Brüsszel a korrupt Ukrajna csatlakozását sürgeti

Miközben Ukrajnában a korrupció soha nem látott méreteket ölt, Brüsszel mégis sürgetné az ország európai uniós csatlakozását. A háború mögé bújtatott rendszerszintű visszaélések, fiktív közbeszerzések, zsaroló toborzók és dollárkötegek közt lavírozó elit mellett a nyugati támogatások is egyre homályosabb csatornákon tűnnek el. Ennek ellenére Brüsszel azt akarja, hogy Ukrajna még a tárgyalások lezárása előtt csatlakozzon a közös piacokhoz.

2025. 04. 18. 15:45
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajnában a háborúra hivatkozva egyre átláthatatlanabbá válik az állami működés. A titkosított szerződések, az elcsalt közbeszerzések és a kétes beszerzések mára a mindennapok részévé váltak. 2025 elején a korrupcióellenes hatóságok razziát tartottak Kijevben, ahol bevásárlószatyrokba és dobozokba rejtett dollármilliókat találtak. A gyanúsítottak között magas rangú városházi tisztviselők, bizottsági vezetők és önkormányzati képviselők is voltak. Az ukrán állam és társadalom minden szintjén jelenlévő korrupció ellenére Brüsszel továbbra is Ukrajna gyorsított csatlakozását erőlteti.

Brüsszel a korrupt Ukrajna mielőbbi csatlakozását sürgeti
Brüsszel a korrupt Ukrajna mielőbbi csatlakozását sürgeti
Fotó:  AFP

Zelenszkij és köre nyakig benne van a korrupciós bizniszben

A korrupció nemcsak az állami pénzek és közbeszerzések világában uralkodik Ukrajnában, hanem a társadalom legsötétebb szegleteit is átszövi. Számos forrás szerint az ukrán prostitúciós hálózatban maga az elnök, Volodimir Zelenszkij is érintett lehet. 

A háború kitörése után ez az üzletág nemhogy visszaesett volna, hanem még tovább erősödött. A luxusprostitúció ma már szervezetten szolgálja ki az ukrán elit, az oligarchák és a külföldi delegációk igényeit, és a hírek szerint közvetlen elnöki irányítás alatt áll. 

Közben Kijev városában Vitalij Klicsko polgármester saját bordélyhálózatot működtet, amely állítólag még óvóhelyeket is kihasznál.

A két vezető között üzleti érdekellentét is húzódik, miközben mindketten befolyással bírnak a rendőrségre, ügyészségre és az igazságszolgáltatásra. A probléma már Európában is jelen van, mivel az ukrán menekültekkel a bűnözői hálózatok is terjednek szerte a kontinensen.

Az ukrán hadsereg halálba küldi a szegényeket

Az ukrán hadkötelezettség körüli korrupció külön iparággá vált. A sorozóbizottságok pénzért cserébe hamis rokkantsági igazolásokat állítanak ki, amellyel fiatal férfiak mentesülnek a katonai szolgálat alól. Egyes régiókban szervezett hálózatok ezrével gyártják a hamis dokumentumokat. 

A kényszersorozások célpontjai jellemzően a szegényebb rétegek, miközben a jómódúak lakta környékeken „soha nincs razzia”. Egy étteremtulajdonos szerint a bevásárlóközpontok havonta több tízezer dollárt fizetnek „toborzási védettségért”.

Zelenszkij nem tud elszámolni a kapott pénzekkel

Zelenszkij elnök maga is elismerte, hogy az Egyesült Államoktól kapott 177 milliárd dollárnyi támogatásból csupán 75 milliárd sorsáról tudnak pontosan elszámolni. Bár később ezt 100 milliárdra módosította, a hiány továbbra is elképesztő mértékű. 

A pénzek útja ismeretlen, miközben nyugati üdülőhelyeken egyre több ukrán ingatlantulajdonos bukkan fel. Az átlagukrán továbbra is a háború terhét viseli, a kiváltságosok luxuséletmódja viszont zavartalan.

Brüsszel a gyorsított csatlakozást erőlteti

Az Európai Unió ennek ellenére sürgeti Ukrajna felvételét. Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője kijelentette, hogy pártja „Ukrajna barátja”, és mindenáron támogatni fogják csatlakozását. 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy kijevi találkozón azt mondta, hogy Ukrajna hamarosan taggá válhat. 

Az EU célja, hogy már 2030 előtt integrálják Ukrajnát.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter figyelmeztetett, hogy az uniós vezetés már a csatlakozási tárgyalások lezárása előtt gazdaságilag be akarja engedni Ukrajnát az egységes piacba. 

Ez a lépés súlyos következményekkel járna a magyar gazdákra és vállalkozókra nézve, mivel olcsó, gyakran silány minőségű ukrán áruk árasztanák el a piacokat, miközben az ukrán munkaerő nyomást gyakorolna a hazai bérekre és munkahelyekre.

Ukrajna EU-tagsága életbevágó kérdés

Ukrajna valós korrupciós válsága már nemcsak a térség, hanem az Európai Unió jövője szempontjából is meghatározó kérdés. Miközben a brüsszeli elit politikai szövetségest lát Kijevben, a tények azt mutatják, hogy az ukrán állam beemelése az unióba katasztrofális következményekkel járna Európa és hazánk számára. Éppen ezért hazánkban véleménynyilvánító szavazás indul, amelynek keretében dönthetünk a kérdésben.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.