotó: AFP)