Donald Trump Washingtonban fogadta II. Abdullah jordániai királyt, hogy a Gázai övezet jövőjéről tárgyaljanak. A találkozó egyik fő témája Trump azon terve volt, hogy a palesztin lakosság egy részét Jordániába és Egyiptomba telepítsék át. Mindkét ország élesen elutasította ezt az elképzelést. Abdullah király a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a kérdés túlmutat Jordánia határain, és az egész közel-keleti stabilitást érinti.
![A jordániai király elutasítja Trump tervét a palesztinok áttelepítésével kapcsolatban.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/nWdpM4hF9dDoTBgbSGNsizlyM32M_zO5Yb5vkLw_UKE/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ3MjI4NmJiMTg2ZjQxZDJiM2MzZGY2Y2ZjMTljMGRl.jpg)
(Fotó: Getty Images via AFP)
Trump kijelentette, hogy amennyiben a Hamász nem engedi szabadon a túszokat szombat délig, „igazi poklot” szabadít rájuk. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy nem hiszi, hogy a terrorszervezet teljesíti a követelést, de az Egyesült Államok kész nyomást gyakorolni. Egy újságíró kérdésére válaszolva Trump kitért arra is, hogy Jordánia és Egyiptom kidolgozhat egy saját tervet, amely segíthet a helyzet rendezésében.
Netanjahu ultimátuma és a tűzszünet bizonytalansága
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette Trump ultimátumát a Hamásszal szemben. Kijelentette, hogy ha nem kerül sor a túszok szabadon engedésére, vége a tűzszünetnek. Az izraeli hadsereg készen áll az újabb katonai műveletekre a Gázai övezetben.
A Hamász közölte, hogy határozatlan időre felfüggeszti a túsz- és fogolycserét, mivel Izrael szerintük megsértette a tűzszünet feltételeit a folytatódó bombázásokkal.
Az izraeli hadsereg ezzel párhuzamosan megerősítette a Gázai övezet körüli jelenlétét, és készül minden lehetséges forgatókönyvre. Izrael Katz védelmi miniszter arra utasította az izraeli erőket, hogy minden lehetőséget vegyenek számításba, ha a Hamász nem hajlandó engedni a követeléseiknek.
Jordánia és Egyiptom elutasítja Trump tervét
Trump terve szerint a palesztinok áttelepítése Jordániába és Egyiptomba stabilizálhatná a térséget. Mindkét ország azonban határozottan elutasította ezt az elképzelést. II. Abdullah kijelentette, hogy a kérdés nem csak Jordániát érinti, hanem az egész térség biztonságát.
Hozzátette, hogy az ország kétezer beteg palesztin gyermeket fogad gyógykezelésre, de a lakosság tömeges áttelepítését nem támogatja.
Egyiptom szintén elutasította Trump elképzelését. Az egyiptomi külügyminiszter közleményben hangsúlyozta, hogy nem fogadnak el semmilyen megoldást, amely sértené a palesztinok jogait vagy veszélyeztetné az önálló palesztin állam létrejöttét. Trump ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy sikerül Egyiptommal és Jordániával közös nevezőre jutni.
A Hamász reakciója és az ENSZ figyelmeztetése
A Hamász elutasította Trump ultimátumát, és közölte, hogy nem engedi szabadon a túszokat az izraeli hadműveletek folytatása mellett. A szervezet állítása szerint Izrael megszegte a tűzszüneti megállapodást, ezért nem hajlandók további lépéseket tenni. Izrael ezzel szemben visszautasította a vádakat, és jelezte, hogy készen áll folytatni az offenzívát, ha a túszokat nem engedik szabadon.
Az izraeli hadsereg hétfő este bejelentette, hogy „erőteljesen megerősíti a Gázai övezet körüli területet”, miután utasítást kapott Izrael Katz védelmi minisztertől, hogy „minden forgatókönyvre” készen álljon.
Eközben az ENSZ felszólította mindkét felet, hogy biztosítsák a foglyokkal szembeni emberséges bánásmódot. A világszervezet külön kiemelte a közelmúltban megjelent képeket, amelyeken a túszok és a palesztin foglyok rossz egészségi állapotban láthatók.
Trump továbbra is úgy véli, hogy Egyiptom és Jordánia „megfelelő helyszínt” biztosíthatna a palesztin lakosságnak, és kijelentette, hogy „99 százalékban biztos” a megállapodás lehetőségében. Azonban mindkét ország kormánya határozottan elutasítja ezt az elképzelést, így a Gázai övezet jövője továbbra is kérdéses marad.
Borítókép: A Gázai övezet sorsa újabb diplomáciai csatákat hoz (Fotó: AFP)