Brüsszel szerint minden háztartásnak rendelkeznie kell egy 72 órás túlélőkészlettel, amely elegendő lehet három napra egy válság idején. A listán tizenkét tétel szerepel – gyógyszerektől a bicskán át a rádióig –, a javaslat pedig nemcsak riadalmat keltett, hanem komoly kérdéseket is felvetett: miért van erre szükség? És vajon milyen Európát képzel el Brüsszel, ahol 450 millió ember készül a legrosszabbra?

Ha minden európai állampolgár valóban beszerezné a Brüsszel által javasolt 72 órás túlélőkészletet, az már önmagában is hatalmas kihívásokat jelentene. Egy ilyen léptékű felkészülés jelentős terhet róna az ellátási láncokra, hiszen 450 millió ember számára kellene biztosítani többek között zseblámpát, palackozott vizet, gyógyszereket vagy rádiót.
Az ilyen tömeges felhalmozás emellett rövid távon akár ellátási nehézségeket vagy áremelkedést is előidézhetne, különösen a szűkösebb anyagi helyzetben élő háztartások számára.
A kérdés tehát nemcsak az, hogy miért van szükség túlélőcsomagra, hanem az is, hogy a gyakorlatban hogyan lenne ez kivitelezhető – és milyen következményekkel járna.
Szijjártó Péter szerint elsőre viccnek tűnt, amikor meghallották, hogy az Európai Bizottság 72 órás túlélőcsomagot ajánl az európai polgároknak, de – mint fogalmazott – „korántsem az”. A külügyminiszter szerint a valódi cél az, hogy Brüsszel háborús eszkalációra készül, és ezzel akarja elterelni a figyelmet saját kudarcos politikájáról.
Brüsszel háborúra készül. [...] Ha az ember próbálja végiggondolni a magyarázatokat, akkor sajnos csak egy marad, mégpedig az, hogy Brüsszel háborúra készül
– mondta.
Brüsszel 450 millió emberre akarja ráerőltetni a félelmet
A túlélőcsomagokat nemcsak javasolja, hanem részletesen ismerteti is az Európai Unió válságkezelési biztosa: Hadja Lahbib videóban mutatta be a túléléshez szükséges tárgyakat, köztük szemüveget, zseblámpát, svájci bicskát és készpénzt. A bemutató stílusát sokan infantilisnek, a célját pedig nyugtalanítónak tartják.
Nem fenyeget háború, mi a béke oldalán vagyunk, és biztosan nem fogunk háborúba menni.
A miniszterelnök szerint a túlélőcsomag egy újabb bizonyítéka annak, hogy „a brüsszeliek akarják a háborút”.
A túlélőcsomag csak egy szelete annak az átfogó felkészültségi stratégiának, amelyet az EU vezet be – harminc pontban. A dokumentum hangvétele azonban szinte apokaliptikus, figyelmeztet a European Conservative. A cikk szerint Brüsszel a félelemre építi politikáját, miközben épp az EU maga az, amely a veszélyek egy részét generálja.
A felkészült és a megrémült társadalom közötti határvonal vékony, és ma úgy tűnik, hogy Brüsszel szívesen átlépi azt
– írja a lap.
A háborúpárti Brüsszel menekül a felelősség elől
Szijjártó Péter szerint a 72 órás csomag azt is szolgálja, hogy elodázzák a kérdést: mi lett az Ukrajnának küldött eurómilliárdokkal.
Amíg a háború zajlik, nem kell választ adni arra a rendkívül kényelmetlen kérdésre, hogy hol is a pénz.
A külügyminiszter hozzátette:
Brüsszel maga akarja kiterjeszteni a háborút. [...] A háborúpárti politika, amelyet Brüsszel három éve folytat, totális kudarc, most mégis ezt teljes erővel folytatni akarják.
Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)